Son Haberler

DUBAİ MUCİZESİ

► “Dubai Mucizesi”nin mimarı vizyoner lider El Maktum’un akıllara durgunluk veren projeleri sayesinde Dubai, şimdi “dünyanın ticaret merkezi” konumunda.

► 200’ün üzerinde ülkeden girişimciler, yatırım yapmak için seferber oluyor, milyonlarca kişi, “Dubai Mucizesi”nin büyüleyici dünyasını görmek için koşuyor.

çocukluk yıllarından itibaren sahip olduğu atletik yapısı ve enerji dolu kişiliği, yıllar sonra akıllara durgunluk veren projelere imza atan lideri doğurdu. öyle ya; kimselerin bilmediği balıkçı kasabasını, dünyanın en gözde ticaret merkezi haline dönüştürmek kolay değildi. Bunun için sıra dışı zekadan ve geniş bir vizyondan daha fazlasına ihtiyaç vardı. Modern dünyanın hızına yetişmek için azim ve cesaretle hedefe koşan lider olmak da gerekiyordu. “Dubai mucizesi”nin mimarı Şeyh Muhammed bin Raşid El Maktum, bütün bu niteliklere fazlasıyla sahipti. Vizyoner lider El Maktum, dünyanın ilgi odağı olan projeleriyle Dubai’yi ilmik ilmik dokudu, emirliğini tüm dünya için cazibe merkezi haline dönüştürdü. Kıskanılacak derecede kreatif bir zihniyete sahip olan Muhammed bin Raşid El Maktum; geliştirdiği akıllı projelerle Dubai’yi; turizm, finans ve gayrimenkul sektörlerinin cenneti haline getirdi.
İslam kültürünün, çağdaş dünyaya entegre olması ve modern yaşam tarzının kurgulanmasında belki de dünyanın en güzel modelini oluşturan Dubai Emiri Muhammed Bin Raşid El Maktum; teknolojiyi, yenilikleri, yakından izliyor. Sadece izlemekle kalmıyor, bu gelişmelerin üstüne yeni tuğlalar ekleyerek dünyadaki en ilginç projeleri hayata geçiriyor. Hayranlık uyandıran projelere imza atan El Maktum, aynı zamanda sporu, spor yapmayı, özelikle de at biniciliğine meraklı bir lider.

Dubai’nin ileri görüşlü emiri Muhammed Bin Raşid El Maktum, İngilizceyi Londra’dayken Cambridge’deki Bell School of Languages’te öğrendi, dünyanın dört bir tarafından gelen öğrencilerle tanıştı, arkadaş oldu. Bu, El Maktum’un dünyasının şekillenmesinde büyük rol oynadı. O kadarki Dubai’yi 200’dan fazla ülkeden insanın bir arada sevgiyle, saygıyla, hoşgörüyle birlikte yaşadığı, yaşamak istediği bir ülke haline getirdi.

El Maktum, aynı zamanda şiir ve edebiyata da bir o kadar aşina… Şiir okumayı ve yazmayı çok seviyor. Başbakan olduğunda edebiyattan spora, siyasetten ordu yönetimine kadar hemen hemen tüm alanlarda aldığı eğitim ve sahip olduğu deneyimleri, birbirinden ilginç projeleriyle taçlandırdı ve “Dubai Mucizesi” diye tarif ettiğimiz başarılara imza atarak tarihe geçti. Denizin ortasında inşa edilen palmiye şeklindeki yapay ada ve dünya şeklini alan takım adalar, dünyanın 7 yıldızlı ilk oteli olarak inşa edilen 321 metre yüksekliğindeki Burj Al Arap, yani Arap Kalesi ve dünyanın en büyük alışveriş merkezi Dubai Mall başlıca projeleri oluşturuyor.

Şeyh Muhammed Bin Raşid El Maktum, bütün bunlara, “gümrüksüz ticaret”i ekledi ve dünyanın dört bir tarafından uluslar arası firmaların Dubai’yi “üs” seçmesini sağladı. İşte “Dubai Mucizesi” vizyoner bir liderin akıllara durgunluk veren bu projeleriyle doğdu… Şimdi tüm dünya, bu mucizeyi hayranlıkla izliyor ve bu ticaret cennetine koşuyor…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası