Son Haberler

Türkiye`nin en iyi aracı kurumu!

turkiyenin_en_iyi_araci_kurumu_global_menkul_degerler_2.jpgDünyanın önemli şirketleriyle ortaklığı bulunan Global Yatırım’ın; MKK ‘da kayıtlı 38.000 müşterisi bulunuyor. Bu portföyün 1000-1200’ü yabancı ve kurumsal müşterilerden oluşuyor.

“Esas olan piyasayı yaratmaktır” sloganıyla hareket eden Global Menkul Değerler, yatırımları en doğru şekilde yönlendiriyor; piyasayı izleyen değil, yaratan uzmanlarıyla kazancın doğru adresi olmayı başarıyor.


GLOBAL
ORTAKLARIYLA BüYüYOR

Yerli ve yabancı yatırımcılara, borsa aracılığı, yatırım danışmanlığı, kurumsal finansman ve fon yönetimi hizmetleri sunan, Türkiye’nin öncü finans kuruluşu Global Menkul Değerler A.Ş. büyüme trendini devam ettiriyor. Türkiye’nin önde gelen borsa-finans kuruluşu Global Menkul Değerler, oluşturduğu global ortaklıklarla dünya genelinde de ağırlığını arttırmayı başardı.

Strateji olarak; bireysel ya da kurumsal, yerli ve uluslararası müşterilerine yüksek kalitede hizmet veren ve finansal danışmanlık sağlayan şirket; bu iddialı hedefi gerçekleştirme yolundaki gücünü iştiraki olduğu Global Yatırım Holding A.Ş’den, 20 yıllık sektör tecrübesinden, araştırma departmanının istikrarlı başarısından ve çalışanlarından alıyor. Merkezi İstanbul’da bulunan kurum, 5 şubesi ve 6 irtibat bürosuyla hizmet veriyor.

Yurtdışındaki faaliyetlerini, 2009 yılından beri New York’ta bulunan bir çözüm ortağıyla beraber sürdüren Global Menkul Değerler; NYSE ve NASDAQ piyasalarında yerli yatırımcılara yönelik hisse senedi alım-satım işlemlerine aracılık ediyor.

Haziran 2011’de gerçekleştirilen Halka Arz ile %25’i halka açık hale gelen Global Menkul Değerler’in faaliyetlerini ve hedeflerini kurumun içinden yetişmiş ve Genel Müdür seviyesine kadar yükselmiş Gökhan özer’le konuştuk:

Bize kısaca Global Menkul Değerler ile ilgili bir çerçeve çizebilir misiniz?

Global Menkul Değerler profesyonel bir vizyonla kurulmuş, kendi boyut ve niş profiliyle faaliyetlerini devam ettiren bir şirket. 1990 yılında kurulan Global Menkul Değerler A.Ş. yerli ve yabancı yatırımcılara, borsa aracılığı, yatırım danışmanlığı kurumsal finansman ve fon yönetimi hizmetleri sunan Türkiye’nin öncü finans kuruluşudur. Bireysel ya da kurumsal, yerli ve uluslararası müşterilerine “yüksek kalitede hizmet vermek ve finansal danışmanlık sağlamakta” iddialı olan şirketimiz gücünü; iştiraki olduğu Global Yatırım Holding A.Ş’ den ve ödüllü araştırma departmanının istikrarlı başarısından alıyor.

Yurtdışında da hizmet veriyorsunuz değil mi?

Global Menkul Değerler yurtdışındaki faaliyetlerini 2009 yılından bu yana New York’ta bulunan çözüm ortağıyla beraber sürdürüyor. Global Menkul Değerler, NYSE ve NASDAQ piyasalarında yerli yatırımcılara yönelik hisse alım-satım işlemlerine aracılık ediyor. Bugüne kadar 40’a yakın uluslararası ödül alan Global Menkul Değerler, 3 yıl üst üste “Türkiye’nin En İyi Aracı Kurumu” seçildi. Global Menkul Değerler, Türkiye’nin en fazla uluslararası ödül kazanan araştırma departmanına sahip olmasıyla da fark yaratıyor.


BAŞARILI İŞLERE İMZA ATACAĞIZ


Haziran ayı sonunda halka açılma işleminizi gerçekleştirdiniz ve GMD halka açıldı. Halka arzdan sonra nasıl bir politika izleyeceksiniz?

Halka açılma işi SPK’nın kote olmayan şirketleri yüreklendirmesiyle oldu. Zaten bizim bir halka açık şirketimiz var biliyorsunuz. “Halka arz sonrası yatırımcı ve ortaklarımıza karşı büyük sorumluluklarımız oluştu. Elde ettiğimiz geliri yatırımcılarımıza döndürmeyi planlıyoruz. Yasal olarak verebileceğimiz en yüksek temettüyü ödemek istiyoruz.

Müşterilerimiz sermaye piyasası yatırımcı ve şirketleri bu nedenle daha iyi ürünler ve hizmetler olarak geri dönecek. Yani direk ve indirek faydalar sağlanacak diyebiliriz. Bu karlılık, ortaklarımızla olan bağımızı güçlendirecek. Halka arzımızdan sadece ortaklarımız değil, yatırımcımız ve Türk ekonomisi de kazançlı çıkacak. 2011 yılının ikinci yarısında açmayı planladığımız yeni noktalar ile birlikte şube sayımızı iki katına çıkacak ve 20 noktaya ulaşacağız.

Ayrıca IEG Global Kurumsal Finansman Danışmanlık A.Ş. ile de büyük bir sinerji yaratarak, Gelişen İşletmeler Piyasası’nda başarılı işlere imza atacağız.”


IEG ile ortaklık konusunu biraz açar mısınız?

Bizim Türkiye’deki derinliğimiz, IEG’in uluslararası pazarlardaki yaygınlığı, finans ve yatırım dünyasına çok güçlü bir ortaklık sunuyor. Büyük bir sinerji yakalayan Global Menkul Değerler ve IEG, öncelikle Gelişen İşletmeler Piyasası’nda başarılı işlere imza atacak, daha sonra yeni pazarlara açılacak.

IEG’in, KOBİ’ler konusundaki uzmanlığı ile Global’in Türkiye sermaye piyasalarındaki öncü konumu ve uzmanlığının birleşmesiyle, İMKB Birinci ve İkinci Ulusal Pazar kriterlerini yerine getiremeyen şirketlerin de GİP’e kotasyonu sağlanarak, bu şirketlerin de sermaye piyasalarının nimetlerinden faydalanması mümkün kılınacak.


PORTFöYDE 38.000 MüŞTERİ

Ortaklık Türkiye dışına da yayılacak diyebilir miyiz?

Elbette hedefimiz yeni pazarlara açılmak. Dünya genelinde; Asya, Afrika, Güney Amerika, Orta ve Doğu Avrupa’da konumlanan 13 ofisi bulunan IEG, yeni uluslararası pazarlara Global Menkul Değerler ile birlikte açılacak. Potansiyel vaat eden ülkeleri hedef alan ortaklıkta, Asya, Körfez ülkeleri, Güney Amerika ve ABD’nin batı yakasında şubeler açmayı planlıyoruz.


Bir de Azimutla ortaklığınız var değil mi?

Evet bu portföy yönetim şirketimizin bir ortaklığı. 16 milyar Euro portföy büyüklüğü, yaklaşık 150 bin müşterisi ve 1500 çalışanı ve finansal danışmanı ile İtalya’nın en büyük bağımsız portföy yönetim kuruluşu olan Azimut Holding önemli bir dev. Halen yüzde 100’ü Global Yatırım Holding’e ait bulunan Global Portföy Yönetimi A.Ş.’nin, sermaye artırımı ile yüzde 60 hissesine sahip oldu.

Azimut sermaye piyasalarına yabancı da değil, 2004 yılından bu yana Milano Borsası’na kote olan bir şirket ve piyasa değeri yaklaşık 1,1 milyar Euro’dur. Azimut Group, portföy yönetimi ve dağıtımı alanındaki faaliyetlerini İtalya, İrlanda, Lüxemburg ve Hong Kong’da bulunan iştirakleri aracılığı ile yürütüyor. Global Menkul Değerler A.Ş.’den de yüzde 5 oranında hisse alımını kapsayan anlaşma çerçevesinde, Global Menkul Değerler A.Ş. tarafından portföy yönetim ürünlerinin dağıtım ve pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesi planlanıyor. Yani portföy yönetimi onlarda, pazarlaması Global’de diyebiliriz.


Biraz da bizim piyasamızda düşündüğünüz yeniliklerden konuşalım. GMD yurt dışından yeni yatırım enstrümanları getirmeyi düşünür mü?

Girişim sermayesi yeni fon ihraç etme gibi düşüncelerimiz olsa da. Sermaye piyasasındaki yatırımcı ve çalışanların eğitim seviyesi, bakış açıları ürünlerden çok geride. örneğin varant gibi bir ürün geldi ancak yatırımcımızın felsefesine ters. Aynı şeyi vadeli işlemler içinde söyleyebiliriz. Ben bu zinciri önce tasarruf, yatırım ve sonra iş koluna göre seçim örneğin dövizle çalışıyorsa, döviz üzerinden işlem yapması gibi ayrışmalara gidilmesi yönünde oluşturuyorum. Oysa ki bizim yatırımcımız en almaması gereken zamanda en sofistike ürünü alıyor.


Sizin yurt dışı tecrübeleriniz de var. Azerbaycan, Kazakistan gibi gelişen iş hacmi çerçevesinde bir Global Menkul Ortadoğu düşünür müsünüz?

Biz piyasa şartlarına göre çok hızlı hareket edebilen bir kurumuz. Gerek mekan açılımı, gerekse iş gücünde çok hızlı hareket ederek büyüyüp, küçülebiliyoruz. Piyasa şartları gerektirirse neden olmasın Ortadoğu’da da kurumsallaşabiliriz.


Müşterileri portföyünüzün ne kadarı yerli, ne kadarı yabancı?

MKK‘da kayıtlı 38.000 müşterimizin 1000-1200’ü yabacı ve kurumsal müşteriler
Bunların hepsi ICM ile çalışıyor.


SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ BİZİ MUTLU EDİYOR


turkiyenin_en_iyi_araci_kurumu_global_menkul_degerler_3.jpgPara kazanmanın yanında yürüttüğünüz sosyal sorumluluk projeleri var mı, bu konudan da biraz bahseder misiniz?

Sosyal sorumluluk projelerimiz bizi mutlu eden projeler. Yıllardır yürüttüğümüz projeler arasında özellikle eğitime destek verdiğimizi söyleyebilirim. örneğin Erzincan’da bir öğrenci yurdu, Denizli’de bir ilköğretim ve Kuşadası’nda da Aydın Adnan Menderes üniversitesi’ne bağlı Kuşadası Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu projelerimiz var.

Şimdi de yeni bir oluşumla Kadir Has üniversitesi’yle işbirliği yaptık ve “Academia Global–Sermaye Piyasası ve Borsa Sertifika Programı” adlı bir sertifika programı düzenleyeceğiz. Programa; Türkiye’deki sermaye piyasalarında faaliyet gösteren şirketlerde, finans kuruluşlarında çalışan, ya da bu alanda kariyer yapmak isteyen üniversite son sınıf /yüksek lisans öğrencileri ve mezunları katılabiliyor.

Katılımcılar, sermaye piyasalarında iş yapan şirketlerin işleyişi hakkında bilgi sahibi olurken, akademik ve profesyonel alanda görev yapan sektörün deneyimli yöneticileriyle uygulama örneklerini paylaşma şansını da yakalıyor. Sektöre ilişkin yasal düzenlemeler hakkında detaylı bilgi sahibi olacak katılımcılar, program sonunda ayrıcalıklı bir deneyim kazanmış oluyor.


Global Menkul değerler buradan ne gibi bir kazanç umuyor, maddi olmasa gerek?

Hayır kesinlikle maddi değil, her şeyden önce bu proje şahsi olarak beni çok gururlandırıyor. Buradan elde ettiğimiz geliri yani katılımcıların ödeyecekleri kurs ücretiyle oluşturulan fon, eğitim alanındaki sosyal sorumluluk projelerine aktarılacak ve ihtiyacı olan öğrencilere burs verilecek.


Bu eğitimler hangi dönemlerde verilecek ve bir istihdam garantisi sunulacak mı?

Tüm katılımcılara istihdam sağlayacağız gibi bir sözümüz yok ancak programın sonunda yapılacak sınavda en iyi dereceyi alan katılımcılara, Global Menkul Değerler tarafından istihdam olanağı sağlanması planlanıyor. Eğitim dönemlerine gelince 30’ar kişilik guruplar halinde yılda üç kez düzenlenmesi planlanıyor.

Son olarak eklemek istediğiniz neler var?

Sözlerimi sermaye piyasasının ilerleyeceğine olan inancımı belirterek bitirmek isterim. Şöyle ki; Türk iş adamlarının kendilerine güveni ve entegrasyonları arttı. Bu ekonomi büyüyerek devam edecek ve sermaye piyasamızda bundan yararlanacak. Yukarıda da belirttiğim gibi tüketimden, tasarrufa yönelmeli ve ‘’Ayağını yorganına göre uzat’’ atasözümüzü hatırlamalıyız. İnsanımız tasarruf ve üretim mantığından yoksun, bu yüzden yatırıma bütçe ayıramıyor ama gelecek adına ümitliyim.


GLOBAL MENKUL DEĞERLER DüNYA MARKASI OLUYOR


BORSADA İSTİKRARLI BAŞARI

Türkiye’ nin en büyük bağımsız aracı kurumlarından biri olan Global Menkul Değerler, Türkiye’ deki erişim noktaları ve yabancı yatırım işlemleriyle de İMKB işlem hacminde her dönemde istikrarlı bir başarı elde etmiş ve 20 yıldan beri de hisse senedi işlemlerinde sektörün önde gelen şirketlerinden biri olarak mevcut başarılı pozisyonunu korumuştur.


YABANCI YATIRIMCILARIN İLK TERCİHİ

İMKB’de işlem yapan, yabancı kurumsal yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen aracı kurumlar arasında yer almaktadır.

BİR çOK BAŞARIYA İMZA ATAN ARACI KURUM
Global Menkul Değerler, kurulduğu tarihten bugüne değin birçok başarıya imza atmış olup, ayrıca İMKB’ de en büyük blok satışı gerçekleştiren aracı kurum olma özelliği de taşımaktadır.

HALKA ARZLARLA üLKE EKONOMİSİNE BüYüK KAYNAK
Global, 1993 yılından bu yana 80’e yakın kurumun halka arzını gerçekleştirerek ülke ekonomisine büyük kaynak sağlamıştır. 1993 yılından bugüne değin 2.8 milyar $’ ın üstünde plasman sağlayan Global Menkul Değerler A.Ş. yatırımcılarına; araştırma departmanının hazırladığı ekonomik değerlendirmeler, şirket analizleri, teknik analiz ve raporlamalar doğrultusunda, yatırımcı profiline uygun yatırım portföyü önerilerinde bulunmaktadır.

öDüLLERLE TESCİLLİ BAŞARI
Kurulduğu yıldan bu yana, 40’a yakın uluslararası ödül alan Global, üç yıl üst üste “Türkiye’nin En İyi Aracı Kurumu” seçilmiştir. Ayrıca Türkiye’nin en fazla uluslararası ödül kazanan araştırma departmanına sahiptir.

YAYGIN ERİŞİM
Türkiye’deki bağımsız aracı kurumlar arasında aygın yurtiçi ve yurtdışı dağıtım ağının yanı sıra, yatırım merkezi 444 0 321 ve alım satım sitesi global.com.tr ile de yatırımcılara en hızlı erişim imkanlarını sunmaktadır.

Röp. Hülya DENİZ

hulya@kmedya.com

3 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Avatar
  Sevgi Korucu
  5 Ağustos 2011 01:05 -

  Allah allah, kim diyor ki bunu

 • Avatar
  Ferit Kaya
  5 Ağustos 2011 17:51 -

  tebrikler, yazı çok güzel olmuş.

 • Avatar
  Mahir Sancak
  1 Eylül 2011 20:14 -

  Sahiden öyle mi bilmiyordum

 • Site Haritası