Son Haberler

Model portföyün EKİM ayı performansı ve piyasalarda KASIM beklentileri

Küresel ekonomi aktörleri, yeni bir parasal genişleme turuna daha başlıyor. ABD’nin Aralık ayında faiz artırma olasılığı zayıflarken Avrupa para basabileceği sinyalini verdi. Faizleri indiren çin Hükümeti, büyüme konusunda endişelerinin arttığını ama bu konuda çaba içinde olacağını hissettirdi.

2015 yılının Ocak ayından bu yana sizlerle bu sayfada buluşuyoruz. Sizler ilgi gösterdikçe ben de elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Bu ayki yazımda model portföyümüzün performansını veriyorum. Fakat kısaca piyasalardaki gelişmelere değinelim.

Ekim ayının son günlerinde piyasalardaki hareketler arttı ve ülkelerin durgunluğa karşı reaksiyonları da yeni bir boyuta ulaştı.

Ekim’in üçüncü haftasında çin’den gelen faiz indirimi piyasalarda coşkunun artmasına neden oldu. Geçen hafta Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin açıklamaları piyasalara olumlu yansımış ve dolar/TL kuru 2.86 seviyelerine gerilemişti. Sadece bizim piyasalar değil küresel hisse senetleri ve emtia grubu da bu gelişmelerden olumlu etkilendi.

çin Merkez Bankası, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, Cumartesi gününden geçerli olmak üzere, bir yıl vadeli borç verme faizini yüzde 4.6’dan 4.35’e düşürdüğünü kaydetti. Banka ayrıca, bir yıl vadeli mevduat faizini yüzde 1.75’ten yüzde 1.5’e çekti. Tüm bankalar için zorunlu karşılık oranı 50 baz puan indirilirken, bazı kurumlar için fazladan 50 baz puanlık indirim daha yapıldı. öte yandan banka mevduat faizi tavanını kaldırarak faizlerde serbestleşmeye yönelik bir adım daha attı.

KüRESEL EKONOMİ AKTöRLERİNDEN YENİ HAMLE

Son gelişmeler gösteriyor ki, küresel ekonomi aktörleri yeni bir parasal genişleme turuna daha başlıyor. ABD’nin aralık ayında faiz artırma olasılığı zayıflarken Avrupa para basabileceği sinyalini verdi. çin hükümetinin de faizleri indirmesi, çin’in büyüme konusunda endişelerinin arttığını ama bu konuda çaba içinde olacağını hissettirdi.

Tüm bu gelişmeler üzerine BİST güne sert bir yükselişle başlayarak 81 bine yaklaştı. Bu yazı 26 Ekim tarihinde yazıldığı için seçim sonuçlarını bilmiyoruz. Fakat seçim sonrasında bir hükumetin eninde sonunda kurulabileceği beklentisi nedeniyle, dolar 3.05 seviyelerinden 2.86 seviyelerine kadar indi. Ayrıca ABD’nin faiz artışını Aralık ayında yapma ihtimali, geçen ay açıklanan Tarım dışı istihdam verileri sonrasında arttı. Dolayısıyla evine dönmekte olan dolar yeniden gelişmekte olan ülke piyasalarına girmeye başladı. Seçim sonrasında bir hükumet kurulursa, piyasalardaki stresin daha da azalacağını söyleyebiliriz. Ama hükumetin kurulmasının gecikmesi veya yeniden bir seçim tartışmaları ülkeye büyük zarar verir. Şu an bu konuda net bir şey söylemek oldukça zor. Ekonominin ve piyasaların geleceğini seçim sonuçları ve ABD Merkez Bankası FED’in faizi ne zaman artırmaya başlayacağı belirleyecektir.

MODEL PORTFöY

Model portföyümüzdeki son durumu aşağıdaki tabloda veriyorum. Model portföyün son 9 aylık performansı genelde iyi gidiyor. Model portföy tablosunda geçen ay 9 adet hisse önerimiz vardı. Bu hisselerin Eylül-Ekim döneminde nasıl bir getiri elde ettiği aşağıdaki tabloda veriliyor.

ee_2.jpg

Yukarıdaki tabloda kırmızı ile işaretlenmiş hisseleri bu ayki portföyden çıkarıyoruz. Bunların yerine 2 adet yeni hisse öneriyoruz. Bunlar aşağıda verildi. Yeşil ile işaretlenmiş olan hisseler bu ay alım önerdiğimiz hisselerdir. Bunların yanında yazan fiyatlar ise 26 Ekim saat 11:00 itibariyle oluşan fiyatlarıdır.

MODEL PORTFöYE HANGİ HİSSELERİ öNERİYORUZ?

yy_2.jpg

ooo.jpg

Ocak 2015’ten bugüne önerdiğimiz aylık portföy tablolarının getirisi ile BIST-100 getirisini veren grafik aşağıdadır. Ocak ayında sanki 12 bin TL’miz varmış gibi başladık ve ilk tablomuzda 12 hisse önermiştik.

Herkese bol kazançlı bir ay olması dileğiyle…

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası