Son Haberler

Krizle boğuşan Yunanistan`ı Türk işadamları mı kurtaracak?

Nasıl, şaşırdınız değil mi?

özgüven böyle bir şey işte… Türkiye, son 10 yılda ekonomide çok önemli bir merhale katetti. Dünyada sözahibi ülkelerden biri oldu. Bu gelişmeye paralel olarak Türk firmaları da uluslar arası arenada çok önemli başarılara imza attı.

Bu trend devam ediyor… Türk firmaları, uluslar arası arenada dünya devleriyle rekabet ediyor, dünya çapındaki projeleriyle adından sözettiriyor. Bu durum, Türk işadamlarındaki özgüven duygusunu ciddi şekilde artırıyor. Türk işadamları, bugün kendilerine o kadar inanıyor o kadar güveniyor ki, çoğumuzu şaşırtan iddialı sözleri edebiliyorlar.

Yaptığı işlerle, projelerle kendisine çok güvenen işadamlarımızdan biri de Yaşar Aşçıoğlu… Türkiye’nin önde gelen müteahhitlik firmalarından Aşçıoğlu İnşaat’ın başarılı patronu Yaşar Aşçıoğlu, Türkiye’deki birbirinden önemli rezidans projelerinden sonra şimdi gözünü etrafımızdaki ülkelere çevirmiş durumda. Komşumuz Yunanistan, bu ülkelerin başında geliyor… Yunanistan’da dev bir proje için gün sayan Aşçıoğlu bir de çok iddialı bir söz ediyor: “Yeterki önümüzü açsınlar. Yunanistan’ı krizden Türk işadamları çıkarır”

Türk işadamları, Yunanistan’ı gerçekten çıkarabilir mi?

Tartışılır… Ama bir işadamının kendisinde bu sözü dile getirme gücünü hissetmesi çok önemli… Atavatan Türkmenistan’da da büyük projeler için start veren Aşçıoğlu, çok tartışılacak başka sözler de ediyor… Ve açıkçası, bu sözleri hoşumuza gidiyor, ruhumuzu okşuyor… çünkü daha çok başarıya, daha çok güzelliğe Türkiye olarak, Türk halkı olarak ihtiyacımız var… O yüzden birbirinden çarpıcı sözleriyle bize moral veren Yaşar Aşçıoğlu’nun açıklamalarını dergimizin kapağına taşıdık. Yazı İşleri Müdürü’müz Aysel Aydemir’in gerçekleştirdiği bu güzel röportajı okumanızı öneriyorum… Hem şaşıracak hem de gurur duyacaksınız…

Stratejik ortaklık dönemi…

Türkiye ve Türkmenistan, iki kardeş ülke… O kadarki, kendilerini “iki devlet, bir millet” olarak tanımlıyor. çok doğru… Türk işadamları, uzun yıllardır atavatanda gerçekleştirdiği yatırımlarla Türkmenistan’ın kalkınmasına katkıda bulunuyor. Dünyanın en büyük 4. doğalgaz üreticisi olan Türkmenistan, bir enerji ülkesi…

Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, Şubat ayında gerçekleştirdiği ziyaretin ardından geçen ay ikinci defa Türkiye’ye geldi. İstanbul ve İzmir’deki limanları inceleyen Berdimuhamedov, Türkmenistan’da devasa limanlar için start verdi. Berdimuhamedov’un son Türkiye ziyareti, iki kardeş ülke arasındaki ilişkilere yeni bir boyut kazandırdı: Stratejik ortaklık dönemi… Bundan böyle iki ülke, birbirinin kalkınmasına katkıda bulunmak için daha çok çaba gösterecek… Türkmen liderin son Türkiye ziyaretini büyüteç altına aldık. Ekonomi Bakanı Zafer çağlayan, Turcomoney’e çok önemli açıklamalar yaptı. Türk iş dünyasının önde gelen isimlerin de değerlendirmeler aldık. Türkiye ve Türkmenistan arasındaki ilişkileri ve yatırım fırsatlarını daha iyi anlamak istiyorsanız bu dosyayı okuyun diyorum.

Bankalar, ilk yarıyı nasıl geçirdi?

Avrupa ülkeleri ve Avrupa bankaları krizden inim inim inlerken Türkiye’de ticari bankalar ve katılım bankaları, tüm zorluklara rağmen başarılı bir performans gösteriyor. Ne kadar başarılı? İşte bu sorunun cevabını almak için arkadaşımız Murat öğütçen kapsamlı bir araştırma yaptı… Geleneksel bankaların ve katılım bankalarının yılın ilk yarısındaki karnesini görmek ve hedeflerini öğrenmek istiyorsanız, bankacılık dosyamızı okumanızda yarar var.

Ekonomi nereye gidiyor?
Ve tabii sıkça bize yöneltilen bir soru: Türk ekonomisi nereye gidiyor? İşte bu sorunun cevabını ise, birbirinden değerli yazarlarımızın çok çarpıcı analizlerinde öğreneceksiniz… Mutlaka okuyun, rotanızı belirleyin…

Hepinize sağlıklı, mutlu ve bol kazançlı bir ay diliyorum…

Dr. Kazım KILINç

kakilinc@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası