Son Haberler

TÜRKİYE`YE 15 MİLYAR $ FON GİRİŞİ

Kuveyt Türk, dünyanın en büyük faizsiz bankacılık kuruluşlarından Kuwait Finansce House’nin büyük ortak olarak yer aldığı bir kuruluş. Türkiye’de de sektörün en önemli oyuncularından biri. Son yıllardaki hızlı büyümesi ile dikkat çeken Kuveyt Türk. Körfez bölgesinde de faaliyet gösteriyor. Nitekim bankacılık sektörü bakımından Körfez’in en önemli ülkelerinden Bahreyn’e 2002 yılında şube açarak giren Kuveyt Türk, 2007 yılından bu yana “toptan İslami bankacılık” lisansı ile faaliyet gösteriyor… Kuveyt Türk Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Albayrak, Bahreyn’deki çalışmaları ile ilgili çarpıcı bilgiler verdi.

Dünyanın en büyük faizsiz bankacılık kuruluşlarından Kuwait Finance House’un yüzde 62,24 ile en büyük ortak olarak yer aldığı Kuveyt Türk, Bahreyn piyasasına ne zaman girdi? Faaliyetleri ile ilgili kısaca bilgi verir misiniz?

Kuveyt Türk Katılım Bankası Bahreyn Şubesi, 2002 yılında lisansını alarak faaliyetlerine başlamış ve 2007 yılından itibaren “toptan islami bankacılık” lisansı ile faaliyetlerine devam etmektedir. Şubemiz, Türkiye’nin Kıyı Bankacılığı mevzuatı ve Bahreyn Kanunlarına göre kurulmuş olup CBB (Central Bank of Bahrain) düzenleme ve denetimine tabidir. Şube lisansı kapsamında, Bahreyn’de yerleşik kişiler ve/veya Bahreyn Dinarı ile 18,5 milyon USD’nin altında bankacılık işlemi gerçekleştirememekte, ancak Bahreyn’de kurulu bankalar ve finans kurumları ile Bahreyn’de yerleşik olmayan kişi ve kurumlar ile tutar sınırı olmadan işlem yapabilmektedir. Bahreyn Şubesi’nin temel işlevi Körfez ülkeleri’nden kaynak toplamak ve bu kaynağı Türkiye’ye aktarmaktadır. Bahreyn Şubesi bu temel işlevinin yanında, Türkiye’de yerleşik kurumsal şirketlere rekabetçi kar payı oranları ile kredi kullandırmakta ve bankalararası piyasa fon arzetmektedir.

Dosyanın devamı için Turcomoney dergisinin Aralık sayısına bakabilirsiniz…

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası