Son Haberler

Kurum Kültürü, kurumsal dönüşüm ve ERP

“Kurum kültürü, şirketi ayakta tutan unsurlardan biri değildir, şirketin ta kendisidir.”

Günümüzde kurum kültürü yaratmak, rekabet avantajını ve başarıyı beraberinde getiriyor. Kurumların değerleri, kurum kültürlerinde ortaya konur. Şirket değerleriniz ve kurum kültürünüz ürünlerinizin ve hizmetlerinizin kalitesi kadar önem kazanmıştır.

Bir an için şirketinizdeki kurum kültürü hakkında düşünün…

Düşünürken hangi kelimeler aklınıza geliyor? Destekleyici? İşbirlikçi? Sinirli?

İş yapış şeklinizi de düşünün… Ekibinizdeki bireysel olarak alınan kararlara güveniyor musunuz? Ekibinizin motivasyonu nasıl, değişimlere nasıl tepki veriyor?

Bu birkaç sorunun cevabı, hızlıca şirketinizdeki kurum kültürü hakkındaki gerçekleri görmenizi sağlayabilir. Eğer yaklaşan bir ERP projeniz varsa, gerçekler daha endişe verici hale gelebilir. Bu durumda ERP geçişi öncesi ekibinizde bir uyum yaratmanızda fayda var. Bu birkaç sorunun cevabı, hızlıca şirketinizdeki kurum kültürü hakkındaki gerçekleri görmenizi sağlayabilir. Eğer yaklaşan bir ERP projeniz varsa, gerçekler daha endişe verici hale gelebilir. Bu durumda ERP geçişi öncesi ekibinizde bir uyum yaratmanızda fayda var.

çALIŞANLAR, DüMENDE BİR LİDER OLDUĞUNDAN EMİN OLSUN

Onlara geminin yeni rotasını, nereye gittiğini söyleyin, herkes dümende bir lider olduğundan emin olsun. Yeni rotanıza şirketin yeni vizyonunu gerçekleştirmek için yardımcı olan insanların desteklendiğini göstererek ilerleyin, şirketiniz için en iyi iş yapma biçimini bulmak için araştırın analiz edin ve denemekten yılmayın.

ERP adayı firmalarda genelde ERP ile birlikte yeni rotalar çizilir ve kurum kültürü ile ilgili de birtakım yönlendirmeler dile getirilir, eğer orta yönetim kademesinde bu durumu destekleyici bir değişim olmaz ise, kurumsal dönüşüm malesef gerçekleşemeyecektir. Dönüşümün yönetimi için özellikle yönetimin kendi içindeki tutarlılığı kritiktir, yayılım yoksa gemi limandan kalkmış, ancak rotası belirsizdir.

Yönetici ve çalışanların aynı rotada hep beraber yürümeleri için, değişime inanmak önem taşır.

Her organizasyonda farklı sebepler yüzünden, çizilen yeni rotaya ve hedeflenen yeni kültüre uyum sağlamak istemeyen ve bunda da ısrarcı olan kişiler olabilir. Gerçekleşecek olan kurumsal dönüşüm ve başarılı bir ERP projesi için öncelikle, bu kişilerin gerçek endişe ve ihtiyaçlarını anlamak gerekli ve önemlidir.

KURUMSAL HAFIZA öNEMLLİ

Ne yaparsanız yapın, ERP’ye başlamadan önce ekibiniz içinde uyumu kesinlikle sağlamanız gerekiyor. Bundan sonra ERP, zaten kurum kültürünüzün oluşması için gerekli tüm bilgilere kalıcılık kazandıracaktır.

Birçok şirkette, stratejiler planlanıyor ve ekiplere anlatılarak hayata geçmesi bekleniyor: Ancak vizyon ve stratejinin hakkıyla uygulanması için organizasyonların ve ekiplerin kültüründe bir değişim gerekir. Organizasyonların kurumsal hafızası, kültürünü önemli ölçüde etkiler ve şekillendirir.

Şirketlerdeki kurumsal veya kültürel değişim, ekipteki farkındalıkla başlar ve ortak dille ortak bir hedefe varmayı gerektirir.

M.Göker SARP

ERP Komitesi Koordinatörü

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası