Son Haberler

FED stresi Mayıs’ta yeniden yaşandı, Haziran çok sıcak geçebilir

FED stresi Mayıs’ta yeniden yaşandı, Haziran çok sıcak geçebilir

Mayıs ayı başından itibaren küresel risk iştahının düşmesine neden oldu. Bu nedenle Nisan ayında iştahlanan küresel sermaye yeniden evine doğru yönelmeye başladı. Dolayısıyla küresel borsalarda geri çekilmeler vardı

Nisan ayı içinde genelde gelişmekte olan ülkelerin piyasalarında olumlu bir hava vardı. Fakat bu hava Mayıs ayı başından itibaren değişmeye başladı ve küresel risk iştahının azaldığını gördük. Temel sebep ise ABD Merkez Bankası FED’in Haziran ayında faizleri yeniden artırabileceğine dair sinyallerdi. Son dönemlerde  ABD ekonomisine ait verilerde olumlu gelişmeler olduğunu görüyoruz. Bunun yanında ABD’nin çekirdek TÜFE endeksi ılık bazda aslında %2.1 seviyesine ulaşmış durumda. Diğer endekslerde ise %1.7 civarında bir rakam görüyoruz. Dolayısıyla FED’in %2’lik hedefine doğru bir yön olduğu söylenebilir.

İşte tüm bu beklentiler, Mayıs ayı başından itibaren küresel risk iştahının düşmesine neden oldu. Bu nedenle Nisan ayında iştahlanan küresel sermaye yeniden evine doğru yönelmeye başladı. Dolayısıyla küresel borsalarda eri çekilmeler vardı. Fakat son bir ayda (24 Nisan-25 Mayıs 2016 arasında) en sert düşen borsalardan biri Borsa İstanbul2’du. BIST-100 endeksi  %7.39 değer kaybetti.

Dış dünyadan negatif  ayrışmamızın temel nedeni, sadece küresel risk iştahındaki düşüş değildi. Mayıs ayında iç politikadaki gelişmeler özellikle dolar/TL kurunda da sert hareketlere neden oldu. Dolar 2.80 seviyelerinin altını gördükten sonra, hem dolar endeksinin dip seviyelerini görüp yükselmeye başlaması hem de, iç siyasetteki gelişmeler nedeniyle 3 TL’ye kadar yükseldi. Ahmet Davutoğlu’nun olağanüstü Ak Parti Kongresi’ni onaylaması ve yeniden aday olmayacağını açıklaması sonrasında, özellikle ekonomi yönetimi konusundaki endişelerin artmış olması dolardaki ekstra yükseliş ve borsanın da diğer borsalardan negatif ayrışmasının temel nedeniydi.  Fakat 22 Mayıs 2016’da yapılan AK Parti Olağanüstü Kongresi’nde Binali Yıldırım’ın Genel Başkan seçilmesi ve 24 Mayıs günü saat 10:00’da  yeni kabineyi açıklamasıyla birlikte Mehmet Şimşek’in tüm spekülasyonlara rağmen,  kabinedeki yerini korumuş olması, piyasalar tarafından çok olumlu algılandı. Bu haber sonrasında borsa 76 bin seviyelerinden 80 bin seviyelerine yaklaştı. Ardından da kar satışlarının geldiğini gördük. Bu arada dolar 3 TL zirvesinden 2.93 seviyelerine kadar düştükten sonra 2.95-2.96 civarında dengelendiğini gördük.  Aynı gün saat 14:00’de Merkez Bankası faizlerin üst koridorunu 50 baz puan indirdi. Bu indirim piyasa tarafından genel olarak beklenen bir indirimdi. Dolayısıyla piyasanın tepkisinin nötr olduğunu söyleyebiliriz.

 

HAZİRAN AYI NASIL GEÇECEK?

Haziran ayına girerken genel olarak Mayıs ayının özetini  yukarı şekilde vermek mümkün, fakat Haziran nasıl geçecek?

Tahminimce oldukça sıcak geçecek. Özellikle de 14-15 Haziran ‘da toplanacak FED öncesinde piyasalarda yeniden stresin arttığını görebiliriz. Bunun yanında Merkez Bankamızın Haziran ayında 50 baz puan daha indirim yapması söz konusu olabilir. Çünkü hükümet  faizlerin düşürülmesini istiyor. Fakat bu sefer ekstra bir 50 baz puan daha indirim piyasalarda stresin artmasına neden olabilir.  Yatırımcılar, Haziran ayında riskten uzak ve daha likit pozisyonda kalabilirler.  Haziran ayı için %50 döviz %50 TL dağılımı uygun görünüyor.

MODEL PORTFÖY

Model portföyümüzdeki son durumu aşağıdaki tabloda veriyorum. Model portföy tablosunda geçen ay 7 adet hisse önerimiz vardı. Bu hisselerin Aralık 2015-Mayıs 2016 döneminde nasıl bir getiri elde ettiği aşağıdaki tabloda veriliyor. 25 Mayıs  2016 tarihli hisse fiyatları aynı gün saat 12:30  kapanış verileridir.

PORTFÖYE HANGİ HİSSELER ALINMALI?

Bu ay model portföye yeni hisse eklemesi yapmadık.

Ocak 2015’ten bugüne  önerdiğimiz aylık portföy  tablolarının getirisi ile BIST-100 getirisini veren grafik yukarıdadır. Ocak ayında sanki 12 bin TL’miz varmış gibi başladık ve ilk tablomuzda 12 hisse önermiştik.

Herkese bol kazançlı bir ay olması dileğiyle…

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası