Son Haberler

Model portföyümüz ve piyasalar

2015 yılının Ocak ayından bu yana sizlerle bu sayfada buluşuyoruz. Sizler ilgi gösterdikçe ben de elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Bu ayki yazımda model portföyümüzün performansını veriyorum.
Kısaca Mayıs ayına bakacak olursak, genelde stresli geçti. Borsa 82 binlere kadar düştükten sonra 89 bine yaklaştı ama bu yazının yazıldığı 27 Mayıs 2015 itibariyle 84.300 civarından kapanmıştı. Geçen ayki yazımda borsaya ilişkin olarak şunu belirtmiştim;
Borsaya baktığımızda ise endeks 86-87 bin aralığına gelirse zorlanmaya başlayabilir. Bu yüzden 86 binin üzerinde alım yapmak riskli olabilecektir.
Seçimler 7 Haziran’da yapılacak ve seçimler sonrasında büyük sürprizlerle karşılaşabiliriz. Bu yüzden bu ayki portföyde yeni kâğıtlar önermiyorum. Sadece BAGFAS’ı portföye eklerken, geçen ay portföyde bulunan ISFIN, KRDMD, SODA ve TATGD’yı portföyden çıkarıyoruz.
Seçimlerin sonucu ne olursa piyasalar ne tür davranır? Aslında bunu bilmek mümkün değil. çünkü hatırlıyorum da 1995 yılının 26 Kasım tarihinde seçimler yapılmış ve Refah Partisi birinci parti olarak çıkmıştı. Bu aşamadan sonra uzun bir süre hükümet kurulamamış ve sonunda ANAYOL (Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisi) koalisyon kurmuştu. Fakat bu hükümet uzun soluklu olmamış, üç ay sonra bozulmuş ve yerine REFAHYOL (Refah Partisi ve Doğru Yol Partisi) hükümeti kurulmuştu. Refah partisi hükümet olduğunda her şey kötüye gidecek beklentisi varken borsa, seçimden sonraki 14 ay içinde yüzde 200’den fazla değer kazanmıştı. Dolayısıyla seçim sonrasında eğer şu olursa, piyasalar böyle olur veya bu olursa piyasalar şöyle davranır şeklinde keskin bir değer yargısı vermek yanlıştır.
Koalisyon olsa bile eğer, ülkenin menfaatine işler yapılıyorsa, ekonomide alınan kararlar doğru ise, bir yol haritası çizilmesi başarılırsa neden piyasalar daha iyi reaksiyon vermesin? AKP’nin tek başına iktidar olması durumunda piyasaların çok olumlu olacağı beklentisi hâkim olsa da, Cumhurbaşkanı’nın Merkez Bankası Başkanını değiştirmeye kalkması gibi önemsiz görünen bir olay bile her şeyi altüst edebilir. Bu yüzden kesin yargılardan kaçınıyorum. Sizlere de sağduyunuz ne diyorsa ve beklentileriniz ne söylüyorsa, içinizdeki his ne fısıldıyorsa ona göre davranmanızı öneririm.
MODEL PORTFöY
Model portföyümüzdeki son durumu ve bu ay portföye eklenen ve çıkan kağıtları aşağıdaki tabloda veriyorum. Model portföyün son 5 aylık performansı çok çarpıcı gidiyor. Eğer doğru hisseler seçilirse endeksin üzerinde getiri sağlamanın mümkün olduğu net bir şekilde görülüyor. Model portföy tablosunda bu ay sadece 7 adet hisse önerimiz var. Portföyden çıkarılan KRDMD, SODA ve TATGD yerine yeni bir hisse önermedik. Seçimden sonra tekrar bakacağız. Hepinize kârlı bir Haziran ayı olmasını diliyorum.
aa_331.png
as.jpg

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası