Son Haberler

KOBİ`LERİN SORUNLARI BÜYÜYOR

Türkiye ekonomisi son yıllardaki büyüme performansıyla rüzgârı arkasına aldı. Uluslararası derecelendirme kuruluşları da performansı teyit etti ve Türkiye’nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notu yükseldi. Diğer derecelendirme kuruluşlarından da bu yönde olumlu değerlendirmeler bekleniyor.

Not artırımıyla ülkeye yabancı sermaye girişi hız kazanıyor. Kredi maliyetleri düşüyor, sermaye piyasalarının hacmi büyüyor ve birçok olumlu etkisiyle ekonomideki büyüme, daha da hızlanıyor. Peki bu gelişmeler Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler ‘e (KOBİ) yansıyor mu?

TüİK verilerine göre Türkiye’de faaliyet gösteren 2,5 milyon işletmenin yüzde 99,9’u KOBİ’lerden oluşuyor. İşletme sayısı açısından büyük işletmeler toplam işletme sayısının yüzde 1’ini oluştururken toplam üretimin yüzde 45,5’ini oluşturuyor.

2011 yılı rakamları ile KOBİ’ler, 2011 yılında toplam girişim sayısının yüzde 99,9’unu, istihdamın yüzde 77.8’ini, maaş ve ücretlerin yüzde 51.5’ini, cironun yüzde 64.8’ini, faktör maliyetiyle katma değerin yüzde 55.5’ini, maddi mallara ilişkin brüt yatırımın yüzde 41.1’ini oluşturmasına rağmen ekonomideki büyümeden pay alamıyor.

Finansman sorununa çözüm aranıyor
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) verilerine göre 1 milyon 650 bin KOBİ‘nin kullandığı kredi hacmi, ekim ayı itibarıyla 143 milyar lira. Toplam 748 milyar lira kredi hacmi içerisinde KOBİ kredilerinin oranı halen yüzde 20 düzeyinde kalıyor. Oysa tüketici kredileri 181 milyar lira, bunun içerisinde ihtiyaç kredileri 64 milyar lira. Ekim ayı itibarıyla karşılıksız çek sayısı ise geçen yıla göre yüzde 55 artışla 722 bine yükseldi. özellikle Haziran ayından itibaren KOBİ kredilerinde ciddi bir duraklama görülüyor. Ekonomideki olumlu gelişme, borsa ve hazine faizine olumlu yansırken KOBİ‘lerin finansman sorununa çözüm olmuyor. KOBİ‘lerin finansman sorunlarını giderek büyüyor. Bu sorun kendisini karşılıksız çeklerde ve KOBİ kredilerinde daha çok gösteriyor.

Tüm bu veriler, KOBİ’lerin daha çok desteklenmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Halkbank, KOBİ’lerin ihtiyacı olan finansman desteğini ve danışmanlık faaliyetlerini önceki dönemlerde olduğu gibi bu yıl da hız kesmeden sürdürüyor “KOBİKART”la bu alandaki çalışmalarına yeni bir ürün daha ekledi. Banka, Eylül ayından itibaren “KOBİKART”ı müşterilerine sunmaya başladı.

HALKBANK‘TAN KOBİ‘LERE öZEL KART / HABER İçİN TIKLAYIN

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası