Son Haberler

Türkler dünyaya gastronomik değerleriyle açılıyor!

DTİK ve Coca Cola, Almanya’daki Türk döner restaurantlarını yeni bir imaja kavuşturacak.Yıllık döner cirosu 3.5 milyar Euro‘ya ulaşan döner, artık , Almanlar için de önemli yiyecekler arasında. 16 bin döner restaurantlarına günde 2 milyon kişi giriyor.

çok değerli arkadaşım, meslektaşım ve hemşerim sevgili Vahap Munyar, ben Berlin büyükelçiliğimizin açılışındayken, Dünya Türk İş Konseyi’nin (DTİK) New York‘taki toplantısına katılıp görüşlerini Hürriyet Avrupa Gazetesi’ne aktarmış. 31 Ekim 2012, çarşamba günü yayınlanan haber, DTİK Yüksek İstişare Kurulu Başkanı, The Coca Cola Company Başkan ve CEO‘su Muhtar Kent‘in resmiyle 4 sütundan okuyuculara verilmiş. “Almanya ve Avrupa‘daki Türk dönercilere Coca Cola müjdesi ” dev başlıklı yazısının devamı 11 sayfa yer almış.

Almanya‘da yıllık döner cirosu 3.5 milyar Euro
Bahsettiğim haberde, “Muhtar Kent “www.dtik.org.tr” çok iyi bir iletişim platformu yarattı. 134 ülkeden 107 bin kişi sitemizi ziyaret etti. Bu platform üzerinden 5 bin mail yollandı. DTİK, Türkiye’nin imajını daha yukarıya çıkarmada önemli bir rol oynayacak” diyerek DTİK‘le daha yakından tanıdığı, gördüğü ve ilgilendiği bir konu olan Türk dönercilerinin başta Almanya olmak üzere, Avrupa ülkelerindeki ağırlığına vurgu yaptığından bahsedilmiş.

Kent’in konuşmasının devamında “Almanya‘daki 16 bin döner restaurantlarına günde 2 milyon kişi giriyor. Artık döner, Almanlar için de önemli yiyecekler arasında yer alıyor. Almanya‘da yıllık döner cirosu 3.5 milyar Euro‘ya ulaşıyor” dediğine de yer verilmiş.

Coca Cola’dan imaj desteği
Muhtar Kent, Avrupa‘da Türk’lerin ağırlığını koyduğu döner sektörünün bu başarısını değerlendirerek bir de müjde de vermiş. Coca Cola‘nın, Avrupa’daki döner restoranları için 8-9 farklı tasarım hazırlattıracağını ve bunları Türk dönercilerin beğenisine sunacağını belirtmiş. Daha sonra onların seçtiği bir restaurantın Coca Cola tarafından yenileceği söylemiş. Bunun da Temmuz başında Ankara‘da yapılan DTİK toplantısındaki kararlar çerçevesinde planlandığına vurgulamış.

Kaleme aldığı haberde “Almanya’daki Türk döner restaurantlarının imajını, daha farklı noktalara taşımak istiyoruz, bu diğer milletlerden aynı işi yapanlara göre, Türk’lerin imajlarıyla fark yaratmasını ve öne çıkmasını sağlayacaktır.” sözlerine yer veren Munyar, kendi yorumunu da ekliyor; “Böylece Coca Cola Company, öncelikle Almanya‘daki 16 bin döner restaurantının önemli bir bölümünü de yanına çekmiş olacak.”

“Sultans Of Kebap”tan yeni tasarım
Bu yazının akabinde beni arayan, derneğimiz Lezzet Markaları Derneği(LMD) ve DTİK, Avrupa Bölge Komitesi Meclis üyesi, Hacı Bekir Yönlü, bir dizi açıklamada bulundu. Aynı zamanda Aachen Türk-Alman İşadamları Derneği Başkanı da olan Yönlü, Almanya ve Belçika‘daki “Sultans Of Kebap” döner restaurantları zinciri olarak, Avrupa Coca Cola müşterileri arasında 16. sırada olduklarını belirtti.

DTİK önerileri doğrultusunda, 20 yıllık deneyimleriyle sürdürdükleri Ar-Ge ve kaliteli çalışmaları içinde:
Avrupanın en iyi “mimari tasarım” kuruluşlarına hazırlattıkları; Yüksek İmajlı, az masraflı, çabuk üretilebilen, fonksiyonel ve cazibeli “döner restaurantı tasarım örneklerini, Coca Cola Company ve Muhtar Kent ile paylaşmaktan mutluluk duyacaklarını ve böyle bir dayanışmanın da hem dünyaya örnek olacağına, hem de DTİK‘e ve çalışmalarına güç katacağına inandığını belirtti.

Dünya Aşçılar Olimpiyatı’na 12 madalya ile damgasını vuran, Avrupalı Türklerin, Alman Mutfak Takımı, EUROTURK CHEFS CLUB e.V Türk lezzet marka ve mekanlarını yurt dışında tanıtmaya hazır!
Bu konular çerçevesinde; önce, dergimizin Ağustos 2012 sayısındaki “Türk diasporasını dünyaya açmak ” başlıklı yazımdan sonraki gelişmelere değinmek istiyorum. Yönetiminde bulunduğum derneklerimiz ve DTİK Avrupa Bölge Komitesi‘nin katkılarıyla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu‘nun gösterdiği hedeflere doğru başlattığımız koşuda büyük başarı elde ettik. Avrupalı Türk’lerin “Mutfak Takımı” olarak katıldığımız, Dünya Aşçılar Olimpiyatları’nda 1 Altın, 4 Gümüş, 7 Bronz madalya ve 9 Merit ödülü alarak, Dünya Gastronomisinin dikkatini Türk Mutfağı ve Mutfak sanatçılarına çektik.

Dünya Aşçılar Konfederasyonu WACS‘ın en önemli üyesi, Alman Aşçılar Federasyonu’nun (VKD) ilk etnik üyesi olduk ve ödül töreninde ” Avrupalı Türklerin, Alman Mutfak Takımı başarılarıyla herkesi şaşırttı ” diye takdim edildik !

30 Ekim‘de Berlin‘de Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı, Büyük Elçiliğimizin açık büfelerini hazırladık ve ödül alan eserlerimizi sergiledik. Başbakanım ve Büyükelçim bu çalışmalarımız için beni tebrik ettiler. 15 Kasım’da TOBB‘un İstanbul‘da ev sahipliğini yaptığı, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm örgütü‘nün Kent Turizmi Küresel Zirvesinde (bu konuyu önümüzdeki sayımızda yorumlayacağım) görüştüğüm, Hisarcıklıoğlu da, diasporamızın olimpiyatlardaki başarısını kutladılar.

Diasporamız için yeni görevimizin “Türkiye ve Türkiye dışındaki Türklerin yarattığı lezzet marka ve mekanlarının, öncelikle yurt dışındaki tanıtımlarına katkı sağlamak, onları yeni yatırımcı ve partnerlerle buluşturmak, marka bilinirlik ve pazar paylarını arttırıcı, daha güçlü ve etkin inovatif performanslar sergilemek ” olduğunu biliyor ve bu konuda, gastronomi sektörü ile bağlantılı tüm sektörlerin yanı sıra, Sivil Toplum Kuruluşları’nın(STK) ve basının desteğini rica ediyoruz.

M. Vasfi Pakman

Lezzet Markaları Derneği Başkanı

pakman@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası