Son Haberler

IFM yolunda bir kolay kazanım: UFFDK

Merkezi İstanbul’da olacak bir Uluslararası Faizsiz Finans Danışma Kurulu’nu (UFFDK) hayata geçirebilmek için bir an önce insiyatif alınması gerekiyor. Finans piyasalarımız için daha önce belirlenmiş bazı hedefler son 2 yılda seçim, terör vb. nedenlerle askıya alınmış gibi görünüyor.

Ülkemiz, bölgemiz ve finans piyasalarımız açısından sıkıntılı bir yılı geride bırakırken 2017 yılı için iyimser olmamız gerektiğini düşünüyorum. Karamsar olmak istersek, 2016’dan 2017’ye devreden çok sayıda gerekçe de bulabiliriz. Ancak, karamsarlar hayatta sadece geçici başarılar elde ederler. İstikrarlı başarılar ise hep iyimser taraftan gelmiştir. Ayrıca unutmamak gerekir ki, iyimserlik bulaşıcıdır. Etrafımıza iyimserlik aşıladığımızda bu dalga dalga yayılır.

KOLAY KAZANIM

Finans piyasalarımız için daha önce belirlenmiş bazı hedefler son 2 yılda seçim, terör vb. nedenlerle askıya alınmış gibi görünüyor. Uzaklaştığımız hedeflerden biri de uzun süredir konuşmakta olduğumuz ancak son dönemde unutmaya başladığımız İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesi. Bazı çevresel faktörleri kısa vadede çözmemiz zor olabilir, ancak bu konuda hiçbir şey yapılamayacağı anlamına da gelmiyor. En azından, bizi asıl hedefe yaklaştıracak, “kolay kazanımlar” tespit edip gerçekleştirebileceğimizi düşünüyorum. Örneğin, böyle bir kolay kazanım, faizsiz finans tarafında elde edilebilir. Konuyu biraz daha açalım.

ULUSLARARASI FİNANS MERKEZİ

Uluslararası Finans Merkezi kavramından anladığımız, yalnızca ülke içindeki değil, en azından bölgemizdeki diğer ülkelerin fon arz ve talebinin de ülkemizdeki mali piyasalarda karşılaşmasıdır. Örnek vermek gerekirse, bir Ukrayna şirketi pay ya da tahvil ihraç etmek istiyorsa, “roadshow” için İstanbul’a da gelmeli. Uluslararası portföy yönetim şirketleri de böyle bir arza İstanbul ofisleri üzerinden talep gösterebilmeli.

FAİZSİZ FİNANS PİYASALARI

Hiç şüphe yok ki, İFM projesinin bir alt kategorisi de faizsiz finans piyasaları olacaktır. Bir finans merkezi olabilmek için gerekli olan temel koşulların yanısıra faizsiz finansal ürünlere ilgi duyan yatırımcılara olan yakınlığımız bize bu konuda avantajlar sunuyor. Faizsiz finansal ürünlere yatırım yapmak isteyen yatırımcılar ile bu ürünleri ihraç eden şirketlerin ülkemizdeki buna uygun piyasalarda karşı karşıya gelmelerini sağlayamaz mıyız? Bu amaca yönelik olarak öncelikle, ihraç edilen ürünün islami esaslara uygun olup olmadığına karar verecek bir kurula ihtiyaç var.

KÖRFEZ BÖLGESİ

Faizsiz finansal ürünler denildiğinde, ilk akla gelen merkezler, Körfez Bölgesi(Özellikle Dubai ve Bahreyn) ve Malezya olmakla birlikte uluslararası 2 büyük finans merkezi Londra ve New York da bu piyasadan pay alıyor. Bu merkezlerin bir özelliği de faizsiz ürünlerin ihracı için bir çeşit onay merkezi konumunda olan kurullara da sahip olmasıdır. Bu konuda islam ülkelerindeki kuruluşların yanısıra IMF ve Dünya Bankası gibi uluslararası kurumların da faaliyetleri var. Hatta, Dünya Bankası 2013 yılında İstanbul’da Küresel İslami Finans Merkezi’ni kurdu.

AMACIMIZ İSTANBUL’U ULUSLARARASI FİNANS MERKEZİ YAPMAKSA…

İslami finans konusunda uzman değilim ancak amacımız İstanbul’u uluslararası bir finans merkezi yapmaksa bizim de bir an önce böyle bir kurulu hayata geçirmemiz gerekiyor. Bu kurulun bazı özelliklere sahip olması gerektiğini düşünüyorum.

KURUL TAMAMEN ÖZERK BİR YAPIDA ÇALIŞMALI

İlki, özerklik. Kurul, tamamen özerk bir yapıda çalışmalıdır aksi taktirde aldığı kararların güvenilirliği sorgulanacaktır. Diğeri ise uluslararası niteliğe sahip olmasıdır. Kurul, bu amaçla farklı bakış açılarını yansıtacak çeşitliliği bünyesinde barındırmalı. Bu kapsamda, Körfez bölgesi, Asya ve Londra piyasalarında görev yapmış, finans piyasalarında saygınlığı olan uzmanların yer alması Kurul’un dünyada saygınlığını artıracak.  Ayrıca, Kurul’un faaliyet alanının sadece geleneksel bankacılıkla sınırlı olmaması, pay, borçlanma aracı ve yatırım fonları gibi ürünleri de kapsaması uygun olacak.

FAİZSİZ FİNANS DANIŞMA KURULU

Merkezi İstanbul’da olacak bir Uluslararası Faizsiz Finans Danışma Kurulu’nu (UFFDK) hayata geçirebilmek için bir an önce insiyatif alınması gerekiyor. Böyle hızlı ve kolay kazanımlar uluslararası finans merkezi olabilme hedefimizi yakınlaştıracak.

İlhami Koç

 

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası