Son Haberler

Marka konutlar sektöre damga vurdu

Kentsel dönüşüm, mütekabiliyet, 2B yasalarının çıkması gayrimenkul sektörünü hareketlendirdi. İş dünyasının da gayrimenkul sektöründe yatırımcı olması ile rekabet arttı. Dev inşaat şirketleri yurt içinde ve yurt dışında marka olma yarışına girdi. Sektör liderleri gayrimenkul sektöründeki gelişmeleri değişimi konuştuk.

Son yıllarda iş dünyasının gayrimenkul sektörüne ilgisi arttı ve gayrimenkul sektörü en gözde yatırım alanlarından biri haline geldi. Türkiye’nin deprem riski altında bulunması, 20 milyona yakın konut stokunun en az yarısının sorunlu olması, bunlara ek olarak sektörü yakından ilgilendiren 2B, mütekabiliyet ve kentsel dönüşüm gibi yasaların çıkması, yatırımcıların sektöre daha fazla yönelmesine neden oldu.

özellikle, enflasyonun normal düzeylere düşmesi ile fiyat istikrarının sağlanması ve siyasi istikrar rekabeti hem yerel hem uluslararası boyutta arttırdı. Şimdi sektördeki şirketler, nitelikli, uluslararası değeri olabilecek ve diğerlerinden farklı projeler geliştirme yarışında. İnşaat şirketleri ürünlerini artık sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da marka olma mücadelesi veriyor.

marka_konutlar_sektore_damga_vurdu_2.jpgGayrimenkul sektöründe artık, marka isimler marka projeler konuşuluyor. Bu marka projeler arasında yer alan Bosphorus City mimarı Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı ömer Faruk çelik ile sektördeki gelişmeler ve sektörün geleceği üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

* Sinpaş’ın vizyonundan ve misyonundan bahseder misiniz?
Gayrimenkul sektöründe 37 yıllık köklü bir deneyim ve birikime sahip olan Sinpaş Grubu, 2006 yılı sonunda gerçekleştirdiği yeniden yapılanmayla birlikte konut projelerinin geliştirmesi faaliyetlerini Sinpaş GYO çatısı altında yürütmeye başladı. Sinpaş GYO, grubun hedeflerinden biri olan “Türkiye’nin kentsel dönüşüm sürecine katkı sağlama” misyonunu da üstlendi.

Bu bağlamda Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde modern ve güvenilir konut projeleri geliştiren şirket, hitap ettiği geniş müşteri kitlesine uygun koşullarda, nitelikli yaşam alanları sunmayı ana hedeflerinden biri olarak benimsedi.

Sinpaş GYO’nun güçlü ekibi hedeflerine ulaşma yolunda Sinpaş Grubu’ndan aldığı köklü birikimle uzmanlıkla fark oluşturuyor. Şirket, faaliyet gösterdiği arazi alımı ve proje geliştirme, pazarlama, satış ve üretim alanlarında başarısını her geçen gün arttırarak sürdürüyor.

* Sinpaş olarak devam eden kaç projeniz var, bu projelerinizden bahsedebilir misiniz?
Sinpaş olarak sürekli hem bugünü, hem de geleceği planlıyoruz. Şu anda, son etabını tamamlamak üzere olduğumuz Bosphorus City yakınında devam eden İstanbul Sarayları, Aquacity 2010 ve Bursa Modern yeni etap inşaatlarından başka, Ankara İncek Life, İstanbul Bomonti Time projelerinin çalışmalarına başladık.

İncek Life yüzde 70 yeşil yaşam alanı sunuyor
Sinpaş GYO kalitesiyle Ankara’da 150 dönüm arazi üzerine kurulan ve yüzde 70’i yeşil alan olarak ayrılan İncek Life, 550 konuttan oluşuyor. Ankara’nın yeni yaşam merkezi olan projede evler birbirinin manzarasını kesmeyen, yerleşim planıyla yeşilin ve suyun muhteşem uyumuna hâkim. Doğal ortamda yüzülebilir biyolojik gölü, tematik bahçeleri, yogadan golfe uzanan zengin spor alanları, fitness merkezi ve kapalı yüzme havuzu ile İncek Life, Ankara yaşamına yeni bir hava getiriyor.

İstanbul’un ikinci Boğazını Küçükçekmece’ye getiren proje
Sinpaş GYO’nun, İstanbul’un ikinci Boğazını Küçükçekmece’ye getiren projesi Bosphorus City, Boğaz’ın tarihi yansıtan eşsiz yalı ve semtlerini ağırlıyor. İki boğaz köprüsü, geleneksel ve modern mimari ile yorumlanan Boğaz yalıları ve seçkin semtleri, meydanları, badem ağaçlarından erguvanlara kadar onlarca çeşit barındıran bahçeleri ve seyir alanlarıyla zenginleşen Bosphorus City, keyifli bir yaşam için her beğeniye ve yaşa hitap eden aktivite imkanları da sunuyor.

Bursa’nın en büyük konut projesi olan Bursa Modern, 26 bin metrekarelik gölet ve kenarında yalılar, köşkler, göl ve doğa manzaralı kuleler ve rezidanslardan oluşuyor. Yalı Köşkleri, Asmalı Yalılar, Kemer Residence ve Marin Residence’lar, Park Konakları, Gök Kuleler, Saraybahçe Konakları ve Kristal Kuleler olmak üzere 8 ayrı yaşam alternatifi sunuluyor. Bursa kent meydanına 10 dakika mesafede yer alıyor. Ottomanors ve İpek Yolu olmak üzere iki mahalleden oluşan Bursa Modern, bugüne kadar Bursa’da gerçekleştirilmiş en büyük konut projesi.

Bomonti TIME ile zamanı yöneteceksiniz
Sinpaş GYO’nun İstanbul’un merkezinde şehirli insanın ihtiyaçlarına özel olarak projelendirdiği Bomonti TIME, ismini sakinlerine zamanı yönetme imkanı sunmasından alıyor. Şehrin yoğun akışından kopmadan huzurlu bir yaşam sunan Bomonti TIME’da, zaman insanları değil insanlar zamanı yönetecek. Şehrin içinde Sinpaş GYO’nun tüm projelerinde sunulan konfor Bomonti TIME’da da yer alırken, isteyen şehrin canlılığına bir adımda katılabilecek.

* Sinpaş olarak yeni yatırımlarınız olacak mı, ne zaman ve hangi lokasyonlarda olmayı planlıyorsunuz?
İkinci sorunuzda da detaylarından bahsettiğimiz Ankara İncek Life ve İstanbul Bomonti Time projeleri 2012 yılı içerisinde çalışmalarına başladığımız projelerimiz arasında yer alıyor. 2013 yılı itibarıyla yine Ankara’da bir projenin daha çalışmalarına başlayacağız. Sinpaş GYO olarak İstanbul’u temel alarak, Türkiye’nin gayrimenkul potansiyeli olan illerinde de çalışmalar yapıyoruz. İlk olarak Bursa Modern ile başladığımız projelerimiz şimdilik Ankara ile devam ediyor.

Bosphorus City konsept projeler dönemini açtı
* Ustalık dönemi olarak kabul ettiğiniz, gözbebeğimiz dediğiniz projeniz hangisi?
Yaptığımız her proje bizim için çok özel. Ancak Türkiye’nin ilk konsept projesi olması özelliği nedeniyle Bosphorus City, Sinpaş GYO’nun en özel projeleri arasında gibi görünüyor. çünkü Bosphorus City’nin gördüğü talep, bir anda gayrimenkul sektöründe konsept projeler dönemini açtı; birbiri ardına konsept projeler geliştirilmeye başlandı.

2012’de yüzde 50 büyüme hedefi
* Türkiye Gayrimenkul Sektörü liderlerinden Sinpaş 2011 yılını 215 milyon TL kar ile kapattı. 2012 yılı kar beklentiniz nedir?

Sinpaş GYO olarak, 2012 ilk altı aylık dönemde Lagün, Bursa Modern, Bosphorus City, Aqua City 2010, İstanbul Sarayları, Itower ve Ankara Incek Life projelerinde ve Sinpaş GYO iştiraki olan Eviya Gayrimenkul projesi olan Egeboyu’nda toplam 968 konut satışı gerçekleştirdik. Geçen yılın aynı döneminde 768 konut satışı gerçekleştirirken, bu yılın aynı döneminde 968 adet satış ile yüzde 26 oranında bir artış sağladık. 2012 yılı ikinci yarısı itibarıyla aynı performansımızın devam edeceğini ve 2012 yılını yüzde 50 büyümeyle kapatacağımızı öngörüyoruz.

Sinpaş Grubu kontrollü büyümeyi seçti
* 2017 yılı için 3,5 milyar liralık şirket olma hedefiniz var. 2012 yılında sektörde daralma oldu. Avrupa‘da ve Ortadoğu’da yaşanan sorunlar hedeflerinizi etkiler mi?

Hep söylerim, biz hedeflerimizi oluştururken hep çok temkinli davranıyoruz. Dikkat ederseniz Sinpaş Grubu 38 yıllık geçmişinde hep kontrollü büyümeyi tercih etmiştir. O nedenle de çok büyük problemler hiç yaşamadık. Dolayısıyla 2017 yılı için koyduğumuz hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz.

Türkiye’ye akın akın yabancı gelmeyecek
* Mütekabiliyet yasasını değerlendiririsiniz?

Biz henüz yasa çıkmadan da söylemiştik, hala da söylüyoruz: Bu yasayla birlikte Türkiye’ye akın akın yatırımcı gelmeyecek. Yabancı yatırımcı, dünyanın her yerinde her türlü yatırım enstrümanını rahatlıkla kullanıyor. Eğer ülkemizde yatırım yapmalarını istiyorsak, yatırım yapılacak alanları iyi anlatmak, risklerini yönetebilecekleri minimum seviyelere çekmek için çalışmak ve ciddi PR çalışması yapmak zorundayız. Türkiye’nin geleceği için yeni bir vizyon ve hikaye oluşturmak gerekiyor. Ancak ondan sonra yabancıya konut, işyeri satışından bahsedebiliriz. İlk süreç tamamlandıktan sonra yurtdışında ofis açılarak bu satış süreçlerinin yönetimi başlayabilir.

Oturma ve çalışma izni yeniden düzenlenmeli
* Yasanın artılarını ve eksilerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Mütekabiliyete göre ev alanlar oturma izni veya çalışma izni edinebilecekler mi?

Daha önce de belirttiğim gibi insanların Türkiye’ye yatırım yapması birkaç yıl içinde olmayacak. Ama yasadaki bürokrasi azaltılmalı, Türkiye’de yatırım yapan, konut alan yabancıların oturma izinleri konusu da yeniden düzenlenmeli.

İnsanlar ev satın alırken o ülkede ne kadar yaşayabileceklerine, ne kadar zaman geçirebileceklerine bakıyor. Ya da ofis alıyorsa, iş kuruyorsa çalışma iznine dikkat ediyor. Ev alıp oturma izni alamıyorsa şu anda gelmelerinin bir anlamı yok. Gayrimenkul alanların oturma ve çalışma izinleriyle ilgili düzenlemelerin de yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor.

HABERİN DEVAMI TURCOMONEY‘DE!
TURCOMONEY AĞUSTOS 2012 SAYISI, YAYSAT BAYİLERİNDE!
AYRICA D&R, REMZİ KİTABEVİ, KABALCI KİTABEVİ VE NT MAĞAZALARINDA..

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası