Son Haberler

TÜSİAD`DAN ANADOLU AÇILIMI

Türkiye 30 yıllık terör sorununu çözmek için önemli adımlar atarken, toplumun büyük bölümü sürece destek veriyor. Diğer cephede ise hükümete karşı çıkan, ya da süreci sabote etmek isteyen kesimler var. Bu ayrışma yaşanırken yeni yılın hemen başında Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TüSİAD), 43. Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi ve yeni yönetim iş başına getirildi. Bursalı Muharrem Yılmaz, ‘Patronlar Kulübü’ olarak bilinen TüSİAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Kimilerine göre ‘değişim ve gelişim’, kimilerine göre ise ‘açılım’ yapan TüSİAD, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’na Kayserili Boydak ailesinden Memduh Boydak’ı seçti. Cizreli Tarkan Kadooğlu da Yönetim Kurulu üyesi oldu. Doğu ve Güneydoğu İş Adamları Dernekleri Federasyonu (DOGüNSİFED) Başkanlığını yürüten Tarkan Kadooğlu, aynı zamanda Kadooğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı. Türkiye’de terör sorununun çözümüne dönük önemli bir viraj dönülürken TüSİAD’ın; yönetim kuruluna Anadolu’dan ve Doğu’dan, bölgesinde başarılı iş adamlarını katması “Anadolu Açılımı” olarak yorumlandı.

ümit Nazlı Boyner / TüSİAD 2010-2012 Başkanı
“TüSİAD’ı emin ellere teslim ettim”

Toplumsal dokumuzu giderek daha derinden kemiren bir sorunun çözümünde sona yaklaştığımız duygusu içimi ısıtıyor. Toplumun neredeyse her kesimi artık ‘çözüm‘ diyor. ‘Artık silahlarla değil, birbirimizle konuşalım‘ diyor. TüSİAD’taki başkanlık görevimi çok emin ellere teslim ettim ve bunun mutluluğunu yaşıyorum.

Muharrem Yılmaz / TüSİAD Başkanı
“çözüme destek veriyoruz”

Kürt meselesinin çözüme ulaşması için destek veriyoruz. Bu arada Anayasa çalışmasının tamamlamasını ümit ediyoruz. çalışmaların sonucunda; bireyi merkeze alan, hak ve özgürlük alanlarını kısıtlamayan, erkler arası dengeyi gözeten, yargı tarafsızlığını ve bağımsızlığını sağlayan bir temel yasaya sahip olmak en büyük beklentimizdir. TüSİAD olarak sürdürülebilir büyümenin önünde engel olarak, bölgesel gelişmişlik farklarını görüyoruz. Bu bağlamda, geçtiğimiz dönemde başlayan bölgesel kalkınma ajanslarıyla işbirliği anlayışının geliştirilerek sürdürülmesini sağlayacağız. AB’deki kriz er ya da geç sona erecek. Yanı başımızda bulunan 500 milyon nüfus ve ortalama 35 bin dolarlık kişi başına gelirle 17.5 trilyon dolarlık bir pazar oluşturan Avrupa Birliği’yle müzakere sürecini canlandırmak, en önemli önceliklerimizden biridir.

Tarkan Kadooğlu / TüSİAD Yönetim Kurulu üyesi
“TüSİAD, Türkiye’yi kucakladı”

Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olan ve ülkemizdeki birçok kuruluşu bünyesinde tutan TüSİAD’ın, Anadolu’da yatırımları zaten vardı. Zaman zaman, ‘İstanbul Sermayesi’ diye karşımıza çıkan algının geçmişte kaldığına inanıyorum. Anadolu sermayesinin temsilcileri, TUSİAD tarafından davet edilip, yönetim kuruluna alınıyor. Bu tablo TüSİAD’ın; Güneydoğu’yu, Karadeniz’i ve ülkenin her bölgesini gerçek anlamda kucakladığını ortaya koyuyor. Yeni dönemde TüSİAD Yönetim Kurulu’na seçilen bir isim olarak görevimizin zor olduğunu biliyorum. Anadolu’yu, İstanbul ile daha fazla iç içe getirecek projeleri elbirliğiyle gerçekleştireceğiz. Dünya ekonomisine baktığımızda, ülkemizin 2013 yılında, yüzde 4’lük büyüyebileceğini öngörüyorum. Elbette büyümenin daha yukarılara çıkması lazım. ülke olarak 30 yıldır devam eden sorunun silahla çözülemeyeceği gerçeğiyle karşı karşıyayız. Güçlü dinamiklere sahip olan Türkiye’nin, sivil anayasayı biran önce yapması ve atılan demokratik adımları hızlandırarak çözüme gitmesi gerekiyor. Bu sürecin sağlıklı şekilde tamamlanması halinde Türkiye’nin, bugünden çok daha iyi yerlere ulaşacağına inanıyorum.

Meral İnci Zaim / İnci Holding Yönetim Kurulu üyesi
“Değişim, gelişimin unsurudur”

ümit Boyner’in başkanlığındaki dönem çok verimli ve keyifli bir çalışma dönemiydi. Değişim, gelişimin en önemli unsurudur ve iyi bir takım olmak önemlidir. TUSİAD’ın sadece İstanbul’u değil tüm Türkiye’yi kavraması, tüm sesleri içine alması, bütün sektörleri kapsaması önemli. Yeni ekibin Muharrem Bey başkanlığında çok başarılı olacağına inanıyorum. 2013 yılının geçen yıla kıyasla ekonomik anlamda daha iyi bir yıl olmasını bekliyorum. Türkiye ekonomisindeki büyümenin beklentilerin üzerine çıkmasını bekliyorum. Bu arada terörün sonlanması için atılan adımlar memnuniyet verici. Türk bayrağı altında yaşayanlar olarak el ele verirsek, üstesinden gelemeyeceğimiz zorluk yok.

Hacı Boydak / Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı
“Diyarbakır’a fabrika kuruyoruz”

TüSİAD’daki yeni dönemin ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bizler, İstanbul, Anadolu ayrımına karşı olduğumuzu her fırsatta söyledik. Hepimiz Türkiye’de yaşıyoruz ve aynı geminin içerisindeyiz. TüSİAD, Ocak ayındaki seçimde Anadolu’dan sanayicileri de yönetime alarak zaten Anadolu’yu kucakladığını gösterdi. Türkiye’nin vergilerinin büyük çoğunluğunu TUSİAD sağlıyor. İstihdam ve ihracata en büyük katkıyı sunan yine TüSİAD. Dolayısıyla Türkiye’nin en önemli kuruluşunun Türkiye’yi kucaklaması çok güzel oldu. Yeni döneme ilişkin beklentimiz pozitif. Türkiye, 2010 ve 2011 yılındaki kazanımlarını kaybetmeyecek. Dünya ekonomisindeki sıkıntıya rağmen 2013’e umutla girdik ve yılın iyi geçeceğine inanıyoruz. Terörün bitirilmesine dönük gelişmeleri takdirle karşılıyoruz. Kürtler bizim kardeşlerimizdir ve onları çok seviyoruz. Dedelerimiz, çanakkale ve Yemen’de birlikte savaştı. Etle, tırnak gibiyiz. Bunu icraatlarımızla da ortaya koyuyoruz. Sayın Başbakanımız bu açılımı başlattıktan hemen sonra Diyarbakır’da 50 bin metrekare arsa aldık ve 30 bin metrekarelik fabrika yapıyoruz. Mobilya üreterek, 600 kişiyi istihdam edeceğiz. Bu kararı aldığımızda henüz teşvikler yoktu!

Tuncay özilhan / Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı
“İstanbul-Anadolu sermayesi ayrımı yok”

TüSİAD’da yeni dönemde Anadolu’dan işadamlarının yönetimi katılmasından memnunuz. Bizim anlayışımızda İstanbul-Anadolu ayrımı yoktur. Ben Kayseriliyim ama İstanbul’da yaşıyorum. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen iş adamlarının, TüSİAD’a üye olması, yönetim kuruluna girmesi beni mutlu ediyor. İstanbul-Anadolu kavramlarının ayrıştırılmasına karşıyım, bugün ortaya çıkan tablo gayet güzel. Yeni ve genç arkadaşların varlığı bizleri memnun ediyor, onlara başarılar diliyorum. 2013’ün, geçen yıldan daha iyi geçeceği inancındayım. Gerek enflasyon ve faizin düşmesi, gerekse yatırımlarda canlılık umut verici. Avrupa ve Amerika’da problemlerin geçici çözüme doğru ulaştığını da gördüğümüz takdirde büyümenin daha yukarılara ulaşacağına inanıyorum. Hükümetin, çözüme dönük adımlarını herkesin desteklemesi gerekiyor. çözüm için toplumsal kaynaşma, birleşme sağlanırsa Türkiye’nin elindeki kelepçeler çözülür.

Dr. Mustafa Aydın / İstanbul Aydın üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı
“TüSİAD’daki Anadolu sermayesi artmalı”

TüSİAD yönetimine Anadolu’dan yeni isimlerin katılması kuruma, ciddi katkı sunar. çok geç kalınmış bir harmanlama. Bugün özellikle son 10 yıl içerisinde Türkiye’nin sermayesi, Türkiye’nin ekonomik aktörleri sadece batıda veyahut da belirli metropol diye ifade etmiş olduğumuz şehirlerde yoğunlaşmaktan öte Anadolu’nun değişik illerinde yetişiyor. TüSİAD yönetimine giren iş adamlarının dışında onlarca başarılı iş adamı, kendi bölgelerinde ekonomik anlamda ciddi atılımlar yapıyorlar. Kendi bölgelerinin gelişimini sağlarken, ihracata katkı sunuyorlar. Trabzon’dan, Erzurum’dan, Konya’dan, Gaziantep’ten, Ş.Urfa’dan, Kayseri’den yetişen önemli iş adamlarımız var. TüSİAD’daki bu harmanlama oranının yüzde 40’lara çıkarılması gerekiyor. Türkiye’nin 2013’te yüzde 6-7 oranında büyümesini bekliyorum. Dünya ekonomisi ve yakın coğrafyadaki gelişmelerin risk oluşturabileceğine dikkat çekerken, genç nüfusu ve büyüyen ekonomisiyle Türkiye’nin cazibe merkezi olma yolunda ilerlediğini düşünüyorum. Bu arada terörün bitirilmesi için siyasi erkin attığı adımları destekliyoruz. Bundan herkesin memnun olması beklenemez, hatta çözüme mani olarak süreci sabote etmeye çalışan odaklar da olacak. Türkiye ekonomisinde önemli rol oynayan TüSİAD’ın böyle bir süreçte çözüm önerisinin arkasında durması, ortaya irade koyması oldukça olumlu bir gelişme.

1 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Avatar
    baba 44
    2 Nisan 2013 10:37 -

    çok güzel