Son Haberler

Erdoğan’dan finans sektörüne çağrı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yıldız Sarayı Silahhane’de TRT ekranlarından canlı yayınlanan “Cumhurbaşkanı Erdoğan Gençlerle Buluşuyor Özel Yayını”nda Türkiye ve dünyada yaşanan gelişmelerle ilgili gençlerin sorularını yanıtladı.

Ekonomiye ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Reel sektörle finans sektörünün arasındaki dengelere baktığımız zaman, dikkat edin, burada enteresan bir değişiklik var. Parayı asıl kazanan neresidir? Finans sektörüdür. En çok parayı finans sektörü kazanır, reel sektör değil” dedi.

Devletin borçlanma faizini yüzde 63’ten tek haneli rakamlara çektiklerini ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Birçok kişiyle ters düşüyorum ama benim tezim şudur; ben enflasyonla faizin doğru orantılı olduğuna inanırım, ters orantılı olduğuna değil. Eğer siz faizi yükseltirseniz, enflasyon da yükselir, faizi düşürürseniz enflasyon da düşer.”

Erdoğan, “Böyle konuştuğum zaman tabi finans sektörü bundan rahatsız oluyor, ‘sen bize düşman mısın?’ diye. Hayır ben size düşman değilim. Ben ülkemde reel sektör için finans sektörünün bir kaldıraç görevi görmesini istiyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizler konusunda şu değerlendirmelerde bulundu:

“Amerika’ya baktığımız zaman nedir onlarda faiz oranı? 0,50 o da yeni, 0,25’ti, 0,50’ye çıkardılar. Japonya’ya bakıyorsunuz, eksi. Avrupa’ya bakıyorsunuz, işte 1, 2, buralarda. Şimdi buralarda bu denli faiz düşükse, bizde faiz, komisyonlarını da ilave ederseniz, yüzde 15 yüzde 16’lara çıkıyor. Bu ne demektir? Siz bu ülkede yatırımın önünü kesiyorsunuz, yatırım yaptırmayacaksınız, yatırım yaptırmazsınız. Çünkü girişimci yatırım yapabilmesi için parayı ucuza mal etmesi lazım. Eğer parayı ucuza mal edemezse yatırım yapması mümkün mü? Değil.”

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası