Son Haberler

YAYSAT`IN 20. GURUR YILI

Doğan Holding bünyesinde yeralan YAYSAT, Türkiye’deki yazılı medyanın dağıtılmasında lider konumda… 20. Yılını kutlayan YAYSAT, çalışanları, nakliyecisi ve bayi çalışanları ile faaliyetlerini 3.000 kişilik bir ekiple yürütüyor. Günlük ortalama 4 milyon adet gazete ve 151 bin adet derginin dağıtımı gerçekleştiriliyor. Her gün 120.000 Km yol kat edilerek satış noktalarına ulaşılıyor. 2012 yılsonu itibariyle yıllık 651 Milyon TL. ciro bekleyen YAYSAT’ın dünden, bugüne uzanan gelişim ve değişimini YAYSAT Genel Müdürü Hakan Urhan anlattı:

YAYSAT, dağıtım alanında Türkiye’nin lider firması. Kuruluşunun 20. Yılını kutlayan kurumunuzun, dünden bugüne büyüme sürecini değerlendirir misiniz?

YAYSAT’ın kurulduğu yıl olan 1992’de yüzde 28’lık paya sahipken, bugün yüzde 65’lik Pazar payına sahip. Kurulduğu dönemde 15 gazete ve 100 dergi dağıtan bir firmayken; bugün 37 gazete, 951 çeşit derginin dağıtımını gerçekleştiriyor. Bu büyümenin arkasındaki en önemli neden, müşteriye verdiğimiz hizmet kalitesi ve güven duygusudur. özellikle 2000’li yılların başından itibaren gerçekleştirdiğimiz teknolojik altyapı yatırımları ile operasyonel faaliyetlerin hızlı, şeffaf ve kaliteli olması, müşterilerimize artı değer kattı. Bu durum YAYSAT’ı tercih nedeni haline getirdi.

Faaliyetlerinizden hizmetlerinizden bahseder misiniz?

YAYSAT “Doğru Zamanda, Doğru Yerde, Doğru Miktarda” ilkesiyle Türkiye genelinde yerli ve yabancı gazete, dergi ile medya dışı ürün dağıtım ve satışını gerçekleştiriyor. Tüm bu ürünler için satış noktası bazında planlama hizmeti şirketimiz tarafından yapılıyor. Her bir satış noktasına gönderilen ürün adetleri, YAYSAT’ın 20 yıllık kurumsal tecrübesi ile geliştirilen özel planlama programları kullanılarak belirliyor. Müşterilerimiz ürünlerinin satışı ile ilgili verileri en doğru ve hızlı bir şekilde alabiliyor. Yayınlar henüz piyasadayken, sahada ön araştırma ile maksimum yüzde 3’lük sapma ile gerçekleşecek satışlar öngörülüyor. Tüm planlama, dağıtım ve satış faaliyetlerinin dışında müşterilerimizin isteği doğrultusunda saha araştırma ve aktivite hizmetleri de yürütülüyor.

Gazeteler tarafından düzenlenen kuponlu promosyon kampanyalarında müşteri taleplerinin toplanması ve ürün dağıtımı hizmeti de YAYSAT tarafından veriliyor.

Türkiye genelinde nasıl bir dağıtım ağına sahipsiniz, kaç noktaya dağıtım yapıyorsunuz?

Türkiye genelinde 7 Bölge Müdürlüğü, 195 bayisi ve yaklaşık 28.000 satış noktası ile tüketicilere ulaşıyor. Satış noktaları, gross marketlerden, bakkallara, kiosklardan benzin istasyonlarına kadar 25 farklı türden oluşuyor. YAYSAT’ın yurtdışında KKTC ve Yunanistan’da da bayilikleri bulunuyor.

“Medya dışı ürünler” kategorisinde de dağıtım yapıyorsunuz. Bu hizmetleri anlatır mısınız?

Medya dışı ürünlerde, dağıtım ve satış kanallarımıza uygun ürünleri tercih ediyoruz. Bu alandaki en önemli ürünümüz dijital GSM kontörüdür. Toplam MDü ciromuzun çok önemli kısmını kontör satışımız oluşturuyor. Dijital kontör satışımız 3.500 noktadaki POS cihazları üzerinden yürüyor. POS cihazlarımız üzerinden tüm GSM operatörlerinin kontör satışı yapılabiliyor.

2012 yılı nasıl geçti, 2013 yılı için hedefleriniz neler?

Zor bir yıldı, tüm negatif etkilere rağmen 2012 yılında finansal hedeflerimizi tutturduk. Personel ve IT altyapımıza yaptığımız yatırımlar ile geleceğe dönük atılımlarımıza devam ettik. 2013 yılında proje ve iş geliştirmeye dönük yatırımlarımız devam edecek. Bu projelerimizle de hizmet kalitemizi daha da arttırarak müşterilerimize hizmet seviyenizi yükseltmeyi hedefliyoruz.

1993 yılında 600 milyon gazete dağıtımı yapan YAYSAT, 2011’de 1.1 milyar adet gazete dağıtımı gerçekleştirdi. Bu başarının sırrı ne?

Mevcut müşterilerimizi koruyarak, yeni müşterileri portföyümüze dahil olması bunun en önemli sebebidir. Müşteri portföyümüzün her geçen yıl artması, şirketimizin hizmet kalitesi ve müşterilerimizin bize duyduğu güvenden kaynaklanıyor.

İç pazarda istikrarlı olarak büyürken global şirketlerle de rekabette güçlü konumunuzu koruyorsunuz. Global pazarda da oyuncu olmayı düşünüyor musunuz?

YAYSAT’ın vizyonu, faaliyet gösterdiği coğrafyada paydaşlarına değer yaratan bir dünya şirketi olmaktır. Dünya şirketi olabilmemiz, global pazarda da en iyilerden bir olmaktan geçiyor. Bunun bilinciyle global pazardaki rakiplerimizle tüm bilgi, beceri ve deneyimimizle rekabetimizi sürdürmeyi hedefliyoruz.

Doğan Holding kuruluşu olmak Yaysat’a nasıl bir güç veriyor?

Doğan Holding, Türkiye’nin en büyük holdinglerinden. Medya sektörünün de lideri konumunda. Böyle bir holdingin bünyesinde olmak tüm partnerlerimize ayrıca bir güven veriyor.

Yazılı basın sektöründe bir daralma söz konusuyken YAYSAT, hep yeni yatırımlar ile modernizasyonuna devam ediyor ve hep çağın koşul ve gereksinimlerini yakalıyor. Bunu yaparken de en büyük güvencemiz, Doğan Holding’in bu sektöre ve geleceğe dönük bakış açısı ve hedefleri oluyor.

Satış dağıtım alanında şirketler, kar baskısı altında. YAYSAT’ın durum nedir?

YAYSAT’ın öncelikli hedefi hizmet kalitesi arttırmak, dolayısı ile karlılıktan önce hizmet kalitesinde daha iyi ne yapabiliriz in arayışı içinde. Verilen hizmetin kalitesini düşürmeden, maliyetlerimizin kontrolünü ve denetimini iyi yaparak her hangi bir baskı altında kalmaksızın karlılığımızı hedeflediğimiz noktada tutabilen bir şirketiniz. Bu İşbir ekip/takım olma; daha da ötesi aile olma prensipleriyle yönetilebilir. Nakliyecilerimiz, başbayilerimiz ve çalışanlarımız olarak biz YAYSAT Ailesiyiz. Hizmet verdiğimiz tedarikçi/yayınevlerimize bu prensiplerle yaklaşıyor ve onların beklentilerini karşılıyoruz.

1 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Avatar
    YILMAZ ÇOLAK
    9 Mart 2014 01:09 -

    (bizim aradığımız)(http://www.tele-audiovision.com/tur/TELE-audiovision-1401/ ) Ben uzun yıllardır uydu dergilerini takip etmekteyimGeçtiğmiz yıllarda tele-satelite dergisini dünya süper dağıtım yapmış bi dönem beş altı yıl olmuş,En son iki, üç yıl öncesinde ise doğan medya ve yaysat tarafından büyük marketlerde ve gazete bayilerinde satılmaktaydı.Piyasada bir çok sayıda uydu dergisi bulunmakta fakat tele-satelitenin 22 ülkede satışı vardı.22 farklı dilde yayın yapmaktaydı Bize de lazım olan türkçe yayını netten yazıp bakabiliyoruz fakat türk’çe DERGİ olarak okuyabilmek mümkün değil.sizler umarım e-mail yazıp bu konudaki sıkıntımızı dile getirebilirseniz sevinirimTürkiyede şuanda bir tek dijitital yaşam dergisi bulunmakta onunda basımı 2 ayda bir yada 3 ayı bulmakta bilgileri pek fazla güncel değil, sizlerin aracılığı ile 1981 yılından bu yana satelite dergisini türkiyede türkçe olarak raflardaki yerinde görmek isteriz. Gazete bayii yada büyük marketlerde bulamıyorsak en azından türkiyede dağıtımı yapan şirket varmı bilgilenirebilirseniz sevinirim..Saygılarımla YILMAZ ÇOLAK

  • Site Haritası