Son Haberler

Türkiye`nin DAVOS`u ile gelen 3.3 trilyon dolarlık pazar fırsatı

Türkiye kabına sığmıyor ve deyim yerindeyse dörtnala koşuyor. Küresel güçlerin oyununda “ben de varım” diyen ülkemiz; ekonomide, siyasette, uluslararası ilişkilerde daha etkin, daha aktif rol alıyor.

Türkiye, artık sadece Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan stratejik köprü değil; aynı zamanda küresel güç olma yolunda ilerleyen önemli bir ülke konumuna geldi. Yıldızı parlayan Türkiye’nin yükselişini, ekonomideki performansı, dış politikada artan ağırlığı uluslararası finans kuruluşları ve dünyanın en saygın ekonomi dergileri de teyit ediyor.

Daha da ötesi uluslararası rating kuruluşları, Türkiye’nin karnesini iyi yönde düzeltme ihtiyacı duyuyor. Nitekim Standard and Poor’s (S&P) 20 yıl aradan sonra ilk kez notumuzu artırdı ve Türkiye’yi, “Yatırım Yapılabilir ülkeler” kategorisine aldı. Tüm bu gelişmeler, yeni bir döneme işaret ediyor.

2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen Türkiye, bunun gereklerini yapıyor. Sadece Hükümet değil, sivil toplum kuruluşları da devletle işbirliği yaparak, uluslararası dev organizasyonlara imza atıyor. Uluslararası İş Platformu bunun en çarpıcı örneklerinden biri.

TOBB eski Başkanı, Sanayi ve Ticaret eski Bakanı, UİP Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali Coşkun, UİP Başdanışmanı deneyimli bilim adamı Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş ve UİP İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin öncülüğünde kurulan UİP, ilki geçen yıl gerçekleştirilen Boğaziçi Bölgesel İşbirliği Zirvesi’nin ikincisini bu ay gerçekleştiriyor. Müthiş bir organizasyon diyebiliriz çünkü; 41 ülke ve bu ülkelerin devlet başkanları, başbakanları, ekonomi bakanları ve işadamları bu Zirve’ye katılıyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan zirvenin açılış, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kapanış konuşmasını yapacak. Katılımcı 41 ülkenin dış ticaret hacmi 3.3 trilyon doları aşıyor. Bu anlamda da müthiş bir pazar fırsatı sözkonusu…Sadece Türkiye’nin değil, çevresindeki ülkelerin ekonomilerini anlamak
için referans olma iddiasını taşıyan Turcomoney, tam da bu iddiasına uygun olarak UİP Zirvesi’ni özel bir dosya ile sayfalarına taşıyor. Son derece kapsamlı olarak analiz edilen bu dosya, araştırma partnerimiz JCR Eurasia tarafından hazırlandı. Bu özel dosyayı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Turcomoney, leasing dosyasını da kapsamlı olarak ele aldı. Son derece aydınlatıcı olan bu dosyayı okuduğunuzda göreceksiniz ki; leasing sektörü Türkiye’de çok iyi bir yolda. Sektör bugüne kadar çeşitli sıkıntılara rağmen kayda değer bir performans gösterdi. Bundan sonra da sektörün önü açık gözüküyor. Yeter ki engellemeler olmasın, sektöre çözümcül bir anlayışla yaklaşılsın.

İçeriğiyle dopdolu olan bu sayımızda birbirinden değerli yazarlarımız, ekonominin nabzını sizin için
tuttu, çarpıcı analizler yaptı. Türkiye ekonomisinin yanı sıra, dünya ekonomisinde neler oluyor sorusuna cevap arıyorsanız, yazarlarımızın analizlerini kaçırmamalısınız.

Deprem ve terör olaylarından dolayı buruk olarak kutlanacak Kurban Bayramınızı tebrik eder, sağlıklı ve bol kazançlı günler dileriz.

Dr. Kazım KILINç

kakilinc@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası