Son Haberler

Fitch, Türkiye’nin büyüme tahminini yükseltti

Türkiye’nin kredi notunu düşürmek için harekete geçen kuruluşlardan şaşırtan açıklamalar gelmeye başladı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin büyüme tahminlerini yükselterek, bu sene için yüzde 4,7, gelecek yıl ise yüzde 4,1 olarak açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in hazırladığı haziran ayı “Küresel Ekonomik Görünüm” raporunda, küresel büyümenin güçlendiği bildirilirken, büyüme hızının 2017 ve 2018 yıllarında artmasının tahmin edildiği belirtildi.

BU SENE YÜZDE 4,7, 2018’DE YÜZDE 4,1

Buna göre, geçen yıl yüzde 2,9 büyüme kaydeden Türkiye ekonomisinin, bu sene yüzde 4,7, gelecek yıl yüzde 4,1 büyümesinin tahmin edildiği belirtildi.

İKİ KATINDAN FAZLA OLDU

Fitch Ratings, daha önce, Türkiye’nin bu yıl ve gelecek seneye dair büyüme oranı beklentilerinin sırasıyla yüzde 2,3 ve yüzde 1,3 olduğunu bildirmişti.

“TÜRKİYE, BEKLENTİLERİ AŞTI”

Revizyonla ilgili açıklamada, Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 5 büyüme yakalayarak beklentileri aştığına dikkat çekildi.

EKONOMİK AKTİVİTELERİ TEŞVİK ETKİLİ OLDU

15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından hükümetin ekonomik aktiviteleri destekleyici teşvikler sunduğunun altı çizilirken, Kasım 2019’a kadar Türkiye’de yeni bir seçim yapılmayacağından dolayı bunun yatırımı ve tüketimi desteklemesinin beklendiği vurgulandı.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası