Son Haberler

Türkiye kendi ilerleme raporlarını yazabilir

Avrupa Birliği, her yıl aday ülkelere ilişkin ilerleme raporu yayınlıyor. Bu yılki rapor 16 Ekim’de yayınlandı. İlerleme raporları bize, kendimize aynadan bakma fırsatı sunması açısından önemli raporlardır. Bazen o kadar gergin ve kutuplaşmış bir hâl oluyoruz ki, dışarıdan birinin gözlemleri önemli bir şans haline dönüşüyor. Elbette AB de kendi penceresinden olaylara bakan bir yapı. Bu yüzden raporların tamamen objektif olduğunu söylemek zor. Ancak yine de bu gözlemler, demokratikleşme sürecimizin gelişimi açısından bugüne kadar önemli olmuştur.

Bu yılki raporun genel olarak çok olumlu olduğunu gözlemlemek memnuniyet verici. Hatta bu konuda açıklama yapan Avrupa Birliği Bakanlığı’nın da işaret ettiği gibi, Türkiye’nin reform kararlılığının tescil belgesi olarak nitelendirilmesi yanlış olmayacak. çünkü 2013 Türkiye İlerleme Raporu’nda; Türkiye’nin gerçekleştirdiği reformların, AB tarafından tasdik ve takdir edilmesi son derece önemliydi. İlerleme raporunda; demokratikleşme paketine, Kürt meselesinde çözüm sürecine, yargı reformuna, sivil-asker ilişkilerine ve Türkiye’nin enerji güvenliği açısından önemine değinilen konulara baktığımızda Türkiye’nin, her geçen gün birinci sınıf ülke olma yolunda ilerlediğini görebiliyoruz. Eskiden ilerleme raporlarının işkence vakaları ile dolu olduğunu da düşündüğümüzde geldiğimiz noktayı küçümsememek lazım.

Türkiye’de yaşayan herkesin; hangi dinden, hangi etnik gruptan, hangi ideolojiden olduğuna bakmaksızın demokratikleşme çabalarına destek olması gerekiyor. Bu çabaların eksik yönlerini de belirtmek ve bu konu hakkında düşündüklerini ifade etmek de, yine pozitif katkı sunmak için önemli.

Demokratikleşme paketinde yer almayan konuların -mesela Aleviler ile ilgili konuların-, önümüzdeki günlerde tamamlanması ve bu konularda adımların bir an önce atılması için hepimiz işin takipçisi olmalıyız. Kendi ilerleme raporlarımızı yeri geldiğinde kendimiz de yazabilmeliyiz. Doğanın kanunu gereği ilerleme, büyüme ve gelişme hiç bir zaman bitmez. Türkiye olarak hiç bir zaman ne ekonomik, ne sosyal, ne de siyasi olarak ilerlemeyi yeterli görmememiz gerekiyor. Gelişimin altın kuralı budur.

Yapılanları takdir edip, cesaretlendirmek için de elimizden geleni yapmalıyız.

Görüş
Tarkan Kadooğlu
Kadooğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı

1 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Avatar
    Şerzan Adnan BÜLBÜL
    3 Kasım 2013 15:11 -

    Sayın Başkan ,Türkiye olarak ekonomik,sosyal, ve de siyasi olarak ilerlemeyi hiç bir zaman yeterli görmememiz gerektiğine yönelik tespitiniz çok doğrudur ve biz ler bunu kendimize şiar edinirsek,Gün gelir,Avrupa Birliğine ve Gelişmiş Ülkelere Demokrasi İhraç Etmeye Başlarız.Buna Yönelik Katkılarınız için ,teşekkür ederiz

  • Site Haritası