Son Haberler

Dubai`deki imajımız güçleniyor

Turizm alanında Türkiye’ye gidiş gelişlerle ilgili durum nedir?

2011 yazına göre 2012 yazında emirlikler vatandaşlıkları arasında Türkiye’ye gidenlerin sayısında yüzde 80’den fazla artış oldu. Dubai’de 1,5 milyonluk nüfusa sahip. Nüfusun 350 bini emirlikten, geri kalanı Hintliler başta olmak üzere dünyanın 200’ü aşkın milletinden, farklı uluslardan oluşuyor. Bunlar arasında Hintli, Pakistanlı, Lübnanlı, Mısırlı vatandaşlar var.

Dubai’de göreve ne zaman başladınız,Türkiye-Dubai ilişkileri nasıl bir seyir izliyor?

Dubai’de 15 Ocak 2012 tarihinde göreve başladım. Göreve başlamamın ilk günlerinde Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, kalabalık bir iş adamları heyeti ile Dubai’yi ziyaret ettiler. Bu ziyaretin hem simgesel, hem de gerçekten iki ülke ilişkilerinde tarihi bir önemi olduğunu düşünüyoruz. 23 yıl sonra Türkiye’den, Birleşik Arap Emirlikleri’ne gelen ilk Cumhurbaşkanı heyetimizdi ve ziyaret çok başarılı geçti. Hem Abu Dabi’de, hem Dubai’de Sayın Cumhurbaşkanımız ve beraberindekiler önemli temaslarda bulundular. BAE emirlikleri makamları ile en üst düzeyde görüşmeler yapıldı. İki ülke kardeşliği en üst düzeyde teyit edildi. Söz konusu toplantılar marjında özellikle Dubai’de Cumhurbaşkanımızın katılımı ile bir Türkiye-Arap Birleşik Emirlikleri İş Forumu düzenledi. Hem Türkiye tarafından önde gelen iş adamları, hem BAE’den en önemli aileler burada temsil edildiler. Söz konusu forumda Cumhurbaşkanımız çok önemli çağrı da bulundu. Dedi ki; madem siyasi ilişkilerimiz bu kadar mükemmel, birbirimizi bu kadar iyi tanıdığımızı, tarihten gelen bağlarla birbirimize bağlı olduğumuzu söylüyoruz bunu o zaman ekonomik ilişkilerimize de yansıtmamız lazım. Ocak 2012 tarihi itibari ile Türkiye Birleşik Arap Emirlikleri ticaret hacmi 5.5 milyar dolar seviyesindeydi. Sayın Cumhurbaşkanımız o günkü konuşmasında 2015 yılında bunu 10 milyar dolar olarak hedeflediğini söyledi. Ben bugün buradaki Türkiye Başkonsolosu olarak gururla ve iftiharla söyleyebilirim ki; 2013 yılının başı itibari ile iki ülke ticari ilişkilerinde rakam 12 milyar dolar seviyesine geldi. Altın ticareti ticari ilişkilerde birinci sırada. Demir çelik, lastik, ara maddeler, tekstil ve gıda da önemli kalemler arasında. Gıdada önemli sektörler arasında yer alıyor.

Dubai’de yaşayan Türk vatandaşlarının profili hakkında bilgi verir misiniz?

Dubai’de 5 bin vatandaşımız yaşıyor ve bunların çok büyük bir kısmı beyaz yakalı dediğimiz yönetici, iş sahibi, meslek sahibi vatandaşlarımız. Meslek grupları arasında akademisyenlerimiz, doktorlarımız, mühendislerimiz otel üst düzey yöneticilerimiz önde geliyorlar. Dediğim gibi özellikle uluslararası şirketlerin CEO’ları, genel müdürleri arasında çok sayıda Türk vatandaşı var. Dolayısıyla bütün bu güç bizi burada en üst düzeyde ve doğru anlamda temsil edilmemize yardımcı oluyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası