Son Haberler

Borsa İstanbul, yükselişini sürdürür mü?

*Pozitif  haberlerinde  etkisi altında kalan   BİST 100 Eendeksi,   güne  alıcılı  100,086 seviyesinden başlayarak,   gün içerisinde en yüksek 101,360 en düşük 100,086 seviyesini test etti.    Gün sonunda + 2508,40 artışla      101.360 puandan günü tamamladı. *BIST100  Endeksi’nin günlük işlem hacmi 15.0633,45 milyar TL  olarak  gerçekleşti.   

Altının onsu,  uluslararası piyasalar da % 0,92 gerileyerek  saat 18:32 itibariyle  Onsu 1712,64 USD den işlem gördü. BIST 100  Endeksi de   yükselişlerde   103.300  direnç  seviyesini, geri çekilmelerde ise  99.300   seviyeleri  destek  noktası  olarak görülebilir.

Servet Bilge yazdı*

Dünyada koronavirüs vaka sayılarında  artış hızlarındaki gerileme eğilimi  sürerken;   salgının Avrupa kıtasındaki  merkez üssü  İtalya’da son birkaç gündür aktif vaka sayısında azalma meydana geldi. Uygulanan sıkı  karantina uygulaması sonucunda,  Mayıs ayı  içinde bir miktar gevşeme  beklentisi  yarattı.   Almanya’da ise vaka sayısında kontrollü  görünüm   kısmi gevşeme  oldu.  ABD’de       yaşanan  Covid19 salgınında  yaşanan  ölüm oranlarındaki gerileme  haberleri  ile  oluşan kısmi iyileşme,  varlık piyasalarında  pozitif  etki yarattı.  İtalya   Başbakanı Giuseppe   Conte, dün yaptığı açıklamada imalat ve inşaat sektöründe bulunan işletmeleri  4 Mayıs’tan itibaren açmayı hedeflediklerini duyurdu.   Türkiye’de ise karantina ve sokağa çıkma yasaklarının da etkisi ile  salgının yayılma hızındaki azalış   devam ediyor.

Sabah  Asya borsalarında endeksler güne pozitif   devam ederken  BoJ’un dün sınırsız varlık  alma ve riskli varlık alımlarını hızlandırması  ve genişleyici para  politikası uygulayacağı açıklamaları sonucu   Nikkei endeksi %2,71 artış ile kapattı.

Tüm  bu  pozitif  haberlerinde  etkisi altında kalan   BİST 100 Eendeksi,   güne  alıcılı  100,086 seviyesinden başlayarak,   gün içerisinde en yüksek 101,360 en düşük 100,086 seviyesini test etti.    Gün sonunda + 2508,40 artışla      101.360 puandan günü tamamladı. BIST100  Endeksi’nin günlük işlem hacmi 15.0633,45 milyar TL  olarak  gerçekleşti.   Altının onsu,  uluslararası piyasalar da % 0,92 gerileyerek  saat 18:32 itibariyle  Onsu 1712,64 USD den işlem gördü. BIST 100  Endeksi de   yükselişlerde   103.300  direnç  seviyesini, geri çekilmelerde ise  99.300  seviyeleri  destek  noktası  olarak görülebilir.

ABD’DE BÜTÇE AÇIĞI 3.7 TRİLYON DOLAR İLE REKOR KIRACAK

ABD Kongre Bütçe Ofisi  ABD  ekonomisinin  2.çeyrekte yıllık bazda yaklaşık 40 daralacağını  2020 bütçe açığının  3.7 trilyon dolarla rekor kıracağını açıkladı.

Geçtiğimiz hafta  petrol fiyatlarında    Mayıs vadeli kontratlarda  yaşanan  arz  fazlasından   ve depolama  sorunlarından da kaynaklanan    sert  düşüş sonrası bir miktar toparlama  gerçekleşmesine     olmasına rağmen petrol fiyatlarındaki   istikrarsız  durum  devam ediyor.  Önümüzdeki günler içinde küresel  piyasalarda  salgının  etkilerinin azalması ile birlikte petrolün tekrar 40 Dolar seviyelerini  görülebileceği beklentisi  hakim. Bununla birlikte    Saudi Aramco’dan yapılan açıklamada  OPEC+ ‘in yeni hedeflerinin devreye gireceği 1 Mayıs olarak belirtilen son tarihten önce  üretimi azaltmaya başladığı  da gelen haberler arasında yer aldı.

Hafta içinde açıklanacak ekonomik veriler ve finansal sonuçlar,  salgının  ekonomiler üzerindeki bırakacağı olumsuz  etkilerinin  varlık piyasalarında yaratacağı  sonuçları göreceğiz.  ABD’de bu hafta 1.çeyrek GSYH  ile  ise AB’de enflasyon verileri yakından izlenecek.  İlk çeyrekte ABD ekonomisinde  %5’e yakın  küçülme  bekleniyor. Bu hafta ayrıca FED ve ECB faiz kararları da izlenecek faizlerde değişiklik  beklenmiyor.  ABD’de SP500’deki 140 şirketin finansal  verileri   gelecek. Gün sonunda  Avrupa borsaları  günü yükseliş ile tamamladı.   ABD’de ise güne pozitif açılış  ile   başladı. TSİ 19:32’de    S&P 500 %1.37    Dow 30 %1.17  artıda işlem gördü.

Servet Bilge kimdir?

Servet Bilge, 1965 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve liseyi İstanbul Kartal’ da tamamladı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’Ndan 1993’te mezun oldu. Sermaye piyasalarına Yatırım Finansman’da başlayan Bilge, Ulus Menkul Değerler’de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 2012 yılında emekli oldu. Değişik firmalarda İMKB’de broker, iç denetçi , Teftiş Kurulu Başkanlığı, Pazarlama Ve Satış Müdürlüğü  gibi görevlerde bulundu. Bilge, hali hazırda reel sektör firmalarına Sermaye Piyasaları Danışmanlığı hizmeti veriyor.

YASAL UYARI

Bu doküman yalnızca bilgi amaçlı olarak sunulmaktadır, belirli bir kullanıcının yatırım amaçlarıyla ilgili değildir. Burada yer alan bilgilerin doğru ve/veya tatmin edici olduğu teyit veya garanti edilmez ve yalnızca yol gösterici olarak kabul edilmelidir. Tüm yorum ifadeleri bildirimde bulunulmaksızın değiştirilmeye tabidir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası