Son Haberler

LAZERLE GÖZ TEDAVİSİ NEDİR?

Ancak çevreden duyulan şehir efsaneleri, sonu gelmez türlü türlü soru işaretleri “DUR!” der insana… Peki bunun bir yol haritası yok mu? Bu konuda ileri teknoloji ve bunun sağladığı faydalar nelerdir? İşin doğrusunu binlerce vaka deneyimi olan Dünyagöz Hastaneler Grubu doktorlarından Op. Dr. Aylin Kılıç açıkladı. Konuyla ilgili kafa karışıklığını giderecek açıklamalarda bulunan Kılıç, şu görüşlere yerveriyor: Lazer ile göz tedavisi miyop, hipermetrop, astigmat gibi kırma kusuru olan hastalara gözlük ve lenslerinden kurtulmaları için uygulanan bir yöntemdir. Peki kimlere lazerle göz ameliyatı yapılabilir? 18 yaşın üzerinde, gözlük veya lens kullanan, son iki yılda gözlük numaralarında yüksek değişiklik olmamış; diyabet, romatizma gibi sistematik hastalığı bulunmayan, gözlerinde başka herhangi bir hastalık bulunmayan, yapılacak ön muayene ve tetkikler neticesinde, göz ve kornea yapısı ameliyata uygun bulunan kişiler lazerle tedavi edilebiliyor.

LAZER KİŞİYE öZEL PLANLANABİLİR Mİ?

Belli göz yapılarında ve hatta farklı meslek gruplarındaki hastalarda daha yüksek başarı ile tedavi sağlayan farklı lazer teknolojileri mevcuttur. Göz dereceleri aynı olan boks, futbol gibi göze ve başa darbe alma riski yüksek spor dallarıyla aktif uğraşan bir kişi ile ağırlıklı gece araç kullanan bir şoförün görme ihtiyacı ve durumu bir değildir. Tıpkı parmak izi gibi gözün yapısı ve görme gücü kişiye göre farklılıklar gösterir. örneğin; 3 diyoptri miyop olan herkesin gözü aynı özellikleri taşımadığı gibi, oluşan kırma kusuru da aynı şekilde gelişmeyebilir ve dolayısıyla aynı tedavi uygulanamaz. Wavefront sistemleriyle kişinin günlük yaşantısı içinde fark etmediği düzeydeki yapısal bozukluklar dahi tespit edilebilmekte ve lazer cihazı kişinin göz yapısına özel lazer ışınlarını programlayarak tedavi planlıyor. Wavefront tedavisinde gözde hepimizin bildiği miyop, hipermetrop, astigmat gibi düşük seviyeli olarak adlandırdığımız kusurlar (aberasyonlar) yanında yüksek seviyeli kusurlarda düzeltilir. Bu kusurlar nedeniyle gece ışıklarda dağılma problemi olanlar, gözbebeği büyük olan, pilot, şoför gibi gece görme kalitesi önemli olan hastalarda özellikle tedavilerde başarı ile kullanılır.

GöZüN LAZERE UYUMLU OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Lazere uyumluluk için pek çok önemli tetkik yapılıyor. Bu ölçümler ile lazere uygunluk tedavi sonucu öngörülerek, kişinin göz yapısına uygun tedavi önerilir. Gözün lazere uyumluluk oranı ortalama yüzde 50’dir. Lazere uygun olduğu tespit edilen hasta için hedeflenen başarıya ulaşmadaki en önemli unsurları şu şekilde sıralamak mümkün. İleri tetkik cihazlarıyla göze dair tüm verilerin elde edilmesi, hekim tarafından tetkik cihaz zincirinden çıkan sonuçların doğru değerlendirilmesi, hastanın gözünde başka bir hastalık olup olmadığına dair ve tedaviye uygunluğunun saptanacağı detaylı bir muayene sürecinden geçilmesi ve hastanın sosyal yaşantısındaki görme ihtiyacının belirlenmesidir.

FARKLI LAZER YöNTEMLERİ UYGULANABİLİYOR

Göz kusurlarının tedavisinde kullanılan birçok lazer tedavi yöntemi var. Bunlar iLASIK, SMILE, INTRALASE LASIK, INTRALASE Topolazer, INTRALASE Presbiyopi gibi sıralanabilir. Hastanın ihtiyacına göre en uygun yöntem belirlenir ve uygulanır. Gelinen son nokta INTRALASE teknolojisi ile bıçaksız lazer konforudur. Bugün dünya genelinde 8 milyondan fazla göze uygulanmış olan INTRALASE, klasik lazer metodlarına göre daha güvenli ve başarılı bir tedavi sunuyor. Gözünüz, bilgisayar kontrolünde saniyeler içerisinde bıçaksız olarak gerçekleştirilen operasyon sonrasında hızla iyileşiyor. Bu inanılmaz teknoloji sayesinde çok daha fazla insan gözlüklerinden kurtulma şansı yakaladı. Konu göz, hele ki gözlükten kurtulmak gibi zorunlu olmayan bir tedavi olduğunda ne biz doktorların ne de hastamızın alabileceği en ufak risk yok. INTRALASE, bilgisayar kontrolünde lazerle flep (kesi) kaldırılmasıdır. Flep yeri, büyüklüğü, kalınlığı bilgisayar kontrolü altında doktorun planladığı şekilde kusursuz olarak yaratılır. INTRALASE yöntemi ile korneada flep oluşumu bıçaksız olarak gerçekleşir ve mükemmel sonuç sağlar. INTRALASE uygulanan lazer operasyonları sonucunda iyileşme daha hızlı gerçekleşir.

INTRALASE LASIK’İN AVANTAJLARI NELERDİR?

INTRALASE LASIK’te amaç kusursuz (flep) kesidir. çünkü LASIK ameliyatında cerrahi diyebileceğimiz en önemli ve geri dönüşü mümkün olmayan bölüm ince flebin oluşturulmasıdır. Flebin oluşturulmasında kullanılan bıçaklı mekanik yöntemlerde nadir de olsa istenmeyen yırtılma, kopma, delinme, çok ince ya da çok kalın olması gibi sonuçlar gelişebilir. Oysa INTRALASE teknolojisi ile bu riskler çok düşüktür ve elde edilen flep, mükemmel ölçülerde doktorunuzun istediği şekilde olacak. Biz buna kişiye özel flep diyoruz. İyi bir flep iyi bir sonucu getirecek.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası