Son Haberler

Organize perakendenin trendi yükseliyor

Son tüketiciye dokunduğundan nakit akışı sağlayarak sistemde kayıt içi ekonominin güçlenmesinde kaldıraç fonksiyonu gören organize perakende, lokomotif görevi üstleniyor ve güvenlik, temizlik, inşaat gibi birçok sektör için talep yaratıyor.

Perakende dünyasındaki hızlı gelişim, perakende zincirleri, markalaşma ve kurumsallaşma yoluyla organize perakendenin oluşumuna zemin hazırladı. İlk perakendeciler olan sırasıyla bakkal ve marketlerden zamanla marka ve zincir perakendeciler oluşmaya başladı. 2000’li yılların başından itibaren AVM’lerle birlikte organize perakende gücünün arttığını görüyoruz.Organize perakende adeta bir lokomotif görevi görerek güvenlikten, temizliğe kadar her türlü imalat, inşaat ve hizmet sektörü için talep yaratmaya yol açarak global kriz döneminde piyasaların canlı kalmasını destekledi. Organize perakende sektörü son tüketiciye dokunduğundan nakit akışı sağlayarak sistemde kayıt için ekonominin güçlenmesinde kaldıraç fonksiyonu görüyor. Buna bağlı olarak direkt ve dolaylı vergi gelirlerinin artmasıyla kamu finansmanı açısından son derece önemli rol oynuyor.

Organize perakende adeta bir lokomotif görevi görerek güvenlikten, temizliğe kadar her türlü imalat, inşaat ve hizmet sektörü için talep yaratmaya yol açarak global kriz döneminde piyasaların canlı kalmasını destekledi. Organize perakende sektörü son tüketiciye dokunduğundan nakit akışı sağlayarak sistemde kayıt içi ekonominin güçlenmesinde kaldıraç fonksiyonu görüyor. Buna bağlı olarak direkt ve dolaylı vergi gelirlerinin artmasıyla kamu finansmanı açısından son derece önemli rol oynuyor.

Tüketici açısından olaya bakıldığında da organize perakende önemli. Şöyle ki organize perakendenin gelişimiyle oluşacak rekabet ve ticaret ortamının büyümesi, kaliteli ürünleri en uygun fiyattan satın alma imkanı sağlıyor. AB ülkelerinde organize perakende payı, toplam perakende sektörünün yüzde 80-90’ına yakınken, Türkiye’de bu oran yüzde 40-50 seviyelerinde. Gelişen organize perakende sektörü; global oyuncuların da dikkatini çekerek sermaye girişini arttırıyor. Bu yolla yeni yatırımların oluşmasına zemin hazırlayan organize perakendenin, ilave istihdam sağlanmasına da yol açıyor.

AVM’ler yoluyla sağlanan olumlu ivme organize perakendeyi, geleneksel perakendeye karşı daha ön plana çıkarıyor. Hızla gelişen AVM’ler; organize perakendecileri tercih ederek gelişime katkıda bulunuyor. Son derece cazip ve canlı iç piyasa, yabancı markaların süratle piyasaya girmesine yol açarak organize perakende sektörümüzü global rekabete açtı ve oyunun kuralları yeniden yazılmaya başlandı.

Dr. Fatih ANIL

ORKA Group İcra Kurulu üyesi

anil@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası