Son Haberler

Kritik karar sonrası dolar ne kadar oldu?

Merkez Bankası faiz kararı öncesi güne temkinli başlarken dolar, kararın açıklanması ile birlikte 2,89 liranın üzerine çıktı. Ekside seyreden Borsa İstanbul Endeksi ise hafif artıya geçti

Serbest piyasada güne 2,8850 lira seviyelerinden başlayan sonrasında bir ara 2,88’in altına sarkan dolar/TL kuru, Merkez Bankası’nın üst bant faizinde indirime gitmesi ile 2,89’un üzerine doğru tırmandı.

3,22 liranın altındakı euro ise 3,22’yi aştı. Hafif satıcılı yatay seyreden Borsa İstanbul’da ise karar sonrası gelen alımlar endeksi artıya taşıdı.

Son günlerde düşüş trendine giren altının gram fiyatı Kapalıçarşı’da 112,60 liradan, çeyrek altın ise 184 liradan satılıyor. Küresel piyasalarda spot altının ons fiyatı yüzde 1,6 düşerek 1215 dolar ile 1 ayın en düşük seviyesini gördü. Altın haftalık bazda yüzde 2.9 aşağıda seyrediyor.

“ALTIN FİYATLARI DAHA FAZLA DÜŞMEZ”

Yurtiçi piyasalarda bugün en büyük odak noktası Merkez Bankası’nın faiz kararı olacak ama yurtdışı piyasalarda işler epey bir karışık. Para piyasaları uzmanı ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Sağman, Haberturk.com Ekonomi Servisi‘ne finans gündemini değerlendirdi.

Altında yaşanan sert düşüşleri kar satışlarına bağlayan Sağman, “Doların değer kazanmasının da verdiği destek ile spot altın 1.220 doların altına kadar düştü. Ama bence bu hareket bir kar satışı. Düşüş sınırlı kalacaktır. Zaten spot altın önce 1.200 dolar sonrasında ise 1.180 dolar gibi çok ciddi destek noktaları bulunuyor. Bu seviyelerin altına inmesi çok zor görünüyor” dedi.

FED FAİZ ARTIRIM BEKLENTİSİ VE SALDIRILAR DOLARI ARTIRIYOR

Yurtışında özellikle Fed cephesinde son günlerde gündemin boyut değiştirdiğini belirten Sağman, “Faiz indirim sürecinden bahsederken bugün Fed’in ne zaman faiz artıracağını konuşuru olduk. Üst üste gelen veriler sonrası piyasalar Fed’den Haziran ayında bir faiz artışı bekliyor ve bu beklenti fiyatlanmaya başladı bile. Oluşan bu beklenti de dolar cephesinde bir harekete neden oldu” şeklinde konuştu.

“GÜVENSİZLİK ORTAMI DEVAM EDERSE…”

Doların son günlerde hem yurtıçinde hem de yurtdışında değerlenmesini Fed faiz artrımı beklentisi dışında Brüksel’deki saldırılara da bağlayan Sağman şöyle devam etti;

“Saldırıların piyasalar üzerindeki etkisini hala görüyoruz. Umarım bu tür saldırıların devamı gelmez ve güven ortamı bir an önce sağlanır. Güvensizlik ortamı bir süre daha devam ederse bu harcamaları, tüketimi, etkileyeceği için finans piyasaları dolayısıyla da hisse piyasaların da kayıplara neden olacaktır. Yurtiçinde Merkez Bankası’nın politika faizinde olmasa da üst bantta bir indirime gidebilme ihtimali de dolarda yukarı yönlü hareketi destekliyor olabilir.”

ALTIN SON BİR AYIN EN DÜŞÜĞÜNDE

Altın fiyatları Fed yetkililerinin faizlerin artabileceği ihtimaline işaret eden açıklamalarının ardından hızla gerileyerek bir önceki seans yüzde 2 değer kaybederken, Kasım ayının başlarından bu yana en büyük haftalık kayba doğru ilerliyor.

Spot altının ons fiyatı yüzde 1,6 düşerek 1215 dolar ile 1 ayın en düşük seviyesini gördü. Altın haftalık bazda yüzde 2.9 aşağıda seyrediyor.

Spot altın fiyatlarının düşmesiyle Kapalıçarşı’da altın fiyatları geriliyor. Sabahın saatlerinde oluşan ilk fiyatlara göre gram altın 112,60 liradan, çeyrek altın ise 184 liradan alıcı buluyor.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası