Son Haberler

EN GENÇ ALMAN ŞANSÖLYESİ

AVRUPA’NIN KRALİçESİ

ALMANYA BAŞBAKANI ANGELA MERKEL

Lutheran bir papazın kızı olarak dünyaya gelen Almanya Başbakanı Angele Merkel, doğululara karşı olmasıyla tanınıyor. Bu yüzden çoğu kez doğuluların ve solun tepkisine hedef olur. Okulda akıcı Rusça konuşmayı öğrendi ve matematikteki yeterliliğiyle ödül aldı. İngilizce de biliyor. Templin‘de eğitim gördü ve 1973‘ten 1978‘e kadar Leipzig üniversitesi‘nde fizik okudu. 1978 ile 1990 yılları arasında Berlin-Adlershof Bilimler Akademisi Fizik Kimya Merkez Enstitüsü‘nde eğitim gördü. Kuantum kimyası üzerine tez için bir doktora (Dr. rer. Nat.) kazandıktan sonra araştırmacı olarak çalıştı ve birçok makale yayınladı. Merkel 1977 yılından, boşandığı 1982 yılına kadar fizikçi Ulrich Merkel ile evliydi. 1998 yılından beri Berlin kimya profesörü Joachim Sauer‘le ikinci evliliğini sürdürüyor. Bu evliliklerinden hiç çocuk sahibi olmadı.

EN GENç ALMAN ŞANSöLYESİ

22 Kasım 2005 tarihinde Almanya Başbakanlığı‘na seçildi. 10 Nisan 2000‘den bu yana da Hristiyan Demokrat Birliği‘nin CDU Federal başkanlığını yürütüyor. Almanya‘nın 1871 yılında modern bir devlet olmasından bu yana ülkeyi yöneten ve yeniden birleştiren ilk kadın Başbakan olma özelliğiyle dikkat çekiyor. O, ayrıca II. Dünya Savaşı‘ndan beri Alman şansölyesi olan en genç politikacı.

AVRUPA’YI BATMAKTAN KURTARDI

Başarılı bir lider olan Merkel; Avrupa Birliği ile ABD arasında bütün dünya ekonomilerin yüzde 75’ini oluşturan bir bölgede, Serbest Ticaret Bölgesi kurulması adına somut adımlar atarak da dikkatleri üzerine çekmişti. ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Başkanı Putin ile göz hizasında konuşarak, ağırlığını hissettiren Merkel, dış politikada ve Mısır konusunda da ılımlı bir politika izledi ve ülkesini zora sokacak işlere katılmadı. 2014 yılında Merkel’in, akıllı politikalarla uzun bir aradan sonra Almanya’yı büyüme hızında yüzde 1,6’ya çıkarması bekleniyor. Merkel, Avrupa Birliği’nin batmasını önledi; başta Macaristan ve Romanya olmak üzere daha sonra Yunanistan, Portekiz, İrlanda gibi ülkelerin AB’deki güç konumlarını sert politikası ile etkisi altına aldı.

ALMANYA’NIN GüCüNE Güç KATIYOR

Avrupa’da patlak veren borçlanma krizi; birçok ülkeyi iflasın eşiğine sürüklerken, Almanya’yı ve dolayısıyla Merkel’i ön plana çıkardı. Fransa ile birlikte AB’de, ipleri elinde tutan Almanya, krizi iyi yönetti ve gücüne güç katarak öne çıktı. Almanya‘da cari fiyatlarda Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) Merkel‘in ilk kez başbakan olduğu 2005 yılında 2,7 trilyon dolar seviyesindeyken, bu rakam Merkel‘in tekrar seçildiği 2013 dönemine kadar 3,6 trilyon dolara yükseldi. İşsizlik oranı ise Almanya‘da 2005‘te yüzde 11,2 oranındayken, 2013 yılı içerisinde en son açıklanan verilere göre yüzde 5,6‘ya indi. Almanya‘da çalışan sayısı da 2005 yılında 38,8 milyon kişiyken, bu rakam 2013‘ün ilk yarısında 41.4 milyon kişiye yükseldi.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası