Son Haberler

Tavuk ve yumurta ihracatında büyük başarı

18-21 Kasım tarihleri arasında Erbil‘de yapılan, Ortadoğu pazarının en önemli gıda fuarı; AGROFOOD IRAQ 2013‘e Türkiye firmaları yoğunluğu ve ürünlerinin kalitesi ile damgasını vurdu. TC Ekonomi Bakanlığı‘na bağlı TİM/Türkiye İhracatçılar Meclisi içindeki: İİB/ İstanbul İhracatçı Birlikleri, KTG/Kanatlı ürünleri Tanıtım Grubu “Turkish poultry” tarafından kurulan muhteşem stand ve açık ikram mutfağında, Türkiye Lezzet Hareketi Birlikteliği ile gerçekleştirilen “piliç ve yumurta yemekleri tanıtım ve ikram çalışması” fuarı şölene dönüştürdü.

4 gün boyunca aralıksız olarak, birbirinden değişik ve lezzetli yemekler yaparak ziyaretçilere sunan; Başkanlığımdaki Türkiye Lezzet Hareketi‘nin, Executive Chefi İlker çiftçi ve Eğitimci Chefi Dilek Nassar, binlerce ziyaretçiyi ülkemizin tavuk ve yumurta lezzetlerine hayran bıraktılar. Türkiye’den gelen yüzlerce kilo tavuk ve çok miktarda yumurtanın pişirilerek ikram edildiği haberleri, sadece Erbil‘li tüccarları ve halkını değil, Irak‘ın her yerinden, hatta İran, Azerbeycan ve diğer Ortadoğu ülkelerinden binlerce kişiyi fuara çekti.

TC Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yrd. Sayın B.Uğur Ecevit, ziyaret ederek başarılar dilediği “Turkısh poultry ” standında Lezzet Hareketi üniformasını giyerek yumurta kırdı, tavuk pişirdi. “Türkiye’nin ve ihraç ürünlerimizin tanıtımında gastronominin önemini biliyor ve takdir ediyoruz ” dedi. Bu çalışmalarında kendilerine KTG Yön.Kur.Başk. Sn. Şahin Aydemir, Bşk Yardımcıları Sn. Teoman İnal ve Sn. Yüksel Küçük ile Bakanlık uzmanları Sn. Mustafa Yılmaz ve Sn. Volkan Kekevi de yardımcı oldular.
Türkiye’nin, tavuk ve yumurta üretim ve ihracatında dünya ikinciliğini yakaladığına dikkat çeken KTG Başkanı Aydemir, “Dünyadaki en önemli rakibimiz Brezilya’nın korkulu rüyası haline geldik, Ortadoğu’da ise rakipsiziz. Yeni hedefimiz işlenmiş tavuk eti pazarı, bu konuda Türkiye Lezzet Hareketi bize bu yeni pazarın sinyallerini ulaştırdı, ikram ettiğimiz hazır ürünlere olan talep, halkın bu lezzetleri benimsemesi ümitlerimizi arttırdı. İthalatçı, toptancı ve perakendecilerden gelen talepler, tadım ve tanıtım aktivitelerinin ehil ellerle yapıldığında nasıl başarıyı yakaladığını, yeni pazarlar yarattığını gösterdi” dedi.

KTG Turkish poultry standı ziyaretçilerinden biri de Irak Tarım ve Su Kaynakları Bakanı Sayın Profesör Serwan Baban’dı… Tavuk ve yumurta ile yapılan sebzeli, makarnalı ve diğer yemekleri çok lezzetli bulduğunu, Irak halkına bu şekilde tavuk ve yumurta tüketiminin öğretilmesinde fayda gördüğünü belirten Baban, bunun piliç, yumurta ve işlenmiş ürünlerdeki talebi arttıracağına dikkat çekti. “Piliçleriniz çok lezzetli, aşçılarınız da çok marifetli” dedi.

Fuar açılış saatleri öncesinde KTG ve Bakanlık uzmanlarıyla Irak toptancı esnafını ziyaret eden ve Erbil‘deki AVM‘leri gezen, restaurantlardaki yoğun ancak sıradan mönülerle gerçekleştirilen tüketimi gören, Türkiye Lezzet Hareketi Chef‘lerimiz; “ülkemizden bu şartlar altında, haftada on bin ton kanatlı ürünü çekebilen bu pazarın piliç, yumurta ve işlenmiş ürün talebini bilinçli bir yönlendirme ve eğitimle hemen 2-3 katına çıkartmak rahatlıkla mümkündür” tespitini yaptı.

Türkiye her konuda olduğu gibi (Tekstil, Otomotiv, İnşaat, Makina) gıda ürünleri üretiminde de; yüksek kaliteyi yakalamış, kalifiye işçi ve bilgili yönetici kuşağı devreye sokuyor, devlet ve özel sektör birlikteliği; üniversiteler, yerel yönetimler, basın ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla yurt içinde ve dışında Türk ihraç ürünlerine talebi arttırıyor ve pazar payını yükseltiyor.

Sayın Ekonomi Bakanımız Zafer çağlayan; 57 ülkenin oluşturduğu İİT/İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Ekonomik ve Ticari İşbirliği daimi komitesi (İSEDAK)’ın 29. Bakanlar Toplantısında, bu ülkelerle olan dış ticaretimizdeki ciddi performansımıza dikkat çekerek, “artık zaman aramızdaki uluslararası ilişkileri derinleştirmek ve karşılıklı yatırımların arttırılması zamanıdır” dedi. Türkiye’deki ihracatın 241 ülkeyi kapsadığını ve yüzde 58’inin Anadolu şehirleri tarafından gerçekleştirildiğine işaret ederek, iş adamlarımızın Afrika, Orta ve Uzak doğu, Avrupa, Amerika hatta Avusturalya’da dolaştığını, yatırım ve ihracat imkanları araştırdığını, dünyada Türk girişimcileri kadar cesur girişimcilerin zor bulunduğunu ifade etti ve onları kutladı. 

Gastronomi
M. Vasfi Pakman
Lezzet Markaları Derneği Başkanı

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası