Son Haberler

“Hedefimiz sağlıkta bir numara olmak”

öğrenci odaklı eğitimi benimseyen bir araştırma üniversitesi olmayı hedeflediklerini söyleyen hedefimiz_saglik_alaninda_bir_numara_olmak_4.jpgAcıbadem üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Şahin; “sağlık alanında nitelikli personel yetişmesi düşünüldüğünde ilk olarak Acıbadem üniversitesi akla gelsin istiyoruz” diye konuşuyor.

Bu yıl sınavlardan başarılı olan öğrenciler tatlı bir o kadar da heyecanlı bir telaş içinde. Tercihleri doğrultusunda gireceği üniversiteler için büyük bir araştırma içine giren ailelerin ve öğrencilerin işi zor. Bugün devlet ve vakıf üniversitesi dahil toplam 172 yükseköğrenim kurumu aktif olarak eğitim veriyor. 2005 yılında sayıları 24 olan vakıf üniversiteleri günümüzde hızla büyüyerek 62’ye ulaştı. Bugün ODTü, Boğaziçi, İTü gibi kurumlar artık fuarlarda vakıf üniversiteleri ile öğrenci alımı için yarışıyor. öğrencilerin de bu noktada işi zorlaşıyor. Vakıf mı devlet üniversitesi mi? Hangi üniversiteden mezun olursa kariyer planlamasında güçlü avantajlar elde eder? gibi bir çok soru ile karşı karşıya. Aile ve öğrencilerin tercihlerinde yardımcı olmak adına Acıbadem üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Şahin’e sorduk. İşte o sorular ve cevapları…..

Acıbadem üniversitesi’nin kuruluş aşamasından bu güne kadar geçen süreyi değerlendirir misiniz?
Acıbadem üniversitesi, sağlık alanında bilimsel donanımı yüksek öğrenciler yetiştirmek amacıyla, 4 yıl önce, 18 Mayıs 2007 de kuruldu. Yoğun bir hazırlık döneminden sonra, ilk öğrencilerini de 2009-2010 eğitim yılında kabul etti. üç seneden bu yana; Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ve Sağlık Yönetimi Bölümleriyle Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nun yedi ön lisans programında eğitim ve öğretimimiz devam ediyor.

hedefimiz_saglik_alaninda_bir_numara_olmak_5.jpgöğrenci kabulüne başladığımız ilk yıl, üniversitemize girmeye hak kazanan öğrencilerimizin tercih sıralamasında Acıbadem % 49,9 oranında ilk üç içinde oldu. üç yıl sonra bu oran ciddi bir şekilde artarak yüzde 66,6 ya çıktı. Bu da Acıbadem üniversitesi ile ilgili farkındalığın giderek arttığı anlamına geliyor ve bizler kısa bir sürede bu noktaya gelmeyi, önemsiyoruz!

• Acıbadem üniversitesi’nin misyonundan hedeflerinden bahseder misiniz?
Şüphesiz pek çok üniversiteye paralel bir misyonumuz var. üniversitenin, gerçek anlamda “üniversite” olması gerektiğine inanıyoruz. Ulusal ve uluslararası alanda mesleki yeterlilik ve akademik tanınırlık düzeyine ulaşmayı hedefliyoruz. Bilimsel düşünceyi ön planda tutmak, yeni fikir ve kavramlar geliştirilmesine ortam sağlamak, bilginin yayılmasını sistemli eğitim ve öğretim ile sağlamak, bilimsel özgürlüğü ön plana çıkararak eşitlik, etik değerler ve takım çalışması ilkelerine göre faaliyet göstermek temel misyonumuz. ülkemizin ihtiyaç duyduğu rekabetçi bilimsel gelişmeleri takip ederek kendini yenileyebilen, sosyal ve kültürel açıdan donanımlı sağlık profesyonellerini eğitmenin de başlıca hedeflerimiz arasında olduğunu söyleyebilirim.

HABERİN DEVAMI TURCOMONEY‘DE!
TURCOMONEY TEMMUZ 2012 SAYISI, YAYSAT BAYİLERİNDE!
AYRICA D&R, REMZİ KİTABEVİ, KABALCI KİTABEVİ VE NT MAĞAZALARINDA…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası