Son Haberler

Kazakistan`da fırsatlar ve sorunlar…

Dünya dergisi olma yolunda istikrarlı bir şekilde yolalan Turcomoney ekibi olarak geçen ay kardeş ve dost ülke Kazakistan’daydık. Başkent Astana’da önemli ziyaretler gerçekleştirdik, ülkenin önde gelen kuruluşlarının yöneticileri ile konuştuk. Ayrıca başarıdan başarıya koşan Türk firmalarının patron ve yöneticileriyle görüştük. 2.5 milyon kilometrekarelik alanı ile dünyanın en büyük ülkeleri arasında yeralan Kazakistan, son 10 yılda belirgin bir şekilde refah seviyesini arttırmış. Bu gelişimi sokak ve caddelerde, alışveriş merkezlerinde dolaşırken gözlemleyebiliyorsunuz. Başkent ünvanını Almatı’dan alan Astana, adeta şantiye halinde. Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in direktifi ile Astana, yeniden imar ediliyor. Görünen o ki, Astana yakın bir gelecekte Orta Asya’nın en güzel kentlerinden biri olacak. Petrol ve doğalgaz kaynaklarını iyi değerlendiren Kazakistan, 16 milyonluk nüfusu ile büyük yatırım ve iş fırsatlarını barındırıyor. Nitekim ülkede faaliyet gösteren ve büyük yatırımlara imza atan çok sayıda Türk firması da bu gözlemimizi teyit ediyor. özetle; kardeş ülke Kazakistan gıda, inşaat, altyapı, enerji ve turizm sektörlerinde yatırım yapmayı düşünen girişimciler için cazip gözüküyor. Ancak incelemelerimiz sırasında öğrendik ki, Kazakistan son dönemlerde Türk firmaları için bürokrasi çarkını fazlasıyla ve gereksiz bir şekilde işletiyor. Oysa kardeş ülke olarak tam tersini yapmalıydı. Kazakistan da her ülke gibi elbette, ciddi yatırımcıları çekmek isteyebilir, işi sıkı tutabilir. Buna hakkı da var. Ancak algılamadaki tablo, işin sıkı tutulmasının ötesinde bir tutuma işaret ediyor. Kazakistan yönetimi, bunu mutlaka dikkate almalı ve ciddi Türk yatırımcılarının önünü açmalı, bürokrasiyi azaltmalı. Bu, her iki kardeş ülke için çor daha faydalı olacaktır.

TüRKİYE’NİN TRUMP’I
Amerika’da Emlak Kralı Donald Trump varsa, Türkiye’de de Ali Ağaoğlu var! Nitekim son yıllarda hızlı ve istikrarlı çıkışı ile dikkat çeken Ağoğlu, Türkiye’nin Trump’ı diye anılıyor. Birbirinden önemli projeleriyle Türkiye’nin yanı sıra, bölgede de adını duyuran başarılı işadamı Ali Ağaoğlu’nun çarpıcı hikayesini bu ay kapağa taşıdık. Ağaoğlu, hedeflerini ve yeni projelerini Yazı İşleri Müdürü‘müze anlattı. Bu ilginç söyleşiyi mutlaka okuyun.

FAİZSİZ FİNANS’IN LOKOMOTİFİ
Türkiye Finans, son yıllarda birbirinden önemli operasyonlarla büyük bir dönüşüm ve değişim gerçekleştirdi. Bu değişim ve dönüşüm hareketi; Türkiye Finans’ı, faizsiz finans sektörünün ve genel olarak bankacılık sektörünün önemli oyuncularından biri haline getirdi. Genel Müdür Derya Gürerk, işte bu değişimin arka planını anlattı.

ALTIN VE DöVİZ NEREYE GİDİYOR?
Ne yazık ki; dünyada huzur yok! Yeni savaş kapıda. Ortadoğu yine kan ve gözyaşıyla yoğruluyor, on binlerce insan hayatını kaybediyor. Senaryo aynı; uluslararası güçler müdahale edecek, insanlar ölecek ve iç savaş yıllarca sürecek. Bu kaotik ortama girileceğine dair sinyaller bile piyasaları allak bullak etmeye yetiyor. Dolar ve Euro hızla tırmanışta, faizler tekrar çift haneli seviyelerde, borsa düşüşe geçti. Peki böyle bir ortamda döviz, altın ve faizin seyri ne olacak? Yatırımcılar bu durumda ne yapmalı? GCM Menkul Değerler uzmanları bu sorunun cevabını sizin için analiz etti. Okuyun, yol haritanızı daha kolay belirleyin…

Savaşsız bir dünya dileğimizi iletiyor, sağlıklı, mutlu ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Dr. Kazım Kılınç

kakilinc@haber1.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası