Son Haberler

GLOBAL PİYASALARDA POLİTİK GERİLİM

Yılın ikinci çeyreğinin başlaması ile birlikte değerli madenler piyasasında gerek ekonomik, gerekse politik nedenlere bağlı olarak dalgalı bir seyir izleniyor. Küresel piyasa katılımcılarının yakından takip ettiği altın fiyatlarında da bu paralelde Nisan ayı içerisinde önemli fiyat değişimleri yaşandı. Yatırımcılar bir yandan ABD ekonomisine ilişkin ipuçlarını değerlendirmeye çalışırken, diğer taraftan Avrupa’nın doğusundan gelen haberleri gündemlerinde tuttular. Altın fiyatlarında Mayıs ayının ortalarında başlayan düşüşler, yılın ilk üç ayının geride kalmasından sonra yaklaşık iki haftalık bir yükseliş periyodu yakaladı. Ancak Nisan ayının ilk yarısı sonrasında sarı madende sert düşüşler izlendi ve emtia, ay içerisindeki kazanımlarının neredeyse tamamını geri verdi. Bu süreç içerisinde değerli maden fiyatları üzerinde ABD ekonomisi ve Ukrayna geriliminin getirdiği gelişmeler etkili olan iki ana başlık olarak öne çıktı.

Ukrayna‘da çözüm kolay değil

Ukrayna’da artan şiddet olayları, jeopolitik risklerin gündemde canlı kalmasına zemin oluştururken Nisan ayı içerisinde de altın fiyatlarında etkili olan faktörler arasında yer aldı. Her ne kadar Cenevre’de birçok yetkiliyi bir araya getiren toplantıda önemli sayılabilecek adımlar atılmış olsa da, Rus yanlısı ayrılıkçılar ve hükümet güçleri arasındaki sürtüşmenin sürdüğü görülüyor. Avrupa Birliği dış ilişkiler sorumlusu ile birlikte Rus, ABD ve Ukrayna dışişleri bakanlarının sorunlu ülkenin doğu tarafında yaşanan gelişmeleri değerlendirmek üzere yaptıkları toplantıda, gerilimin azaltılması yönünde bir fikir birliği çıkması olumlu algılandı. Buna rağmen ülkede çatışmalar devam etse de, yakın zamanda Ukrayna’da kalıcı bir çözümün zor gözüktüğü, Ukrayna için piyasaların artık bir savaş ihtimalini fiyatlamadıkları görülüyor. Altın fiyatlarında da bu doğrultuda jeopolitik risk kaygısının nispeten azalmasının etkilerinin ayın ikinci yarısında izlendiğini söyleyebiliriz. Bu noktada da yatırımcıların dikkatlerini ABD Merkez Bankası’ndan (FED) gelen haberlere çevirdiğini ifade etmek yanlış olmaz.

ALTIN FİYATLARI YüKSELECEK Mİ?

Mayıs ayı altın yatırımcıları için yoğun bir dönem olacak. Ayın başında açıklanacak ABD’nin tarım dışı istihdam değişimi ve işsizlik oranı verileri FED’in rotasında bir değişiklik olup olmayacağına yönelik öngörüleri şekillendirmek için yakından izlenecek. Ayrıca dünyanın en büyük ekonomisinin yeni yılın ilk çeyreğine ilişkin ikinci büyüme rakamı, yakından takip edilecek rakamlar arasında öne çıkacak. Ekonomik faktörlerin yanında ise Ukrayna’daki tansiyonun tonu, altının değeri üzerinde etkili olabilecek önemli faktörler yine izlenecek unsurlar arasında yer almaya devam edecek. Altın fiyatları için etkili olabilecek bahsettiğimiz söz konusu değişkenleri detaylandırıp sıralayacak olursak, özellikle aşağıdaki noktalar üzerinde durabiliriz.

Ukrayna – Rusya gerginliği, FED’in 2014 yılın sonuna doğru Parasal genişlemeyi sonlandırması ve 2015 yılı ortalarında faiz artırımı düşüncesi, ABD borsa endekslerindeki yükseliş isteği ve ABD 10 yıllık hazine tahvil faiz oranı ile Dolar endeksinin son durum Altın fiyatının son zamanlarda sert hareketlere maruz kalmasına neden olmuştur.

PİYASALAR DAHA PAHALI DOLARA HAZIRLIK YAPIYOR

2013 yılında dünya ekonomi gündemini oldukça meşgul eden FED’in tahvil alımlarını ne zaman kısacağı sorusu artık piyasaların daha alışık olduğu bir konu olarak dikkat çekiyor. Altın fiyatları için de FED’in atacağı adımlar büyük önem taşıdığı için yatırımcılar, bu çerçevede Banka’nın Başkanı Janet Yellen ve ekibinin nasıl bir yol haritası izleyeceğini doğru analiz etmek istiyor. Mart ayındaki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı sonrasında Yellen’ın açıklamaları dikkat çekmişti. Ardından diğer FED üyeleri de Yellen’a benzer şekilde tahvil alımlarının bitirilmesinin yaklaşık 6 ay sonrasında ilk faiz artırımının yapılabileceği yönünde değerlendirmelerde bulundular. Her ne kadar Yellen, sonraki konuşmalarında FED’in genişlemeci para politikalarını öven ifadeler kullansa da, piyasalar kendini daha pahalı Dolar’a alıştırmaya çalışmaya başladı bile. FED’in faiz artırımının artık konuşulabilir bir gündem maddesi olması da altın fiyatlarında negatif etki yapan unsurlar arasında yer alıyor. Bununla birlikte ABD’den açıklanacak makro-ekonomik veriler tahvil, endeks ve Dolar tarafındaki yatırımcı tercihlerine yön verebileceği için değerli maden üzerinde etkili olabilir.

ALTIN YATIRIMCISINA YOL HARITASI

Altın fiyatı ile ilgili öngörülerde bulunurken şu hususlara dikkat etmekte fayda var;

• S&P500 endeksi ile Altın fiyatları arasındaki korelasyon negatiftir. Yani S&P500 endeksi değer kaybettikçe Altın fiyatı yükseliyor. Son zamanlarda S&P500 endeksinde tepki satışları gördük ancak 1795 destek noktası üzerindeki hareketler dikkat çekici. Bu nedenle de S&P500 endeksi 1795 destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısına devam etmek isteyebilir. Bu da Altın fiyatının negatif baskıya maruz kalma isteğini güçlendiriyor.

• Dolar endeksi, uzun bir süredir 81,55 – 79,15 arasında bant hareketi gerçekleştiriyor. Son zamanlarda 79,15 seviyesine yaklaştı ancak bu destek noktasını kıramayarak yeniden yukarı yönlü hareketler gerçekleştirdi ve 80 seviyesine yaklaştı. Dolar’daki güçlülük Altın fiyatının yükselişlerini sınırlandırıyor. Bu bağlamda da Dolar endeksinin 80 seviyesi üzerine çıkması durumunda Altın fiyatı için negatif bir baskı oluşabilir.

• ABD 10 yıllık tahvil faiz oranı uzun bir süredir %3,0 ile %2,5 seviyeleri arasında sıkışık seyrini sürdürüyor. Tahvil faiz oranı ile Altın fiyatları arasında ters orantı mevcut. Yani tahvil faiz oranının yükselmesi altın için negatiftir (olumsuzdur). ABD 10 yıllıkların %2,60 seviyesinden başlatmış olduğu yukarı yönlü seyir de Altın fiyatında negatif bir etki yaratıyor.

• FED Başkanı Janet Yellen’in açıklamalarını incelediğimizde 2014 sonuna doğru parasal genişleme sonlanma ihtimali ve 2015 ortalarında ise faiz artırımı ihtimali gündemimizdedir. FED’in bu koşulları sağlayacak olması Altın fiyatlarının yeniden gerilemesine katkı sağlayabilir. Ancak bu tutum uzun vadeli bir beklentidir. Bu da uzun vadeli olarak Altın fiyatının zayıflayacağına ilişkin beklentilerimizi güçlendiriyor.

• Ukrayna ile ilgili gerginliğin yeniden çıktığı bir ortamda emtia fiyatları içerisinde özellikle Altın fiyatlarının etkilendiğini ve gerginlikten beslendiğini görüyoruz. Bundan sonraki süreçte gerginliğin artması Altın için pozitif, gerginliğin azalması ise Altın için negatiftir. Şimdilik gerginliğin azaldığı görülüyor.

Altın fiyatını etkileyen faktörler üzerinde durduk. Genel itibariyle belirtmiş olduğumuz faktörlerin hepsi Altın fiyatı üzerinde etkilidir ve Altın işlemi gerçekleştiren Forex katılımcıları bu gelişmeleri yakından takip edebilirler. Altın fiyatını teknik olarak incelediğimizde (orta ve uzun vadeli) haftalık grafikte yer alan 200 haftalık üssel hareketli ortalama (200 weekly exponential moving average) ile 200 haftalık düzeltilmiş hareketli ortalamanın (200 weekly smoothed moving average) önemli olduğunu ve Altın’ın son zamanlarda bu ortalamalar arasında hareketlerine devam ettiğini görüyoruz.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası