Son Haberler

Endeks fonlar kurucu babasını kaybetti

Birçok ünlü yatırımcı gibi orta halli bir aileden gelen Jack Bogle, New York’ta yatırım şirketlerinde çalıştıktan sonra 1974 yılında kendi yatırım şirketi; Vanguard Company’yi kurdu.

Bogle, ilk endeks fonu kuran kişiydi ve hayatı boyunca pasif yatırım anlayışının savunucusu oldu. Ona göre, uzun vadede düşük maliyetli endeks fonların getirisinin üzerine çıkabilmek mümkün değildi.

 

Şaban Çağıran

Bankacı

cagiran@turcomoney.com

Dünya 2019 yılına girerken, yatırım dünyası da bir ‘guru’sunu kaybetti.  Yatırım tarihine yön veren bir kaç kişi sayıldığında içinde mutlaka Jack Bogle yer alır.

Son elli yılın en önemli tartışmalarından biri aktif yatırım-pasif yatırım tartışmasıdır. Aktif yatırım anlayışı, farklı finansal varlıklara yatırım yaparak piyasanın ortalama getirisinin üzerinde bir getiriye ulaşmanın mümkün olduğunu iddia eder.

Başka bir deyişle, iyi bir portföy yöneticisi finans bilgisi ve yeteneklerini kullanarak piyasayı yenebilir. Yatırım danışmanlığı ve portföy yönetimi faaliyetinin dayandığı temel tez de budur.

Buna karşılık, pasif yatırım anlayışına göre, uzun vadede piyasanın ortalama getirisinin üzerinde bir getiri elde etmek, daha teknik deyimiyle “alfa” yaratmak mümkün değildir. Finansal varlık seçerek alım-satım yapılması maliyeti artırmak dışında bir işe yaramayacaktır.

Yazının devamını okumak için lütfen tıklayınız…

https://www.pressreader.com/turkey/turcomoney/20190201

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası