Son Haberler

25 yılda 144 milyar dolarlık yatırım

Türkmenistan’nın başkenti Aşkabat’ta Yaşlılar Konseyi çalışmalarına başladı. Oturumun açılışında Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov konuşma yaptı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, konuşmasında, 25 senede ülkenin siyasî, sosyo-ekonomik ve insanî alanlarda sağladığı  gelişmeleri değerlendirdi ve ülkenin bugünkü durumunu analiz etti.

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, “Sosyo-ekonomik alanda büyük gelişmeler kaydettik. Özellikle, son 25 yıllık dönemde ülkede 144 milyar ABD doları değerinde yatırımın gerçekleştirdik. Üretim ve üretim dışı amaçlı 544 tane büyük proje inşa edildi, hizmete açıldı. Yurtdışı ticaret hacmi 1995 yılına kıyasen 8 kat arttı. Türkmenistan iki büyük çaplı enerji projesini, Türkmenistan-Çin doğalgaz boru hattını ve Türkmenistan-İran doğalgaz boru hattını hayata geçirdi. Aralık 2015 tarihinde Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) doğalgaz boru hattının inşaatına başlandı” dedi.

2007 yılında milli ekonomi, maliye ve bankacılık sistemlerinde köklü değişimler gerçekleştirdiklerini belirten Berdimuhamedov, “Bu açıdan, Türkmenistan’ı ziraat ülkesinden üst düzey teknolojik-üretim sektörü olan, gelişmiş sanayili devlet haline getirmeye yönelik devlet programını hayata geçirdik” şeklinde konuştu.

Devlet Başkanı Berdimuhamedov, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kamu sektörü, sanayi, ziraat, inşaat, hizmetler sektörü ve diğer alanlarda yüksek tempo ile büyüme gerçekleştirildi. Günümüzde, devletin toplam iç üretiminin yüzde 68’i (yakıt-enerji sektörü hariç) özel sektöre ait. Bugün devlete ait olmayan, yani özel sektör işletmelerinin toplam sayısı 25000’e ulaşmış durumda”

YENİ ANAYASA ONAYLANDI

Öte yandan Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta düzenlenen Yaşlılar Konseyi’nde Anayasa’da yapılan değişiklikleri oylamaya sunuldu ve kabul edildi. .

Kabul edilen Anayasal kanun ülkede anayasa gelişmelerinin, siyasi sistemin gelecekteki geliştirilmesinin, devletin ve toplumun aşama-aşama demokrasileştirilmesinin, özellikle siyasi çok sistemliliğin ve çok partililiğin mantıksal açıdan devamı niteliğinde.       Bu gelişmenin ana sonuçlarının birisi de, Türkmenistan’da – ülkenin tarihinde ilk defa – insan hakları konusunda tam yetkili vekil makamının oluşturulması.

Anayasal kanunun kabul edilmesinden önce, bu konu ülkenin partilerinde, toplumsal kurumlarında, çalışma birliklerinde kapsamlı olarak danışıldı. Yeni kanunun hazırlanmasında ülkenin vatandaşlarından gelen teklifler ve istekler de göz önünde bulunduruldu.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgili Haberler

Site Haritası