Son Haberler

Güneşin olsun gönlünde

İş ve iş dışı etkinlikleriniz ile aile ilişkilerinizde karşılıklı özveri ve saygının, gördüğünüz destek ile özgüvenin anlamını daha iyi anlayabilirsiniz. Yaşamınızdaki iş dışı etkinliklerin mevcudiyeti, içinizdeki heyecanın, başarma hırsınızın tadına varmak için gereklidir.

Deneyimlerimin bana öğrettiği birçok şey arasından insanı farklı kılan, lider yapan özelliğin çok yönlü olmaktan geçtiğini gördüm. Yazılarını, deneyimlerinden esinlenerek kaleme alan, yaşam dersleri karşısında daima öğrenci kalmayı tercih eden biri olarak bu yazımda iş başı deneyimlerim yerine, iş dışı deneyimlerimden öğrendiklerimi sizlerle paylaşacağım. Denetim gibi çeşitli güçlüklerle dolu, stres ve baskı yoğun, normal mesai saatlerine sığmayan bir mesleğin mensubu olarak iş dışı deneyimlerden söz etmek şaşırtıcı gelebilir. çünkü birçok insan iş dışı rol ve sorumlulukların işyeri performansını kısıtladığını düşünür. İş dışı ilgi alanlarının, rol ve sorumlulukların bizi başarıya götürebileceği, çeşitli fırsatlarla dolu olduğu düşünülmez. Düşüncelerimizde böyle bir kısır döngünün oluşumuna izin verdiğimiz takdirde yaşam derslerinden yararlanma olanağını kısıtlamış oluyoruz. Aile ve toplum olarak ilgi alanlarımız, rol ve sorumluluklarımız olduğu düşünüldüğünde çok yönlü olmamızın da kaçınılmaz olduğunu görürüz. Mesele, sözünü ettiğimiz bu yaşam gerçeğini kendi içimizde bir çatışma, bunalım konusu haline getirmeden yönetebilmektir.

Benim gibi hobileriniz arasında karikatür yer alıyorsa veya sizin başka bir beceri ve yeteneğiniz varsa bu özelliğiniz ile işinizdeki yaratıcılığın, iletişim becerilerinizin geliştiğini, iş stresinden uzaklaştığınızı, keyifli bir yaşam sığınağına sahip olduğunuzu hissedebilirsiniz. Mezun olduğunuz okulun mezunlar derneği veya meslek organizasyonunuzda aktif görevler üstlendiğinizde liderlik becerilerinizi test edebilir, zaman yönetimi, gönüllü kaynakların kullanım etkinliği, motivasyon, işbirliği, paylaşım, farklılıklar içinde etkili iletişim konularında uygulamalı eğitim fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. İş ve iş dışı etkinlikleriniz ile aile ilişkilerinizde karşılıklı özveri ve saygının, gördüğünüz destek ile özgüvenin anlamını daha iyi anlayabilirsiniz. Yaşamınızda iş dışı etkinliklerin mevcudiyeti, içinizdeki heyecanın, başarma hırsınızın tadına varmak için gereklidir.

İş yaşamınızın, yaşamın diğer ilgi alanları, rol ve sorumluluklarınızla tamlaştırılması için iş dışı etkinlikleriniz bulunmalı. Yaşamın tüm deneyimlerinden yararlanarak kendimizi ve işimizi geliştirmek çok yönlü olmaktan geçiyor. İş insanı olarak iş dünyasının çok yönlü olduğunu düşünürsek iş dışı etkinlikler ile yaşamın tüm zenginliklerine açık olmalıyız. Teknik becerilerinizin yanı sıra hobilerinizle, iş dışı ilgi alanlarınızla, sivil toplumculuğunuzla yaşam deneyimlerinizi zenginleştirmeniz sizi, işinizde ve çevrenizde daha başarılı yapabileceği gibi asıl önemlisi bireysel ve toplumsal farkındalığı yüksek yurttaş, erdemli birer insan olmanızı sağlayacak.

Bu yazıyı yıllar önce “Sosyal İnsan Olmak” başlığı ile kaleme almıştım. Satırlardan da anlaşılacağı üzere, yazının konusunu insanda yaşama sevincinin kaynağı oluşturuyor. Bu yazıdan da çok daha eski yıllarda açtığım karikatür sergimin ismi “Güneşin Olsun Gönlünde” idi. Sergimin ismini o yıllarda bugün rahmetle andığım Ord. Prof. Dr. Hıfzı Veldet Velidedeoğlu’nun gazetedeki köşesinde yer verdiği ve beni çok etkileyen Alman şair Cäsar Otto Hugo Flaischlen’in (yaygın kullanımıyla Cesar Fleischler) şiirinden esinlenerek belirlemiştim.

Bugün sizlerle yıllar önce kaleme aldığım satırlarımı, yıllar önce karikatür sergime ilham olmuş şairin dizeleri ile tamamlayarak yeniden paylaşıyorum. Cesar Fleischler’in dizeleri yıllar önce sergime isim olmuş, çizgilerime ilham vermişti. Bugün yazımın ismi, son söz mesajı oldu.

Sizleri şiirin dizeleri, edebiyatın ruhları besleyen gücüyle baş başa bırakıyor, güneşin gönlünüzden eksik olmamasını diliyorum.

Güneşin olsun gönlünde
Kar bile yağsa
Ya da fırtına olsa
Gök bulutlarla
Dünya kavgayla dolsa

Güneşin olsun gönlünde
O zaman gelsin ne gelirse
Doldurur ışıklarla
En karanlık gününü

Bir şarkın olsun gönlünde
Sevinçli ezgilerle
Seni günlük tasalar boğsa bile
Bir şarkın olsun dudaklarında
O zaman gelsin ne gelirse
Yardım eder atlatmaya
En yalnız gününü

Başkaları için de bir diyeceğin olsun
Tasada ve bunalımda
Ve seni mutlu edecek her şeyi
Söyle onlara da
Bir şarkın olsun dudaklarında

Yitirme sakın cesaretini
Güneşin olsun gönlünde
Ve her şey iyi olacak

Ali Kamil Uzun
Türkiye İç Denetim Enstitüsü Kurucu Başkanı
Deloitte Türkiye Yönetim Kurulu Danışmanı

1 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Avatar
    Ayşegül Uzalp
    3 Ağustos 2013 20:36 -

    Çok güzel bir yazı olmuş Ali Kamil Üstad’ım yüreğinize sağlık hayırlı bayramlar dilerim.

  • Site Haritası