Son Haberler

Düşük faiz politikaları, borsada alımları güçlendirir

Merkez bankalarının desteğinde, genişleyici para politikaları ile, corona salgını nedeniyle sarsılan küresel ekonomilerde borsalara  alım yönünde yansıyan  kararların  düşük faiz  politikaları ile desteklenmesi sonucu bir süre daha olumlu yükseliş  havasının sürdürüleceğini  umuyorum.

Servet Bilge yazdı…

Genişleyici  para politikaları ve corona salgınındaki  karantinaların  bir miktar gevşetilebileceği haberleri ile haftaya yükselerek başlayan küresel borsalar   ile beraber hareket eden  BIST  100  dünü,  yüksek işlem hacmi ve   100.000 direncini aşarak günü 101.360 puandan tamamlamıştı. Açılışta yataya yakın seyreden BIST 100 Endeksi  öğleden sorma gelen satışlarla  günü  100.000  direnç  seviyesini koruyarak   100.707’den kapattı. İşlem  hacmi  ise 13.605.107.872 TL olarak  gerçekleşti. Gün içinde Asya, Amerika ve  Avrupa borsalarında alıcılı aşılış  sonrası günü artıda kapattı. Teknik olarak 103.250 – 104.500 aralığına kadar olacak bir yükselişin önü açık gibi  görünüyor. Merkez bankalarının desteğinde, genişleyici para politikaları ile, corona salgını nedeniyle sarsılan küresel ekonomilerde borsalara  alım yönünde yansıyan  kararların  düşük faiz  politikaları ile desteklenmesi sonucu bir süre daha olumlu yükseliş  havasının sürdürüleceğini  umuyorum.

Emtialarda ise  altın  fiyatlarında 1.712 Dolar’dan 1698  Dolar’a geri çekilme olmuş ancak cazibesini sürdürmeye devam eden altın tekrar 1.708’e çıktı. Altındaki  yükseliş yavaşlamış olsa da  geri çekilmelerde 1696 desteğinin  çalıştığı görülüyor.

Petrol  fiyatlarındaki  sert düşüs,  ekonomileri petrole bağlı ülkelerde  cari açık endişesini arttırdı. Brent petrolün fiyatı  uluslararası piyasalarda 22 USD  seviyesinden işlem  görüyor.   OPEC ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerin 1 Mayıs-30 Haziran tarihlerinde 10 milyon varili bulacak günlük ham petrol üretim kısıntısının, 30 milyon varile yaklaşan talep düşüşünün etkisini gidermeye yetmeyeceği öngörüsü de fiyatları ayrıca  olumsuz etkilemeye devam edecektir.

Döviz  tarafında TR/USD    7 seviyelerini   zorluyor,  kur  6,95’in  altına sarkmadığı sürece   7.03’ yi test edebilir. Faizlerdeki  düşüş sonrası kurdaki   yukarı  hareket sınırlı kaldı, çekilmelerde   destek noktasını  çalıştırdı  ve  yukarı atak  için 7.03  direncini zorluyor.   Euro/Dolar paritesi  1.08 ‘de  işlem  görüyor  1.09  ve yukarı  hareket  için  ABD  tarafı  izlenecek,   ABD de ekonomisi için  en erken Eylül ayı ve sonrasında  toparlanma sinyalleri  görülebileceği bizzat  ABD’li yetkili  ağızlar tarafında açıklandı.

Hazine  bu gün açmış olduğu 05/05/2020 vadeli 30 günlük repo  ihalesinde 18.000.000.000 TL  teklif  geldi,  bunun 7.999.999.994 TL’sini karşıladı, ihalede bileşik faiz  9.14 olarak gerçekleşti.

29.4.2020 BIST 100 endeksi  için  beklenti, uluslararası endeksler ile  birlikte  hareket  edeceği  yönünde, dünkü yükseliş sonrası  gelen kar satışları ile  yataya geçen BIST 100 Endeksi geri çekilmelerde  99.200 desteği ile yukarı yönlü hareket için  102.200 direncini test edebilir.

YASAL UYARI

Bu doküman yalnızca bilgi amaçlı olarak sunulmaktadır, belirli bir kullanıcının yatırım amaçlarıyla ilgili değildir. Burada yer alan bilgilerin doğru ve/veya tatmin edici olduğu teyit veya garanti edilmez ve yalnızca yol gösterici olarak kabul edilmelidir. Tüm yorum ifadeleri bildirimde bulunulmaksızın değiştirilmeye tabidir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir.

 

 

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası