Son Haberler

Dünya Franchise sektörünün kalbi Ekim 2017’de İstanbul’da atacak

Franchise sektörü, kartopu gibi büyüyor. Nitekim 2016 yılı sonu itibari ile franchise sektörünün büyüklüğü 43 milyar USD’ye ulaştı. Franchise sektörünün ürettiği istihdam sayısı 200,000 kişiyi aştı.2017 yılı sonunda franchise sektörünün pazar büyüklüğünün 50 milyar USD’ye ulaşması bekleniyor.

Franchising sistemi, riski az ancak maliyeti yüksek bir sistem. Bu sistem girişimcilere güvenle yatırım yapma imkanı sunuyor. Ana  şirket sahibine (franchisor) yapılan ödemeler, başlangıçta denenmiş bir iş in ön yatırımından daha fazla olmasına rağmen, denenmemiş bir iş göz önüne alındığında yapılacak hata bedellerinin toplamından daha az oluyor. Bu nedenle de sistem küçük girişimcilere oldukça cazip geliyor. 2016 yılı sonunda UFRAD Franchising Derneği olarak ülkemizi temsilen Jakarta’da Dünya Franchise Konseyi Toplantısı’na katıldık. 52 ülkenin Franchise Derneği’nin üye olduğu Konsey’de 2 yıldır yürüttüğümüz yoğun ve bir o kadar zorlu lobi faaliyetleri sonucunda 2017 Dönem Başkanlığı’nı ve yıllık toplantı ev sahipliğini ülkemize kazandırdık. Markalarımızın gücü, Derneğimizin kararlı duruşu ve pazar gücümüz ile bunu başardık. Ekim 2017’de 52 ülkenin dernekleri ve üye markaları İstanbul’da bir araya gelecekler. Bu ekonomik zirve Türk markaları ve dünya lideri markaları bir araya getirerek çok önemli bir sinerji yaratacak. Bu gurur hepimizin, bu gurur ülkemizin.

TÜRKİYE, DÜNYA MARKALARININ CAZİBE MERKEZİ

Bu toplantı yanında, UFRAD’ın üyesi Asya Pasifik Franchise Konfederasyonu Dönem Başkanlığı da UFRAD’a verildi. Dolayısıyla yıllık toplantıları da aynı tarihlerde İstanbul’da yapılacak.Başkan Yardımcısı olduğumuz Avrupa Franchise Federasyonu toplantısını da eş zamanlı yapılmak üzereİstanbul’a taşımayı başardığımız göz önüne alınınca son yılların en büyük ekonomik zirvelerinden biri Ekim 2017’de İstanbul’da gerçekleşecek. Tüm bu başarılar bize şunu gösteriyor. Ne kadar olumsuz yaklaşarak bizi aşağıya çekmeye çalışanlar olsa da Türkiye’nin ekonomik gücü, hareketli pazarı ve kararlı duruşu ile hala dünya markalarının cazibe merkezi. Başta Genel Başkanı olduğum UFRAD Franchising Derneği olmak üzere hem sivil toplum kuruluşlarının hem de hükümetimizin yürüttüğü yoğun çalışmalar sonucunda ülkemizde bu zirve gibi daha birçok etkinlik yapılıyor ve yapılacak.

BIKMADAN USANMADAN ÇALIŞMAYA DEVAM

Sektörümüz çok güçlü. Unutmayalım:

  • 2016 yılı sonu itibari ile franchise sektörünün büyüklüğü 43 milyar USD’ye ulaştı.
  • 2016’da franchise sektörünün ürettiği istihdam sayısı 200,000 kişiyi aştı.
  • 2017 yılı sonunda franchise sektörünün pazar büyüklüğünün 50 milyar USD’ye ulaşmasını bekliyoruz.
  • Franchise sektörüne 2017 yılında 10,000’den fazla girişimci aranıyor.
  • Türkiye’deki zincir işletmelerin sayısı: 2500
  • Zincir işletmelerdeki yabancı firma oranı: %29
  • Zincir işletmelere bağlı şube sayısı: 60,000
  • Yurtdışına açılan Türk marka sayısı: 350

Durum böyle olunca yatırımcılar ve dünya markalarının ülkemize gelmek, bu pazara girmek istemelerine şaşırmamak gerekiyor.

Bizim yapmamız gereken yurtiçi ve yurtdışında hiç yılmadan, usanmadan ülkemizin ve ekonomimizin gücümüzü anlatmaktır.

2017’de daha birçok başarıya hep beraber imza atacağımıza olan inancımız tamdır.

Dr. Mustafa AYDIN

İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı

UFRAD Yönetim Kurulu Başkanı

 

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası