Son Haberler

THY`nin en karlı hattı Dubai 30 yaşında

THY’nin Dubai’deki faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Toplamda 340 acente ile çalışıyoruz. Dubai’ye günde iki seferimiz var. Dubai hattı, Türk Hava Yolları’nın en karlı hatlarından biri, çok ciddi anlamda gelir sağladığımız noktaların başında geliyor. Geçen yıl 309 bin 128 yolcu taşıdık. Genelde bazı hatlarda bu rakamlara 4-5 frekansla ulaşabilirken, Dubai’de iki frekansla bu başarıyı yakaladık. Dubai hattının satışlarının ancak yüzde 15‘ini buradan yapabiliyoruz. Bunun dışındakiler Network‘ten ve Türkiye‘den destekleniyor. Biz sadece Dubai‘ye bilet satmıyoruz. Dubai, Ortadoğu‘nun iş merkezi olduğu için Basra, Bağdat, Erbil hatta Libya biletleri bile buradaki acentelerimizden çıkışlı oluyor. çünkü birçok petrol şirketinin Orta Doğu merkezi Dubai‘de ve bu çıkışlı noktaların biletlerini Dubai ofisimizden kesiyoruz.

GEçEN YIL 42 MİLYON DOLARLIK SATIŞ YAPTIK

Yolcu profilinizden bahseder misiniz?

Daha çok Avrupa‘dan gelen yolcuları taşıyoruz. özellikle Alman gruplarımız fazla. Bunun dışında tamamen business, iş ağırlıklı bir taşıma yapıyoruz. Uçağın yaklaşık yüzde 20‘si Afganistan ve Irak‘tan transit gelen yolculardan oluşuyor. Sarayova, Bosna, Piriştina ve üsküp‘e giden yolcularda ağırlık gözleniyor. Amerika pazarında da payımız her geçen gün artıyor. Geçen yılı yüzde 84’lük dolulukla bitirdik. 42 milyon 740 bin dolarlık satış yaptık. Dubai hattının karı 21.5 milyon Euro. THY genelinde baktığımızda şirketin uzun hatlarından sonra orta hatlarda en çok para kazanan hatlardan biriyiz.

Pazar payınız hakkında neler söyleyeceksiniz?

THY olarak pazarda en çok transit yolcu taşıyan ikinci havayolu şirketiyiz. Alman hava yolları Lufthansa bizden sonra geliyor. Transit pazarda ise yüzde 13’lük pazar payına sahibiz. Bu anlamda Almanlar üçüncü sırada ve bizden sonra geliyorlar. O yüzden şuanda Avrupa taşıyıcısı olarak birinci sıradayız. Transit pazar taşımacılığında ise ikinciyiz.

Hedeflerinizden bahseder misiniz?

Geçen yılı ciddi bir büyümeyle kapattık, 2013 yılı için yüzde 8‘lik kapasite artışı planladık. Her iki uçağımızda büyük gövdeli uçaklarla operasyon yapıyor.330-340-777 uçaklarıyla uçuşlarımızı icra ediyoruz. Satış hedefimizde bu yıl 67.5 milyon dolarlık bir satış yapmak var. Geçen seneye göre yüzde 57‘lik bir artışımız var.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası