Son Haberler

Ülkemiz ve dünya gastronomisinde; Türkiye Lezzet Hareketi

2013-2014 Gastroturizm sezonuna girerken genel yapılanmasını, biraraya getirdiği STK‘larla: LMD/Lezzet Markaları Derneği, LPD/Lezzet Profesyonelleri ( TüMAPED ) Derneği, LDD/Lezzet Dostları Derneği ve İstanbul Levent‘te kurduğu Avrupa’nın ilk ve tek GKM/Gastro Kültür Merkezi ile tamamlayan Türkiye Lezzet Hareketi Platformu; sektörün önde gelen yiyecek-içecek ürün ve mekan markalarının yöneticileri, eğitimcileri, profesyonel aşçı ve pastacıları ile lezzetsever basın mensuplarının gıda, turizm, bilişim, iletişim, finans, inşaat, otomotiv, tekstil ve tüm sektör ve gruplardan, değerli yöneticilerin de arasında bulunduğu çok özel bir camiayı, çok güzel bir amaç için biraraya getirdi.

Yönetiminde bulunduğum; Türkiye Lezzet Hareketi‘nin, Gastro Kültür Merkezi‘nde, Ramazan Bayramı ertesinde başlayan etkinlikler (www.gastrokulturmerkezi.com) geceli- gündüzlü devam ediyor. Bir biri peşine açılan bu sektörle ilgili fuarlar (Wordfood İstanbul, Franchising, TüMSİAD ve Gıda 2013) bir yandan, yeni mekan (kebapcılar, restaurantlar, fast food ve pastahaneler) açılışları diğer bir yandan insanımıza farklı bir yaşam boyutu ve kültür akışı sunuyor.

Bu hareketliliğin içinde gelişen Lezzet Hareketi oluşumu; Sri Lanka‘dan Honkkong‘a, Köln‘den Brüksel‘e, Dubai‘den Londra‘ya kadar birçok ülkeye, Türkiye lezzetlerinin tanıtım etkinliklerinde bilfiil hizmet verecek, resepsiyon, road show, fuar ve yarışmalarda içindeki profesyonellerle, yemekler yapacak, sunacak, konuşma, net work ve festivallere katılacak. Ana amacı yurt dışında: Türkiye‘nin ve mutfağının tanıtımına hizmet vermek, lezzetleriyle onu sevdirmek, markalı lezzetlerinin dünyadaki pazar payını, ihracatını arttırmak, yurt içinde ise insanımızın sosyalleşmesine, yemek kültürünün artmasına, sofra adabının yaygınlaşmasına, ürünlerin doğru ve rantabl kullanımlarını öğreterek, yeni, yöresel ve dünya lezzetlerinin yaygınlaşmasını ürün kullanımını, lezzet mekanlarının daha iyi iş yapmasını sağlayarak iç ticaretin ve istihdamın arttırılmasının yanı sıra, yüksek tansiyon, şeker ve obezite gibi rahatsızlıklardan halkımızı korumak olan Türkiye Lezzet Hareketinin bu ay başındaki ilk durağı; Lezzet‘in dünyadaki geleceğini belirleyen, Dünya Gastronomisinin en büyük buluşması Anuga 2013 Uluslararası Gıda ve Gastronomi Fuarı olacak. 5-9 Ekim tarihleri arasında Almanya‘nın Köln kentinde yapılacak olan bu fuara ülkemiz gıda sektörü ciddi boyutlarda katılmakta olup, hareketimiz de markalı lezzet ürünlerimizin tanıtım ve tadımlarına katkıda bulunmak üzere, DTFOOD FORUM e.V Köln ile EUROTURK CHEFS CLUB e.V Berlin kuruluşlarıyla birlikte orada olacak. Ayrıca İslam dünyasını ilgilendiren bir de helal konferans düzenlenecek.

Türkiye Lezzet Hareketi‘nin de aralarında bulunduğu bu grubun, ANUGA 2013 fuar alanındaki 4.Halle‘den 2.Halle‘ye geçilen bölümdeki standında; Hem, ülkemizden ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerinden gelen, lezzet markası sahibi, lezzet profesyoneli ve lezzet dostu katılımcı ve ziyaretçileriyle de görüşmelerde bulunacaklar, hem de Avrupa’daki Toptancı, Market, Restaurant & Fastfood sahipleri ve uluslararası chef‘lerle tanışma imkanı sağlanarak, ülkemizin üreticilerine yeni müşteriler bulma, Lezzet Hareketi üyelerine de Avrupa kentlerindeki programlarıyla ilgili bilgiler aktarma ve yeni oluşumlara zemin yaratma şansı sağlanacak.

Her ANUGA Fuarı‘nın olduğu gibi bu fuarın da bir şifresi var. Bunu “Türk Katılımcı ve ziyaretçiler olarak birlikte çözmemiz gerekiyor. “

Şifre: “lezzet‘in dünya‘daki geleceğidir.”

Gastronomi
M. Vasfi Pakman
Lezzet Markaları Derneği Başkanı

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası