Son Haberler

YATIRIM SİZDEN DESTEK BİZDEN!

Türkiye ile ekonomik derinliği devamlı artırıyoruz. Yaklaşık 400 İsveçli marka Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Türk işadamlarını da ülkemize yatırıma bekliyoruz. Türk işadamları İsveç’in ‘know-how’ teknik bilgi ve becerileri potansiyelinden istifade edebilirler. Hedefimiz iki ülke arasındaki ticaret hacmini en yüksek seviyelere çıkarmak. Türkiye’nin en büyük ihracat ve ithalatçı pazarlardan birisi olmak için çalışıyoruz.

İsveç, Türkiye‘nin Avrupa Birliği üyeliğine en büyük desteği veren ülke. 200’den fazla İsveç firması Türkiye‘de yatırım yaparak, üretimlerine devam ediyorlar. İsveç’e yatırım yapmak isteyen Türk girişimci ve iş adamlarına İsveç Araştırma ve Yatırım Ajansı tarafından her türlü destek ve bilgi veriyoruz. ülkemizdeki yatırım fırsatlarını Türk işadamlarını anlatarak iki ülke ilişkilerini güçlendirmeyi hedefliyoruz. çünkü Türkiye ile ticaretimiz arzu ettiğimiz seviyede değil; iki ülke arasında ticaret payları yaklaşık binde 12. İsveç’te nüfusun yüzde 80’inden fazlası hizmet sektöründe istihdam ediliyor. Bu da hizmet sektöründe yatırım yapan Türk şirketleri için bir fırsat.

İSVEç’TE İŞ KURMAK KOLAY

İsveç’te iş kurma süreci oldukça kolaydır. Sistem yeni işletmelerin kurulmasını teşvik eden son derece şeffaf bir yapıya sahiptir. İsveç toplumu ve sanayisi yüksek oranda uluslararası ve teknoloji odaklıdır. Sürekli bir değişim daima gözlemlenen bir durum. Toplumda ve iş dünyasındaki açık görüşlü bakış açısı, iyi eğitimli ve iyi yetişmiş insan gücü ile birleştiğinde, İsveç’te başarılı iş bağlantılarının da alt yapısını oluşturulabiliyor.

Yabancı ülkeden bir firma İsveç’te iki çeşit işletme kurabilir; Anonim Şirket ve Şube.

İsveç’te iş yapan yabancı şirketlerin çoğu Anonim Şirket kuruyor. İsveç mevzuatı Anonim Şirket kurulumunda tek bir kişinin tüm hisselere sahip olmasına olanak tanıyor. İsveç’te iş kurmak için yerel bir ortağa ihtiyaç bulunmuyor. İsveç’te Anonim Şirket kurmak için en az 50 bin İsveç Kronu sermaye gerekiyor.

aa_234.png

ŞİRKET KURANA VERGİ MUAFİYETİ

İsveç’te şube açmak, tüzel kişiliği olmayan ancak İsveç’te iş yapmak üzere yabancı şirketin bir parçası şeklinde organize edilmiş olan yapıdır. Her iki şirket türü de ‘İsveç Şirketler Kayıt Ofisi’ne (Bolagsverket) ve ‘İsveç Vergi Dairesi’ne (Skatteverket) kayıt ettiriliyor. Anonim Şirket’te bir yönetim kurulu ve bir genel müdür bulunuyor. Şube açılırsa sadece müdür istihdamı yeterli oluyor. Belirli bir ölçeğin üstündeki anonim şirketler ve şubeler bir denetçi istihdam etmeli ve İsveç mali düzenlemelerine göre muhasebe defterlerini tutmalıdır.

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası