Son Haberler

Uzman elinden marka tescil başvurusu

Marka tescil başvurusu mu yapacaksınız? İki önemli konuda dikkatli olmanızı öneririz. Birincisi ön araştırma. Marka tescil başvurusu yapılmadan önce marka olma kriterleri açısından benzerlik konusunda ciddi araştırma yapılması gerekir. Bu araştırma marka sahibinin maddi kaynaklarının ve özellikle de zamanının tasarrufunu sağlayacak.

Rastgele yapılan başvuru, pek çok riski beraberinde getirir. Bir danışman tarafından, başvurusu yapılacak markanın benzeri olup olmadığı mutlaka araştırılmalı. Türk Patent Enstitüsü’nün resmi web sitesinden marka araştırması yapılabiliyor. Ancak marka sahipleri sadece buradan yürütecekleri araştırma yeterli olmayacak çünkü TPE Web sitesinde yapılan araştırma sonunda yalnızca birebir aynı olan markalarla ilgili bilgilere ulaşılabilir. Oysa tescilli bir markaya benzerlik durumunda da başvuru reddedilecek. Bunun dışında muhtelif şekillerde fonetik olarak (okunuş, ses benzerliği anlamında) da benzerlikler sorun oluşturmakta. Bu noktada uzun zamandır fikri mülkiyetle uğraşan, tecrübeli bir vekil ya da vekil bürodan yardım alınması başvuru sahibi için hayati önem taşıyor. Fakat unutulmamalıdır ki; tescil sisteminde, hiçbir başvuru için yüzde yüz garanti verilemez. Ancak yüzde yüze yakın olasılıklardan bahsedilebilir. Tüm dünyada uygulanan sistem de böyledir.

İkinci konu ise, emtia sınıfı dediğimiz markanın tescilinin istendiği iş alanının doğru tespit edilmesidir. Bu noktada firmanın, ya da kişinin hedeflerini doğru tespit etmesi ve buna göre gerekli sınıflarda tescil işlemini yaptırması ilerleyen zamanlarda oluşacak hak kayıplarına baştan engelleyecektir.

Patent tescili noktasında da buluş sahibinin buluşu ile ilgili olarak gerekli tanımlamaları çok iyi yapması gerekiyor. İstemler ve tarifname dediğimiz dokümanların oluşturulması sırasında koruma istenen noktalar yeteri kadar iyi tanımlanamadığı için kullanılamayan, ya da etkisiz hale gelen pek çok patent başvurusuna tanık olduk.

Patent kriterleri bilindiği üzere; dünyada yenilik, sanayide uygulanabilirlik ve tekniğin bilinen durumunun aşılmasıdır. Başvurularda hazırlanan dokümanlar; tarifname, istemler, çizim ve özet, bu kriterler gözetilerek yetkin kişilerce hazırlanmalı.

Aslında genel olarak 2 maddede bahsedilen konular, hem bir vekille çalışmanın, hem de doğru vekil seçmenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Marka, patent ya da tasarım olsun, tescil bir haktır. Ve bir arazi, araba ya da fabrika gibi maddi bir varlıktır. Dolayısıyla bu haklarla ilgili işlem yaparken çok dikkatli olunmalı ve uzun vadeli düşünülmeli. Gerçek anlamda danışmanlık da bu noktada başlıyor. Bu konuda tecrübesi olan, pek çok örnek olay yaşamış ve kurumsal olarak bunları ekibin kolektif tecrübesi haline getirebilmiş bir vekillik bürosuyla çalışmak şarttır.Bu işlemler için harcanacak maddi kaynaklar, kazanımların yanında son derece düşük kalıyor. özellikle bir marka başvurusu baz alındığında 10 yıllık bir koruma için oldukça uygun maliyetler söz konusu. Bu bedeller, sağlayacağı avantaj ve koruma kalkanı düşünüldüğünde son derece makul bedellerdir.

Bu doğrultuda bizler, şirketlerin büyük emek, zaman ve maddi kaynaklar kullanarak oluşturdukları markalarını, ve marka çatısı altındaki ürünlerine dair patent, faydalı model ve tasarımlarını, alanında uzman marka ve patent vekilleri ile çalışarak koruma altına almalarını öneriyoruz. çünkü sınai haklar, uzmanlık ve tecrübe gerektiren konulardır, hafife alınmamalı.

Güzel günler dileklerimle…

Marka Dünyası

Kemal Yamankaradeniz

Destek Patent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

yamankaradeniz@turcomoney.com

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası