Son Haberler

TÜRKİYE ONA EMANET

1983 yılında Boğaziçi üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Ekonomi bölümlerinden çift anadal yaparak mezun oldu. Boğaziçi üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde Yüksek Lisans, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde Doktora yaptı. 1990 yılında, Malezya Uluslararası İslam üniversitesi’nde yardımcı doçent ünvanı ile çalışmaya başladı. üniversitenin Siyaset Bilimi bölümünü kurdu ve 1993 yılına kadar bu bölümün başkanlığını yürüttü. 1993 yılında doçentlik unvanını,1999 yılında profesörlük unvanını aldı. 1995-2002 yılları arasında İstanbul’da farklı üniversitelerde ders verdi ve yönetici kadrolarında görev aldı. Dış politika konusunda Türkçe ve İngilizce kaleme aldığı çok sayıda eseri bulunuyor. Ayrıca eserleri Arapça, Arnavutça, Farsça, İtalyanca, Japonca, Portekizce, Rusça ve Yunanca başta olmak üzere çeşitli dillere tercüme edildi. Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Foreign Policy Dergisi’nin 2010, 2011 ve 2012 yıllarında “İlk 100 Küresel Düşünür” listesinde yer aldı.

2012 yılında Time Dergisi’nin seçtiği “En etkili 100 kişi” arasında ismi yer aldı. Woodrow Wilson Kamu Hizmeti ödülü (2010), AMSS UK Building Bridges ödülü (2010), Uluslararası Hümanistler Ligi 21. Yüzyılın Lideri ödülü (2012) ve Makedonya Dostluk ödülü (2012) gibi ödüller başta olmak üzere bir çok ödül aldı. 2002 yılının Kasım ayında Başbakan Dışişleri Başdanışmanlığı görevine atandı ve 2009 yılının Mayıs ayına kadar Başbakan Başdanışmanlığı görevini sürdürdü. Görev süresi boyunca dış politikanın oluşturulması ve uygulanmasında etkin bir rol oynadı. 1 Mayıs 2009 tarihinde 60. T.C. Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı olarak atandı. 61. T.C. Hükümeti’nde de Dışişleri Bakanı olarak görevine devam etti. Ortadoğu ve Balkanlardaki sorunların çözülmesi amacıyla yürütülen barışı inşa ve arabuluculuk çabalarında Dışişleri Bakanı ve Dış Politika Danışmanı olarak aktif bir rol oynadı. Evli ve dört çocuk babası olan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu İngilizce, Almanca ve Arapça biliyor.

aa_145.jpg

GöZLER YENİ HüKüMET‘TE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, 62. Hükümeti kurma görevini verdiği AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni kabinesiyle göreve başladı. 4 yeni isim kabineye katılırken, 3 isim ise hükümetten ayrıldı. Bu isimler görev süreleri boyunca Başbakan Yardımcılığını üstlenmişlerdi. Beşir Atalay, Emrullah İşler ve Hayati Yazıcı kabineden ayrılan isimler oldu. öte yandan 4 yeni isim kabineye katıldı. Yalçın Akdoğan Başbakan Yardımcısı, Numan Kurtulmuş Başbakan Yardımcısı, Volkan Bozkır Avrupa Birliği Bakanı ve Nurettin Canikli Gümrük ve Ticaret Bakanı oldu.

62. HüKüMET VE YENİ KABİNE İŞ BAŞINDA

Başbakan Yardımcısı: Ali Babacan

Başbakan Yardımcısı: Numan Kurtulmuş

Başbakan Yardımcısı: Bülent Arınç

Başbakan Yardımcısı: Yalçın Akdoğan

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Ayşenur İslam

Avrupa Birliği Bakanı: Volkan Bozkır

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Fikri Işık

çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Faruk çelik

çevre ve Şehircilik Bakanı: İdris Güllüce

Dışişleri Bakanı: Mevlüt çavuşoğlu

Maliye Bakanı: Mehmet Şimşek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Taner Yıldız

Gençlik ve Spor Bakanı: Akif çağatay Kılıç

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Mehdi Eker

Gümrük ve Ticaret Bakanı: Nurettin Canikli

İçişleri Bakanı: Efkan Ala

Kalkınma Bakanı: Cevdet Yılmaz

Kültür ve Turizm Bakanı: ömer çelik

Maliye Bakanı: Mehmet Şimşek

Milli Eğitim Bakanı: Nabi Avcı

Milli Savunma Bakanı: İsmet Yılmaz

Orman ve Su İşleri Bakanı: Veysel Eroğlu

Sağlık Bakanı: Mehmet Müezzinoğlu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı: Lütfi Elvan

Ekonomi Bakanı: Nihat Zeybekçi

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası