Son Haberler

Küresel krize karşı reflekslerimizi güçlendirmeliyiz

Türkiye bulunduğu coğrafi konum nedeni ile aynı coğrafyada olan ülkelerde yaşanabilecek krizi her zaman hesap etmeli ve krizlerden etkilenme refleksini çok güçlendirmeli.

Türkiye son yıllarda kendini önemli gelişmelerin içerisinde buluyor. Türkiye; Avrupa’nın, Ortadoğu’nun, Kafkasların hemen yanı başında olarak tüm bu bölgelerin yaşadıkları sorunları doğrudan yada dolaylı olarak hissediyor. En fazla ihracat yaptığımız bölge olan Avrupa’nın yaşadığı ekonomik kriz ve siyasi belirsizlikler Türkiye’nin de az yada çok önemsemesi gereken olaylar oluyor.

Ortadoğu’da; Irak’ta yaşanan ve mezhep kavgasına doğru giden ortamın neticesi yine Irak ile çok önemli ilişkileri olan Türkiye’nin durumunu da etkiliyor. Ya da en uzun kara sınırımızın olduğu ve yoğun akrabalık ilişkilerine sahip olduğumuz Suriye’deki rejim ve katliam krizi bir şekilde yine Türkiye için önemli bir olay niteliği kazanıyor. Diğer komşu İran’ın Batı ülkeleri ile olan nükleer krizi Türkiye’nin kendisini içinde arabulucu olarak bulduğu bir konu örneğin. Kafkaslar’da yaşanan siyasi gerilimler zaman zaman Türkiye için kritik noktalara ulaşıyor.

Tüm bunları düşündüğümüzde Türkiye’nin her açıdan etkilenmeye ve etkilemeye açık bir ülke olduğunu görebiliyoruz. Bu etkileme ve etkilenme hali son yıllardaki ekonomik ve siyasi istikrardan ötürü, önemli ekonomik krizlere yol açmamakta. Her ne kadar finansal ve makro boyutta önemli altyapılara sahip olsak da, Türkiye’nin kendi elinde olmayan bu küresel olaylardan ötürü yaşayabileceği bir krizi her zaman hesap etmeliyiz.

Türkiye son yıllarda tüm komşularıyla ve dünya ile entegre bir şekilde yürüttüğü ilişkilerini ve bu ilişkilerin sonucu olarak ekonomik ve ticari ortaklıklarındaki önemli kazanımları kendi elinde olmayan bazı gelişmeler ile kaybetme durumuna düşebilir. Bölgesinde ve dünyada güçlü bir Türkiye’nin, ekonomik, siyasi, sosyal ve demokratik anlamda hak ettiği konuma gelebilmesi süreci hızlı bir şekilde ilerlerken, ekonomik altyapımızın ve bölge ülkelerinde yaşanan krizlerden etkilenme refleksimizin çok güçlü olmasına dikkat etmeliyiz.

Tarkan KADOĞLU

kadoglu@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası