Son Haberler

Türk işadamlarının Polonya çıkarması

Avrupa ekonomisinin yükselen yıldızı Polonya, yatırım ve ticaret için oldukça uygun bir ülke. 200 milyar doları aşan ithalatı ve 187 milyar dolarlık ihracatıyla Polonya’da işadamlarımız için epey iş imkanı var.

İki ülke arasındaki işbirliği ve ticareti arttırmak amacıyla Ekonomi Bakanımız Zafer çağlayan başkanlığında işadamı ve ihracatçı arkadaşlarımızdan oluşan heyet ile birlikte yaptığımız seyahat oldukça başarılı geçti.

Polonya Avrupa’nın yükselen yıldızı konumunda. ülkenin 2011 yılı rakamlarıyla ihracatı 187 milyar dolar, ithalatı ise 208 milyar dolar. Polonya’nın cari açık rakamı ise 11 milyar dolar seviyesinde. Bu rakamlar, Polonya ekonomisinin durumunu anlatmak için fazla söze gerek olmadığını gösteriyor.
ülkenin kişi başı milli geliri 20 bin dolar seviyesinde. 100’den fazla alışveriş merkezinin faaliyet gösterdiği ülkede perakende sektörü, cazip pazar olarak öne çıkıyor. Polonya’da Varşova dışında Gdansk ve Krakow gibi ticaret hacmiyle öne çıkan şehirler dikkat çekiyor.

Polonya seyahatimizle birlikte stratejik olarak hedef pazarlarımız arasında yer alan ülkede Orka Group olarak işlerimizi hızlandırma kararı aldık. Bu çerçevede 6. yurtdışı şirketimiz olarak Orka Poland’ı faaliyete geçirdik. Polonya’nın perakende için büyük fırsatlar taşıdığını gördük. önümüzdeki 3 yıl içinde 12 mağaza açmayı planlıyoruz.

İlk iki mağazayı bu yıl içinde, 3 mağazayı ise önümüzdeki yıl açmak üzere Hazırlıklarımızı hızlandırdık. Mevcut alışveriş merkezlerinin Damat olarak 30’undan davet aldık. Bundan 6-7 yıl öncesine kadar bu tür girişimlerde bulunduğumuz zaman bize önerilen yerleri kabul etmek zorunda kalıyorduk. Ama şimdi en iyi yerler olmadığı sürece kabul etmiyoruz. Eskiden seçilendik, ama şimdi seçen konuma geldik. Geçmiş yıllarda AVM’lerin birçoğundan randevu alma konusunda sıkıntı yaşıyorduk. Artık en iyi yerleri bize vermek için teklif getiriyorlar.

Ekonomi Bakanı’mız çağlayan da Türk şirketlerinin dünyada aranan markalar arasında olduğunu belirterek Türk markalarının artik taklit edildiğine vurgu yapıyor. Bu güzel gelişmenin önemine işaret ediyor. çağlayan, eskiden gizlenen Made in Turkey etiketlerinin artık en ön plana çıkarılan konuma geldiğini belirtiyor ve bundan sonra sahip olduğumuz birçok markaya dünyada daha fazla fırsat yaratmak için daha çok çalışacaklarını söylüyor.

Tüm bu gelişmelere bağlı olarak bundan 10-15 yıl öncesine kadar Avrupa ülkelerinden peşin parayla malzeme alamayan Türkiye’nin bugün markalarıyla Avrupa’yı fetheder duruma gelmesi ve bu durumun her yerde konuşuluyor olması, Bakan’ımızın seyahatimiz boyunca üzerinde durduğu diğer konuydu.

özetle devletimizin ilgili birimlerinin desteğiyle bu tür seyahatlerin düzenlenmesi çok önemli Bunun, ülkemizin tanıtımı ve ilişkilerin geliştirilmesi açısından çok faydalı olacağı kanaatindeyim.

Süleyman ORAKçIOĞLU

orakcioglu@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası