Son Haberler

Depremle sarsılan Van, elbirliğiyle yeniden yapılandırılmalı

Van’da çok sayıda vatandaşımızı kaybettiğimiz acı depremin ardından geride kalan felaketzedelere tüm imkanlar devreye sokularak yardım eli uzatılıyor. Peki üretim ve istihdamın yara aldığı Van’da, ekonomik sistem yeniden nasıl harekete geçirilecek?

Van’da yaşanan deprem felaketinde yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve yaralılara acil şifalar dileyerek yazımıza başlamak istiyorum. Yaşanan deprem felaketi nedeniyle Türkiye, birlik ve beraberliğini en güzel şekilde sergileyerek yardım seferberliği başlattı. ülkenin her yerinden, her yaştan, her statüden insanımız elinden geldiğince Van’daki afetzedelere yardım için harekete geçti. Tabii ki enkaz altında kalanlar için hepimiz çok üzüldük ancak geride kalan insanların hem acılarını hafifletmek, hem de ihtiyaçlarını gidermek çabası hepimizin ortak hedefi oldu.

Van’da yaşanan depremin etkileri uzun süre bölgede yaşayan insanların hafızasından silinmeyecek. Ortaya çıkan felaket tablosunun ardından insanların en temel ihtiyaçları olan barınma ve ısınma talebi en büyük sorundu, bu problem hızla çözümlendi ancak bundan sonrası da çok önemli. Geçmişte yapılan hatalardan ders çıkarmakla birlikte Van’ın geleceğini ve özellikle ekonomik altyapıyı tekrar oluşturmak için hem sivil toplum kuruluşları, hem de devlet ciddi projeler üreterek bölgeye yeniden hayat vermeli.

Devletin, Van için aldığı bir takım ekonomik tedbirler oldukça gerekli ve yerinde tedbirlerdi. Vergilerin ve geçmiş SGK prim borçlarının ertelenmesi, esnafın zararlarının karşılanması amacıyla yapılması planlanan KOSGEB destekleriyle banka kredi borçlarının ertelenmesi çok önemli adımlardı. Van ekonomisinin felaket ile birlikte durması kaçınılmaz oldu. Van bulunan Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 62 fabrikada üretim durdu ve yaklaşık 1.200 işçi mağdur hale geldi. üretim ve istihdamda yaşanan bu sorunun elbette ekonomiye farklı anlamda da olumsuz etkileri olacak.

Banka kredileri borçları esnafların ve üreticilerin en önemli sorunu olacak kuşkusuz. Devlet bankalarının ve özel sektör bankalarının bu borçları daha uzun vade ile ertelemesi ve zararlarını karşılayabilecek şekilde faizsiz, ya da uzun vadeli krediler tesis etmesi önemli bir adım olabilir. Van ekonomisini ve üretimini kısa sürede ayağa kaldırmak için gerekli olan tüm girişimlerin yapılmasını dileyerek, tekrar “Türkiye’nin başı sağolsun” diyoruz.

Türkiye; devlet kurumları, sivil toplum örgütleri, medyası ve tüm vatandaşlarıyla bu felaketin üstesinden gelebilmek için elbirliğiyle çalışmalıdır. ülkemizin en önemli özelliği olan bu yardımlaşma ve dayanışma ruhuyla bu zorluğunda üstesinden geleceğimize olan inancımız tamdır.

Tarkan KADOOĞLU

kadooglu@turcomoney.com

1 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Avatar
    samet çolak
    18 Aralık 2011 20:18 -

    işime yaradı tşk ürler

  • Site Haritası