Son Haberler

ULUSLARARASI YATIRIM ZİRVESİ

İletişim teknolojileri sektörüyle de ilgilenen yatırımcılar, İstanbul başta olmak üzere Karadeniz ve Akdeniz Bölgelerindeki projeleri yakın takibe aldı.

1.5 trilyon dolarlıkiş hacmini temsil eden Körfez fonları CEO’larının hazır bulunduğu, “İstanbul Uluslararası Yatırım Zirvesi”nde gayrimenkul ve enerji sektörlerindeki yatırım fırsatları masaya yatırıldı.

Körfez sermayesinin uluslararası yatırım fonları ve yatırımcıları İstanbul’da buluştu. 10-11 Nisan tarihlerinden gerçekleştirilen “Uluslararası Yatırım Zirvesi”nin birinci gününde gayrimenkul, ikinci gününde enerji sektöründeki yatırımlar gündeme taşındı. 1.5 trilyon dolarlık iş hacmi olan Körfez fonlarının ağırlandığı Zirve’ye; enerji ve inşaat” ana başlıkları altında; Katar, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere Körfez‘deki birçok ülkede faaliyet gösteren yatırımcılar katıldı. Türkiye‘deki yatırım fırsatlarının gündeme getirildiği Zirve’de ayrıca, oluşturulan ikili görüşme platformlarında, yatırımcılarla yatırım almak isteyenler biraraya gelme imkanı buldu. Uluslararası Ekonomi Finans Dergisi Turcomoney’in yakından izlediği Zirve’ye katılan önemli isimlerden çarpıcı açıklamalar geldi:

Zirve’de, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Qatar First Investment Bank CEO‘su Emad Mansour ve Qatar Telecom CEO‘su Saud Bin Mohammed Al-Thani birer konuşma yaptı. Zirveye Türkiye‘den, Başbakanlık TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, Başbakanlık özelleştirme İdaresi Elektrik üretim Şirketleri Sorumlusu Atıf Kır, Ortadoğu Ekonomi Platformu Başkanı Erdin özel, Ağaoğlu Şirketler Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu ve GYODER Başkanı Aziz Torun‘un da aralarında bulunduğu enerji ve gayrimenkulün önde gelen isimleri konuşmacı olarak katılırken, Riyad Ticaret Odası Başkanı Dr. Abdulrahman Al Zamil ve Qatar Telecom CEO‘su Saud Bin Mohammed Al-Thani de deneyimlerini aktardı.

TüRKİYE, AVRUPA’DAKİ 3. BüYüK EKONOMİ OLACAK

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “İstanbul Uluslararası Yatırım Zirvesi”nin açılışında, 10 yıl önce Türk hükümetinin faiz ödemelerinin neredeyse vergi gelirlerinin yüzde 86‘sına denk geldiğini anlatarak, “Türkiye‘yi bir şirket olarak düşünürsek AK Parti iktidarından önce iflasın eşiğindeydi. Türkiye‘yi bu stresli dönemden çok farklı bir tabloya taşıdık. Bugün faiz ödemeleri vergi gelirlerinin sadece yüzde 15‘ini oluşturuyor. Vergi gelirlerinin yüzde 85‘ini kamu sektörüne ve yatırımlarına harcıyoruz. Başarı burada yatıyor. Bütçenin 5‘te 1‘ini eğitime, vergi gelirlerinin 4‘te 1‘inin eğitime harcıyoruz. Ben çok iyimserim. çünkü bu alanda mevcut yatırımlara devam edersek 30-50 sene içinde Türkiye 2. ya da 3. büyük Avrupa ekonomisi olacak” dedi.

EKONOMİ İYİYE GİDİYOR

Şimşek, Türkiye‘deki bankacılık sektörünün birçok bankacılık sektöründen daha kuvvetli olduğunu belirterek, “Ekonomimiz ciddi darbelere dayanma gücüne sahip. Siyasi istikrar kalıcı, Türk ekonomisi için genel görünüm iyiye gidiyor, temel göstergeler kuvvetli, cari hesap açığı daralıyor, riskler düşecek. Dünya Bankası‘na göre 10 yılda petrol fiyatları yüzde 20-30 düşüş gösterecek. önümüzdeki 10 yıl içerisinde Türkiye‘deki enerji harmanının da sağlıklı hale geleceğini görüyoruz. Bunun da Türkiye‘nin dışa bağlılığını azaltacağını görüyoruz. Ortak girişimler için muazzam fırsatlar var. Bizler sizi hem yenilenebilir enerjiye hem de santrallere davet ediyoruz. Sadece yenilenebilir enerji kaynakları ile sürdürülebilir bir sistem kurmak mümkün değil” görüşünü savundu. Şimşek, Ortadoğu‘daki birçok dost ülkenin paralarını Batı‘da tuttuğuna dikkati çekerek, “Paranızı Batı‘da tutuyorsunuz, Batı da alıp, o parayı Türkiye‘ye yatırıyor” dedi.

100 YILLIK PROJELER DİZAYN EDİYORUZ

Enerjide ithalata bağımlılığı azaltmak için sektörde yeni yatırımlara ihtiyaç
duyulduğunun altını çizen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Zirve’deki konuşmasında yatırımcılara Türkiye’ye gelme çağrısı yaptı ve ekledi: “Hangi sektörde olunursa olunsun ülkedeki siyasi istikrara bakılıyor. Türkiye son yıllarda önemli bir siyasi ve ekonomik istikrar yakaladı. Bizim her yıl ortalama 7,8 milyar dolardan daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor ki, ekonominin büyümesini karşılayabilir olalım. Bizler, Türkiye‘nin 100 yıllık projelerini dizayn ediyoruz.”

TüRKİYE, GAYRİMENKULDE 1 NUMARALI TERCİH

Arap yatırımcıların, birkaç ay içinde Türkiye’de yatırımlara hız vermesini beklediğini ifade eden Suudi Arabistan Emlak ve Gayrimenkul Geliştirme üyesi ve Ticaret Odası ile Masa Alameriah Group Başkanı Bandar Mohammed Alamre, “Benim de İstanbul‘da evim var. Türkiye‘de son 10 yılda ortaya çıkan gelişmeler bütün Müslümanları gururlandıracak nitelikte. İstanbul’a ofis açmayı planlıyoruz. Daha önce Türkler, Körfez‘de iş ve yatırım yaparlardı, şimdi ise Körfez ülkeleri Türkiye‘ye yatırıma geliyor. Türkiye bugün Suudi yatırımcıların bir numaralı tercihi haline geldi. Şirketler arasında oluşturulacak yeni anlaşmalarla Türkiye, Suud sermayesi iyi partner olabilir. Türkiye, Suudi yatırımcıların gayrimenkuldeki bir numaralı hedefidir” dedi.

YATIRIM KöPRüSü KURULUYOR

1990‘lı yıllardan beri Türkiye‘yle ilgilendiklerini belirten ve son yıllarda ortaya çıkan 360 derecelik değişimi gördüklerini belirten Daleel Group Türkiye Başkanı Abdullah Saleh Al-Amoudi, bugün varolan cazip yatırım ortamının 5 yıl öncesine kadar bile olmadığını belirtti. Gayrimenkulde ortaya çıkan fırsatları değerlendirmek için yatırım kararı aldıklarının altını çizen Al-Amoudi sözlerini şöyle sürdürüyor: “İstanbul, Yalova ve Sapanca‘da yatırımlar yapacağız.

Gayrimenkul piyasası ile ilgili önümüzde net bir yol haritası var. Türkiye ile Körfez ülkeleri arasında bu harita üzerinden önemli bir yatırım köprüsü oluşturmayı hedefliyoruz. Körfezden büyük aileleri de toplayıp yatırıma geleceğiz. Türkiye ekonomisi mütekabiliyetle birlikte çok para kazanacak” diye konuştu.

Türkiye‘de yatırım yapmayı planladıklarını ifade eden Abdullatif Al-Nemer Group Yönetim Kurulu Başkanı Shaikh Abdullatif Al- Nemer, son 1.5 yıldır bu anlamda çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “Kendi ülkemizde yaşadığımız güvenceyi Türkiye’de hissedersek yatırım yapacağımız sermayede sınırlama olmaz” dedi

İstanbul, Yalova ve Bursa’da emlak ve turizm yatırımları olan Suudi Daleel Group Ortağı ve Genel Müdürü Dr. Muhammed Mufarreh, 150 milyon dolarlık bütçeyle turizm başta olmak üzere emlak ve tarım alanına yatırım yapacaklarını söyledi. 8 yıldır Türkiye’de faaliyet gösterdiklerini belirten Mufarreh, Türkiye’ye yatırım yapmak için çok fazla neden olduğunu dile getirerek şöyle konuştu: “Türkiye’nin istikrarlı büyümesi bizi cezbediyor. Buna ek olarak hükümetin emlak sektörüne yönelik teşvik ve desteği diğer önemli unsur. Yabancı yatırımcı olarak kendimizi güvende hissetmemiz ise yatırımlara devam kararlarımızda önemli rol oynuyor. Konya ve Aksaray illerinde 10 milyon metrekarelik alana tarım yatırımı yapacağız. Yalova’da 4 ve 5 yıldızlı otel yatırımları için Türk şirketleriyle görüşmelerimiz devam ediyor. İstanbul gayrimenkul piyasasını Arapça olarak internete taşıyacağız. Körfez‘deki yatırımcılara sunacağız. İstanbul‘daki gayrimenkul projelerini gösteren bir harita hazırladık. Bu konferansla birlikte İslam ülkelerinin tamamının yer alacağı bir gayrimenkul birliği oluşturmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

İSLAMİ TATİL KöYü PROJESİ

Türkiye‘de özellikle muhafazakar kesimin ailesiyle tatilini geçirebileceği bir tatil köyü projesini hayata geçireceklerini belirten Katar Merkezli Retaj Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhammed Cevher; Retaj Grup‘un, Türkiye‘de bir oteli bulunduğunu hatırlattı ve şu görüşleri kaydetti, “Türk-Arap ve Körfez toplumları muhafazakar aile yapısına sahip. Bu nedenle aileler, kadınlar ve çocuklar için güvenli ve temiz mekanları tercih ediyor. Biz de otellerde bu kriterleri dikkate alıyoruz. Varolan otelimiz dışında yeni hedeflerimiz var” dedi.

