Son Haberler

Piyasalar, gelecek aylarda %10 düşebilir

Ünlü fon yöneticisi Mohamed A. El-Erian, Perşembe günü “Belirli bir aralıkta seyreden piyasayakında daha şiddetli dalgalanabilir ve aşırı bir satış dalgası hisse senetlerini, gelecek aylarda yüzde 10 aşağı çekebilir” şeklinde açıklamada bulundu.

Allianz baş ekonomik danışmanı, CNBC‘yle gerçekleştirdiği mülakatta, “aşağı yönlü yüzde 5-yüzde 10 arası hareket görürseniz şaşırmayın, çünkü bir süredir olan şey bu” dedi.

El-Erian, piuasanın sert düşeceğinin kesinlik taşımadığını belirtmekle birlikte, hisse senetlerinin ne yöne giderse gitsin, geçtiğimiz haftalardakinden daha geniş bir aralıkta hareket edeceğinin altını çizdi.

Fon yöneticisi, hisse senetlerinin neden her iki yönede sert hareketler yapabileceğinin sebebi olarak, merkez bankaları tarafından sağlanan likiditenin hisse geri alımları ve birleşmeler yoluyla yükselen piyasaları daha da yukarı çekebilecek olmasını gösterdi.

Öte yandan düşen piyasalarda ise, zayıflayan temel göstergelerin etkisinin düşüşün şiddetini artırabileceğine değindi.

Hisse senetleri geçtiğimiz haftalarda, bu yıl başından beri kaydedilen sert kayıplarını silmişti.S&P 500 Endeksi, bu yıl yüzde 1 aşağıda olmasına karşın geçtiğimiz ay yüzde 4 yükseliş kaydetti.

Piyasayı yukarı taşıyan birden fazla unsur olduğunu söyleyen ünlü fon yöneticisi, ABD’de resesyon korkularının azaldığını ifade etti.

“ABD’de işler o kadar kötü değil” diyen El-Erian, şirketlerin geri alım ve satın alımlar yoluyla piyasaya para pompalamaya devam ettiğini belirtti.

El-Erian, “Henüz fiyatlanmadı fakat politik taraftan gelecek bir belirsizlik primi var” şeklinde görüş bildirdi.

CNBC

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası