Son Haberler

Mantık sizi A’dan Z’ye, hayal gücü ise her yere götürür…

-Hayatta herkesin bir hedefi vardır ve bu hedefler küçük hayallerle başlar. Eğer kişi hayalinin peşinden gitmeye kararlı ise bütün zorluklara rağmen hayaline kavuşur. Hayal gücü adeta yaşamın başlangıcıdır, var olmakla eş değerdir. Tüm icatlar, hayallerin peşinden ısrarla gidilmesiyle başarılmıştır. Albert Einstein ise “Mantık sizi A’dan Z’ye, hayal gücü ise her yere götürür” diyerek hayal gücünün sınırsızlığını ortaya koyuyor.

Einstein’a göre, “Zekanın gerçek işareti bilgi değil, hayal gücüdür.” Dolayısıyla hayal, bilgiden daha değerlidir. Öyleyse, hayalimiz adeta varlık nedenimizdir ve bu nedenle hayal gücümüzü daima canlı tutmalıyız. Bir toplumda, gençlerin hayal etmeleri sağlanmalıdır. Gençlere hayal ettikleri noktalara ulaşabilmeleri için gerekli destek verilmelidir. Bu da eğitim ve düşünce özgürlüğü ile olur. Düşünen, sorgulayan, araştıran bireyler teşvik edilmeli, yetiştirilmelidir.

İnsanlığa yararlı olmak isteyen bilim insanı, toplumun yaşam standardını arttırmak isteyen politikacı, refah seviyesini yükseltmek isteyen iktisatçı, başarılı olmak isteyen avukat, doktor olmak isteyen çocuk, şirket kurmak isteyen girişimci… Hayatta herkesin bir hedefi vardır ve bu hedefler küçük hayallerle başlar. Eğer kişi hayalinin peşinden gitmeye kararlı ise bütün zorluklara rağmen hayaline kavuşur.

Hayal gücü adeta yaşamın başlangıcıdır, var olmakla eş değerdir. İnsan düşünmeye başladığında hayal gücü işlemeye başlar ve yaşadıkça devam eder. Hayaller, özlemi ve yoksunluğu içerir. Hayal ederek onlara şimdiden kavuşursunuz. Hayal etmek bugünü eskitir, geriye götürür. İleriye bakmamızı, umutlu olmamızı, yenilikçi olmamızı sağlar.          

TÜM İCATLAR, HAYALLERİN PEŞİNDEN ISRARLA GİDİLMESİYLE BAŞARILDI

Yakın tarihe bakıldığında, geçmişte insanların sadece hayal edebildiği birçok şeyin zaman içinde gerçekleştirildiği görülür. Teknolojinin hiç olmadığı yıllar göz önüne alındığında, bugün yaşanan pek çok buluş ve ilerlemenin temelinin, birilerinin hayaline dayandığı görülür. Tüm icatlar farklı hayallerdir ve bu hayallerin peşinden ısrarla gidilmesiyle başarılmıştır.

“MANTIK SİZİ A’DAN Z’YE, HAYAL GÜCÜ İSE HER YERE GÖTÜRÜR”

Pablo Picasso, “Hayal edebildiğin her şey gerçektir” diyerek, hayalin gerçekleşmesinin kaçınılmazlığını vurguluyor. Albert Einstein ise “Mantık sizi A’dan Z’ye, hayal gücü ise her yere götürür” diyerek hayal gücünün sınırsızlığını ortaya koyuyor. Einstein’a göre, “Zekanın gerçek işareti bilgi değil, hayal gücüdür.” Dolayısıyla hayal, bilgiden daha değerlidir. Öyleyse, hayalimiz adeta varlık nedenimizdir ve bu nedenle hayal gücümüzü daima canlı tutmalıyız.

Bir toplumda, gençlerin hayal etmeleri sağlanmalıdır. Gençlere hayal ettikleri noktalara ulaşabilmeleri için gerekli destek verilmelidir. Bu da eğitim ve düşünce özgürlüğü ile olur. Düşünen, sorgulayan, araştıran bireyler teşvik edilmeli, yetiştirilmelidir. Tek tek bireylerin hayallerinin sınırsızlığı, toplumunun bütünü açısından büyük yenilikler yaratma potansiyeline sahiptir.

BAZI TOPLUMLARDA DÜŞÜNEN İNSAN CEZALANDIRILDI

Bu gerçeklere rağmen, çağlar boyunca bazı toplumlarda düşünen insan cezalandırılmıştır. Ne yazık ki, ülkemizde bu konuda hala bugün bile bazı sıkıntılar çekilmekte, farklı düşünen insanlar cezalandırılabilmektedir. Düşünceyi yasaklayan zihniyet için hayal gücü daha da tehlikelidir. Bu nedenle, bizi ve toplumumuzu ileriye taşıyacak düşüncelerimiz ve özellikle de hayallerimiz hep olmalıdır. Zira hayal, hedefin başlangıcıdır. Kişi için de toplum için de, bu böyledir.

“Dünya Düzdür” eserinin yazarı Thomas L. Friedman, “Hatıralar hayalleri geçtiyse son yakındır” diyerek, hayal kurmanın geleceğin ta kendisi olduğuna işaret ediyor. Yazar; gençlere olumlu hayallerini gerçeğe dönüştürebilecekleri bir ortam verilmesi, bir şikâyeti olanın sorununun mahkemede adil bir şekilde çözümlenebileceği bir adalet sisteminin kurulması, kime ait olursa olsun her türlü fikrin takdir görmesinin sağlanması ve herkese iş kurabileceği bir imkân yaratılması halinde gençlerin dünyayı havaya uçurmayı düşünecek noktada değil, onun bir parçası olmak isteyeceğini belirtiyor.

BİZİ İLERİYE TAŞIYACAK OLAN HAYALİMİZDİR

Bir ülke, bir şirket, bir insan; eğer bugünkü başarıdan çok, geçmişteki başarılarından söz ediyor, buna takılıp kalıyorlarsa gerçekten sıkıntı var demektir. Esas olan, daima gelecek hayali olan bir vizyona odaklanmaktır. Zira vizyonumuz hayalimizdir. Bizi ileriye taşıyacak olan da budur. Eğer önünüzde hayalleriniz yok ise geçmişiniz ve günlük sorunlarınız sizi esir alacaktır.

HAYAL GÜCÜ, KİŞİYİ DAİMA CANLI TUTAR

İnsan en kötü zamanında bile hayal gücüne sahiptir. Hayal gücü kişiyi daima canlı tutar. Yaratıcılığın temeli hayal gücüne dayanır. Yani her şey hayal etmekle başlar. Bir insanın her şeyini elinden alabilirsiniz ama hayallerini alamazsınız. Hayalleri alınan insan ölmüş demektir.

Hayal gücü aynı zamanda olumlu yönde olmalıdır. Örneğin, tepede güzel bir ev varsa o eve ulaşmak ve/veya aynısından bir tane ev yapmak bir hayal olabileceği gibi, o evi yıkmayı hedeflemek de bir hayal olabilir. Ya da bir insanı yaşatmak da yok etmek de bir hayale konu olabilir. Bu nedenle hayalimizin sınırsızlığı kadar olumlu olması çok önemlidir.

Özetle, hayal gücü sınırsızdır. Bu sınırsızlık, özgürlüğü ve yaratıcılığı beraberinde getirir. Düşünceyi suç sayarak cezalandıran ve hayallerimizi çalanlara değil, geçmişin gururuyla yetinmeyip, düşünen, okuyan, araştıran, sorgulayan, hesap soran ve en önemlisi geleceği hayal eden ve bu doğrultuda çabalayan yaratıcı-üretken bir nesil peşinde olmalıyız.

Şaban Çağıran

İktisatçı/Denetçi

cagiran@turcomoney.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili Haberler

Site Haritası