SUUDİ ARABİSTAN’DA 70 MİLYAR DOLARLIK PAZAR FIRSATI

Suudi Arabistan ve Körfez bölgesi ekonomisiyle ilgili görüşlerini paylaşan Zamil Group Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Abdurrahman el-Zamil, zengin olan bölge yatırımcıları olarak yatırım yapabilmeleri için Türkiye’nin bir takım adımlar atması gerektiğine dikkati çekerek, “Türkiye, turizm konusuna eğilmeye başladıktan sonra yılda 17 bin olan Suudi turist sayısı yılda 100 binlere yükseldi. İki ülke arasında turizmin gelişmesiyle ticaret hacmi ve ortaklıklar da artıyor. Gelinen noktada Türkiye, Suudi yatırımcıların gayrimenkul alanındaki birinci tercihidir. Türkiye‘ye 5 yıldan bu yana endüstriyel alanda da yatırımcılar geliyor. Bunun da bir sonucu olarak bugün karşılıklı ticaret hacmimiz 9 milyar dolara çıktı. Dubai üzerinden bize gelen Türk ürünlerini de eklersek rakam 11 milyar doları buluyor” dedi.
Türk hükümetinin, iş dünyası ve yabancı yatırımcılara karşı takındığı olumlu tavrın altını çizen el-Zamil, AB üyesi ülkelerin neredeyse iflas ettiği bir dönemde, Türkiye‘deki siyasi ve ekonomik istikrarla gurur duyduklarını söyledi. Suudi Arabistan’daki gıda endüstrisine ve bu alandaki yatırım fırsatlarına da değinen El-Zamil, gıdanın yüzde 90‘ını ithal ettiklerini ve 70 milyar dolarlık gıda pazarında önemli yatırım potansiyeli bulunduğunu da sözlerine ekledi.

ALATIA: TüRK ORTAKLA YATIRIM YAPACAĞIZ

Yıllık 2 milyar Riyal ciroya sahip olduklarını belirten CAPITAL Real Estate CEO’su Ali A. Alatia,Türkiye’nin “yatırım yapılabilir” bir ülke olduğunu belirterek, “Daha önce Skyland, Metropol, Tarlabaşı gibi projelerden toplu alımlar yaptık. Şimdi ise Türk ortaklığıyla kendimiz yatırım yapmayı planlıyoruz. Basın Ekspres, Başakşehir ve Maslak, İstanbul’da tercih edeceğimiz başlıca bölgeler arasında yer alıyor” görüşünü savundu.

MEKKE’DE 300 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM FIRSATI

Türkiye‘deki yatırım ortamını ve fırsatlarını yerinde görmek için İstanbul’a geldiklerine işaret eden Al-Mosa Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Mosa Al-Mosa, “Türkiye‘de inşaat yatırımı yapmak istiyoruz. öte yandan gayrimenkul alanında markalaşan Türk firmalarının, Suudi Arabistan‘daki devasa altyapı, yol ve metro projelerinde görev almasını istiyoruz. ülkemizde sadece Mekke‘de 300

İSTANBUL LONDRA’YI SOLLADI

Suudi Arabistan’ın dev fonlarından birini yöneten Alnumow International CEO’su Rafat Al Saad, İstanbul’un Araplar’ın gözünde Londra, Paris gibi şehirleri hem turizm, hem de yatırım açısından geride bırakmaya başladığını söyledi. Türkiye’nin özelikle de İstanbul’un, Arap yatırımcılar için son yıllarda ekonomik bir merkez olduğunu belirten Al Saad “Müşterilerimize Türkiye’ye yatırım yapın çağrısında bulunuyoruz” dedi.

ARAP SERMAYESİ İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİNE YATIRIM YAPACAK

Yatırım yapmadan önce ilgili ülkenin istikrarını ortaya koyan politikasını ve pazarının sağlamlığını araştırdıklarını belirten OOREDOO Marka Direktörü Mustafa Jameel Al Qatami, “güvenli pazar kriteri bizim için önemli. Bu anlamda Türkiye son 10 yılda tüm dünyaya karşı güven verici bir politika sergiliyor. Grup olarak iletişim teknolojileri sektöründe iş yapıyoruz ve Türkiye‘ye bu alanda yatırım yapmayı düşünüyoruz. Yatırım planımızda Türk ortakla birlikte pazara grimek var. Türk firmalarıyla birlikte kazanmak istiyoruz.”

1 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • ALİ RIZA BALTA
    4 Mayıs 2014 20:29 -

    ANKARADA YAPMIŞ OLDUĞUM ÖZELLİKLİ BİNAMI YABANCI YATIRIMCILARA SATMAK İSTİYORUM.BU KONUDA YARDIMCI OLURMUSUNUZ….ALİ RIZA BALTA TEL:0536 8781769

  • Site Haritası