Son Haberler

GEDİK`TE HEDEF YÜZDE 20 BÜYÜME

Temelleri 1963 yılında kaynak sarf malzemesi üretimiyle atılan Gedik Holding, bugün dökümden, vanaya, sermaye piyasalarından, eğitime geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor. Son 50 yılda büyük bir mesafe kaydeden Gedik Kaynak, dünyanın önde gelen kaynak sarf malzemeleri üreticileri arasına girmeyi başardı.

Global ekonomileri derinden vuran 2008 krizini önceden görüp, pazar çeşitlendirmesine giden Gedik Holding, üretiminin yarısını, 80‘e yakın ülkeye ihracat ediyor. Bünyesindeki 2 bin 200 çalışanıyla, 2012 yılında yaklaşık 400 milyon liralık ciro, 85 milyon dolarlık da ihracat gerçekleştiren kuruluş, 2013‘te yüzde 20 büyüme hedefini planlarına almış durumda.
Sanayide yurt dışına bağımlılığı kırma misyonuyla yatırımlarına devam eden Holding, bu yılın başında

Hendek 2. Organize Sanayi Bölgesi‘nde 250 milyon dolarlık yatırımın büyük kısmı tamamlandı. Hassas döküm, vana ve kaynak malzemesi üretimi yapacak ek tesislerin devreye alma çalışmaları ise sürüyor.Yaklaşık 20 yıl önce Gedik Yatırım’la finans sektöründe de faaliyet göstermeye başlayan Holding, ISO 9001 Kalite Güvence Belgesi’ni alan ilk aracı kurum olarak öne çıktı.

Holding‘in kurucusu rahmetli Halil Kaya Gedik‘in de büyük önem verdiği Gedik üniversitesi‘nde bugün toplam öğrenci sayısı bin 769’a ulaştı. üniversite‘nin kurulmasını, “bizi en çok heyecanlandıran, gurur duyduğumuz başarımız” diye tanımlayan Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik Sadıklar ile keyifli bir sohbet yaptık. İşte Hülya Hanım‘ın yatırımlar, yeni projeler ve hedeflerine dair Turcomoney‘e yaptığı özel açıklamalar…

ürünler 80’e yakın ülkeye gidiyor
Gedik Holding’in ilk göz ağrısı Gedik Kaynak ve Döküm’den başlayalım. Kendi alanında Türkiye’nin en önemli tesislerinin başında geliyor. Bu yıl içinde 250 milyon dolarlık yatırımla yeni bir tesisi daha hizmete açtınız. Bize Gedik Kaynak ve Döküm’ü anlatır mısınız? Türkiye ve dünyadaki yeri nedir?
Gerek Gedik Kaynak gerekse Gedik Döküm ve Vana yarım yüzyıldır. Türkiye sanayisine hizmet veren şirketler. Yüzde 100 yerli sermayeye sahip bu iki şirketimizin ortak özelliği, sanayide yurt dışına bağımlılığı ortadan kaldırma misyonuyla yapılanmış olmaları ve Ar-Ge faaliyetleriyle ürün çeşitliliğini her geçen gün artırmaları. Gedik Kaynak olarak dünyanın önde gelen kaynak sarf malzemeleri üreticileri arasında yer alıyoruz. Dünyada 80’e yakın ülkeye toplam üretimimizin yaklaşık yüzde 50’sini ihraç ediyoruz. Sarf malzemelerinde markamız GeKa’nın yurt dışında tanınan ve kalitesine güvenilen bir marka olmasından dolayı ülkemiz adına gurur duyuyoruz.

Gedik Döküm ve Vana’ya ait TERMO markası da gerek ürün kalitesi gerekse hizmet verdiği sanayi sektörlerinin çeşitliliğiyle vanada Türkiye’nin köklü kuruluşlarından biri. Vana konusunda da bugüne kadar ülkemizde üretilmeyen ürünleri kendi tesislerimizde üretmek önceliklerimiz arasında yer alıyor.

250 milyon dolarlık yatırım
Döküm sektörünün Türkiye’de öneminin giderek artması, bu sektörün Avrupa’dan doğuya doğru kayması bizim de bu alanda yeni yatırımlar yapma kararı almamıza neden oldu. Hendek 2. OSB’deki ek kum döküm tesisimizin inşasını 2012 başında tamamladık.

25 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 50 bin metrekarelik bir alanda kurduğumuz kum döküm tesisimizle kapasitemizi dörde katladık. Artan kapasitemiz ile ihracata ağırlık verdik. Yurt dışında pek çok fuara katılıyoruz ve önde gelen sanayi şirketleri ile yoğun görüşmeler gerçekleştiriyoruz.
Hendek 2. OSB’de toplamı 261 bin 700 metrekareyi bulan arsamızda hassas döküm, vana ve kaynak malzemesi üretimi ile ilgili ek tesislerimizi de aşama aşama devreye alacağız. İnşa çalışmalarımız halen devam ediyor. Tüm tesis tamamlandığında 250 milyon dolarlık bir yatırımı ülkemize kazandırmış olacağız.

ISO 9001 alan ilk aracı kurum
Gedik Holding ve diğer iştirakleri hakkında bilgi verir misiniz?

1991’de Holding bünyesinde Gedik Yatırım’ı kurarak finans sektörüne de girmiş olduk. Faaliyete geçişimizden bu yana kaliteli, kapsamlı, yaygın hizmet anlayışımızla yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren Sermaye Piyasalarının önde gelen aracı kurumlarından biriyiz.

GEDİK Yatırım olarak tüm yatırım enstrümanları ile yatırımcıların finansal ihtiyaçlarına komple çözümler sunuyoruz. Bunlar çözümler arasında Hisse Senedi İşlemleri, Vadeli İşlem (VOB), Kaldıraçlı İşlemler, Sabit Getirili Menkul Değerler, Yatırım Fonu Yönetimi, Kurumsal Finansman, Portföy Yönetimi, Yatırım Danışmanlığı, Uluslararası Piyasa İşlemleri, Online Borsa İşlemleri, çağrı Merkezi, Araştırma Hizmetleri, Finansman ve Takas Hizmetleri gibi hizmetlerimiz yer alıyor.

Aracı kurumlar arasında ilk ISO 9001 Kalite Güvence Belgesi’ni alan aracı kurumuz. Türkiye genelinde 28 Gedik Yatırım şubemiz bulunuyor ayrıca Fibabanka şubeleri de acentemiz olarak hizmet veriyor. Banka kökenli olmayan aracı kurumlar arasında en yaygın çalışılan aracı kurumuz. PTT ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği sayesinde yatırımcılar hesap açma başvurularını, PTT merkezlerinden de gerçekleştirebiliyorlar.

Marbaş Menkul Değerler A.Ş., Gedik Portföy Yönetimi A.Ş., Gedik Yatırım Ortaklığı A.Ş. ve Gedik Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. GEDİK Yatırım iştirakleridir. Sürekli gelişim sağlamak ve son teknolojik gelişmeleri hizmetlerimize uyarlayarak yatırımcılarımıza en iyi seviyede hizmet vermek, bu sayede yatırımcı bilinci oluşturmak GEDİK Yatırım‘ın temel amacıdır. Bu hizmet anlayışı ile Türk Sermaye Piyasası’nın gelişimine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Gedik Yatırım olarak halka açık bir aracı kurumuz ve hisse senetlerimiz, “GEDIK” kodu ile İMKB ikinci ulusal pazarda işlem görüyor.

400 milyon liralık ciro
Sanayi kuruluşlarınızın 2012 cirosu ne kadar?

Sanayi kuruluşlarımız olan Gedik Kaynak ve Gedik Döküm & Vana’nın toplam 2012 cirosu yaklaşık 400 milyon TL civarında gerçekleşti.

Kaç personel istihdam ediyorsunuz?
üniversitedeki öğretim kadromuz ile birlikte Gedik Holding bünyesinde yaklaşık 2 bin kişi çalışıyor. Toplam ihracat rakamımız, 85 milyon dolar.

İhracatınızın toplam satışlarınızdaki payı nedir?
Kaynakta ihracatımız toplam satışımızın yüzde 50’si civarında, döküm ve vana şirketimizde ise yüzde 30 civarı.

Küresel finansal kriz, 2007 yılında başladı, tüm dünyayı etkisi altına aldı, sonra bir miktar düzelme olduysa da dünya ekonomisi ciddi bir daralma yaşadı. Siz Gedik olarak ciddi bir ihracat yapıyorsunuz. Siz ne ölçüde etkilendiniz?
İhracatta krizi ağır bir şekilde hissetmedik. Bunda ihracat yaptığımız ülke sayısını giderek artırmamızın ve stratejik anlamda belli sektörlere yönelmemizin büyük etkisi var.

örneğin enerji sektörü krizlere rağmen her zaman önemini koruyan, alt kolları ile birlikte sürekli büyüyen bir Pazar sunuyor. Kriz döneminde bu sektöre yönelik Ar-Ge çalışmalarımızı yoğunlaştırdık ve gerek kaynakta gerekse vanada yeni ürünler piyasaya sunduk. Bu dönemde boru ve boru hattı inşa sektörlerinin kullandığı tozaltı kaynak tozlarını Türkiye’de ilk kez üreten firma olduk.

Yine pek çok sektörde kullanılan ve kaynakta büyük kolaylık sağlayan özlü telleri de bu dönemde piyasaya sunduk. Enerji santralleri için ürettiğimiz yüksek basınç vanaları, petrol ve doğalgaz iletiminde kullanılan API standartlarına uygun vanalar da Ar-Ge’mizle geliştirdiğimiz yeni ürünlerimizden bazıları. Bunları sadece iç pazara değil, dış pazara da veriyoruz.

HABERİN DEVAMI TURCOMONEY‘DE!
TURCOMONEY OCAK 2013 SAYISI, YAYSAT BAYİLERİNDE!
AYRICA D&R, REMZİ KİTABEVİ, KABALCI KİTABEVİ VE NT MAĞAZALARINDA..

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası