Son Haberler

Bulut’tan Merkez Bankası’na faiz çağrısı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut TRT’de yaptığı açıklamalarda Merkez Bankası’nın faiz indirecek adımları atması gerektiğini söyledi.

Bulut, Merkez Bankası’nın en azından faiz koridorunun üst bandını düşürmesini beklediğini söyledi. Dolar/TL ile ilgili analiz de yapan Bulut, doların 2,88-2,92 bandını aşmaması durumunda 2,80-2,82’ye döneceğini söyledi.

Bulut, TRT Haber kanalının canlı yayınında yaptığı açıklamada, “Faiz mutlaka ve mutlaka aşağı gelmeli. Burada artık piyasadaki verileri görerek ve Türkiye’de para girişi olduğunu görerek ve Türkiye’nin pozitif ayrıştığını görerek artık Merkez Bankası’nın da bu faiz indirimi ile ilgili adım atması gerekiyor” dedi.

Sonuçları 24 Mart’ta açıklanacak olan TCMB Mart Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini ve faiz koridorunun alt bandını sabit tutması beklenirken, faiz koridorunun üst bandında bir indirim ise düşük de olsa beklentiler arasına yer alıyor.

Bulut, TCMB’nin bu haftaki kararla ilgili beklentilerinin sorulması üzerine ise, “Ben vatandaş olarak artık TCMB’nin faizlerde, en azından koridoru yukardan aşağı doğru çekerek daraltması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Bulut artık faizlerde aşağı doğru trendi başlatacak adımların atması gerektiğini de söyledi.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası