Son Haberler

Pandemi sonrasında Türkiye enerji geçiş üssü ve ticaret merkezi olma yolunda

-Pandemi sonrası Türkiye enerji geçiş üssü ve ticaret merkezi olma yolunda önemli bir fırsat yakaladı. Umuyoruz ki bu durum iyi değerlendirilir. Temeli 18 Mart 2017 tarihinde atılan Çanakkale Köprüsü’nün Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99 yılına denk gelen bu yıl içinde 18 Mart 2022 tarihinde açılması planlanıyor.

-Yüksek enflasyona karşı getiri arayışı, eksi reel faizler, güçlü bilançolar ve yeni halka arzlar borsalara ilk çeyrekte ilgiyi sürdürecek. Ancak merkez bankalarının şahin mesajlar vermeye başlamaları, jeopolitik riskler, tedarik sorunları, doğal gaz ve petrol fiyatlarındaki yükselişler şirket bilançolarını etkileyebilir.

Dijitalleşme sayesinde her tür finansal ürüne yatırım yapma imkânının çok kolaylaşması sermaye piyasalarına olan ilgiyi arttırdı. Bununla beraber pandemi sürecinde dünya genelinde uygulanan genişleyici politikalar, parasal teşvikler, sıfır faiz politikaları, sermaye piyasalarında yatırımcı sayısının da önemli oranda artmasına yol açtı. Bu durum borsa endeksleri, emtialar, gayri menkul ve kripto para fiyatlarına da yansıdı ve ciddi oranda yükselişler yaşanmasına yol açtı.

2022 yılında ise genişleyici politikalar sonrası oluşan yüksek enflasyona karşı dünyadaki büyük merkez bankalarının atacakları adımlar ve alacakları aksiyonlar yakından takip edilecek.

YATIRIMCILARIN RİSK TERCİHLERİNDE ÇOK DAHA DİKKAT ETMESİ GEREKTİĞİ UNUTULMAMALI

Küresel merkez bankalarının başta FED olmak üzere şahinleşebileceği, sıfır faiz politikalarına son verilmeye başlanacağı bir dönemde yatırımcıların risk tercihlerinde çok daha dikkat etmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu tür zamanlarda finansal okuryazarlığın önemi devreye girmekte ve yatırım gerçekleştirmek isteyen yatırımcıların piyasaları iyi tanıyıp öğrenmesi, riskini doğru bir şekilde yönetmesi önemli oluyor.

Jeopolitik riskler piyasalarda dalgalı seyre neden olabiliyor. Enflasyonun yüksek seyrettiği, eksi reel faizlerin olduğu, varlık alımlarının sonlandığı, merkez bankalarının şahinleştiği, bu dönem için mevcut geleneksel getiri ürünleri ve araçları ile enflasyonun üstünde getiri elde etmek oldukça zorlaşıyor. Model Portföy dağılımlarında önümüzdeki dönem vadeli piyasalar yani türev piyasa ürünlerini kullanmayı da değerlendirmek gerekir.  Riskleri dikkate alan, dengeli ve seçici bir portföy ile 2022 yılının ilk çeyreğe yönelik strateji oluşturulabilir.

Küreselde varlık alımlarının sonlanmaya başlanması, merkez bankalarının sıkı para politikasına yönelik verdiği mesajlar, ons altın tarafını baskılamakla birlikte jeopolitik risklerdeki artışlar portföylerde denge açısından değerlendirilebilir.

GETİRİ ARAYIŞI, EKSİ REEL FAİZLER, GÜÇLÜ GELEN BİLANÇOLAR BORSALARA İLK ÇEYREKTE İLGİYİ SÜRDÜRECEK

Gerek Borsa İstanbul gerekse küresel tarafta yüksek enflasyona karşı getiri arayışı, eksi reel faizler, güçlü gelen yılsonu bilançoları ve yeni halka arzlar borsalara ilk çeyrekte ilgiyi sürdürecek. Ancak merkez bankalarının varlık alımlarını sonlandırıp şahin mesajlar vermeye başlamaları, jeopolitik riskler, tedarik sorunları, doğal gaz ve petrol fiyatlarındaki yükselişler, tarımsal ürünlerde oluşan yukarı yönlü fiyatlama reaksiyonu ile enflasyon kaynaklı üretim maliyetlerinin artması ilk çeyrek şirket bilançolarını etkileyebileceğinden model portföylere hisse senedi seçimi çok daha önem kazanacak.

Yurt içinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni yılın ilk toplantısında faiz indirimine ara verdi, enflasyonun yüksek seyrettiği bu dönemde TCMB’nin faiz konusunda ilk çeyrekte bekle-gör politikasına devam etmesini bekliyoruz. TCMB’nin 2022 yılına yönelik para politikası aksiyonları, enflasyon ilişkin atılacak adımlar, ekonomik göstergelerdeki beklentiler yakından takip edilecek.

KURLARDA BELİRLİ SEVİYELER İÇERİSİNDE SAKİN FİYATLAMA DAVRANIŞININ OLUŞTUĞU BİR DÖNEM İZLENİYOR

Kur korumalı mevduat modelinde ürün çeşitliliğinin artması yeni ürünlerin de devreye girmesi ile birlikte döviz kurlarında yaşanılan yukarı yönlü çıkışların şimdilik sınırlandığı, oynaklığın azalarak belirli seviyeler içerisinde sakin fiyatlama davranışının oluştuğu bir dönem izleniyor. Umarız kurlardaki bu sakin seyir kalıcı olarak sürmeye devam eder.

Pandemi sonrası Türkiye enerji geçiş üssü ve ticaret merkezi olma yolunda önemli bir fırsat yakaladı. Umuyoruz ki bu durum iyi değerlendirilir. Temeli 18 Mart 2017 tarihinde atılan Çanakkale Köprüsü’nün Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99 yılına denk gelen bu yıl içinde 18 Mart 2022 tarihinde açılması planlanıyor.

Türkiye’ye değer katan, ihracata katkı sağlayacak olan bu proje bizce değerli ve anlamlı. Önümüzdeki yıllarda alt yapı yatırımlarına devam edilmesinin, ülkemizin bölgesindeki jeopolitik risklere rağmen güçlü şekilde büyümesini sürdürmesi açısından önemli ve kıymetli olduğunu düşünüyoruz.

Alper Nergiz

GCM Yatırım Genel Müdürü

nergiz@turcomoney.com

YASAL UYARI

Bu doküman yalnızca bilgi amaçlı olarak sunulmaktadır, belirli bir kullanıcının yatırım amaçlarıyla ilgili değildir. Burada yer alan bilgilerin doğru ve/veya tatmin edici olduğu teyit veya garanti edilmez ve yalnızca yol gösterici olarak kabul edilmelidir. Tüm yorum ifadeleri bildirimde bulunulmaksızın değiştirilmeye tabidir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez;

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası