Son Haberler

Türk mutfağının lezzet çağı başladı

Dünyanın sayılı mutfakları arasında başı çeken Türk mutfağı için yeni bir dönem başlıyor. Geçen ay biraraya gelen lezzetseverler, Lezzet Dernekleri Federasyonu’muzun kuruluş kararlarını imzaladı. Yani Türk mutfağının lezzet çağı başladı.

Gelişen ekonomilerde nasıl değişen dinamikler varsa; Ülkemiz gibi gelişen bir gastronomik yapıya sahip olan ülkelerinde bu konuda değişen dinamikleri mevcuttur. 80’li yılların sonunda ” LEZZET AŞKINA ” yola çıkan, 2000’li yılların başında vücut bulan TÜRKİYE LEZZET HAREKETİ oluşumu içindeki, Yönetim Kurullarında görev aldığınız LPD, LMD, LDD, LYD, LİD Derneklerimiz, GKM / Gastro Kültür Merkezimiz ve tarafımızdan yönetilen Milliyet’in Lezzet Gazetesi ile, yurt içinde ve dışında; ülkemizin lezzet bayrağını dalgalandırıyoruz.

İKA / Dünya Aşçılar Olimpiyatı’na da, yine TLH katkılarıyla oluşturduğumuz, Avrupalı ve Türkiyeli Cheflerin uluslararası mutfak takımı ” EUROTURK CHEFS CULİNARY TEAM ” ile bu yıl 3.kez katılacak, 2008 ve 2012 Olimpiyatlarında kazandığı 1 altın, 4 gümüş ve 12 bronz madalyaya inşallah yenilerini ekleyeceğiz.

LEZZET SEVERLER SAPHIRE’DE BULUŞTU

2016 Olimpiyatlarında, takımımız adına Aşçılık Sanatları & Artistik & Patisserie kategorilerinde yarışacak, kendine ve sanatına güvenen, yetenekli ve başarılı CUİSİNE, ART & PASTRY  ” Yarışmacı EUROTURK CHEFLER” in seçmeleri: 18 Temmuz günü, Beşiktaş’taki Shangri-La Hotel’de yapıldı, seçilen kişilerden oluşan ” Olimpiyat Takımı”mızın basına ve kamuoyuna takdimi ise 20 TEMMUZ 2016 günü, saat 10.00’da 4.Levent Sapphire’ni  Seyir Terası’nda yapıldı. Berlin’den gelen Verein der Europaisch Türkischen Köche und Gastronomen eV.  Yönetim  Kurulu Başkanı Sushi Maister Chef Cengiz Güngör Benken’in, Gastronomik Show’u, Lezzet Dostları Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyesi Eğitmen Gourmet Chef Haldun Z.Tüzel ile Lezzet Yazarları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Eğitmen Gourmet Chef Özlem Mekik’in konuşmalarının ardından söz alan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul İl Müdürü Nedret Apaydın ” Bu uluslararası girişimin, sadece İstanbul’un değil tüm ülkemizin gastronomik ve turistik değerlerini tanıtacağına, gurme turizmi konusundaki lezzet ve ideallerimizi dünyaya duyurmamıza katkı sağlayacağına ve desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. ” dedi.

LEZZET DERNEKLERİ FEDERASYONU İÇİN START VERİLDİ

Bu buluşmada önemli bir çabamız daha hayat buldu. Türkiye gastronomi tarihine geçecek mutlu ve büyük bir olayın imzaları atıldı. Tüm derneklerimizin Yönetim Kurulu Üyeleri biraraya geldiler ve Türkiye’nin En Lezzetli Federasyonu ( LDF)nun, yani Lezzet Dernekleri Federasyonu’muzun kuruluş kararlarını imzaladılar. İşte o gün itibarıyla Türkiye’nin ve Türkiye mutfaklarının “lezzet çağı” başladı.

LDF’nin amacı: ” Türk gastronomisini ve gıda sanayiini, dünyaya tüm boyutlarıyla ve lezzetlerimizle tanıtmak, hizmet alanımızda inovatif performans ve lobicilik sergilemek” olarak belirlendi.

Ucunda lezzet olan her işin ve herkesin bu çatı altında buluşması, bu gücü dünyaya sergilememize yardımcı olması dileklerimizle…

M. Vasfi Pakman

pakman@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası