Son Haberler

Yatırımlar devam ediyor

Çanakkale 1915 Köprüsü’nün temelinin 18 Mart’ta atılması planlanıyor. Karadeniz’i Marmara’ya bağlayacak “Çılgın proje” diye nitelendirilen Kanal İstanbul projesine de bu yıl içinde başlanması planlanıyor. Türkiye tüm zorluklar rağmen yolunda ilerlemeye ve büyümeye devam ediyor. Mali disiplin sürdürülüyor.

Küresel piyasalardaki büyümenin yavaşlamasına, bölgemizdeki jeopolitik gelişmelere, onca yaşanan olaya rağmen ülkemizdealt yapı yatırımları, denizin altından, üstünden ve karadan hız kesmeden devam ediyor. Bu yoğun gündemin içinde Türkiye’ye değer katan birçok büyük projenin açılışı ardı ardına yapılıyor. Dünyanın en büyük en geniş ölçekli asma köprüleri olan Osman Gazi ve Yavuz Sultan Selim köprüleri hizmete girdi.  Marmaray’dan sonra bu kez 20 Aralık’ta denizin altından çift katlı içinden araçların geçtiği dünyanın en derin tüneli olan Avrasya Tüneli açıldı. Yine dünyanın en büyük hava alanı inşaatı özel sektör kamu işbirliği ile hızla ilerliyor.

ÇILGIN PROJE

Çanakkale 1915 Köprüsü’nün temelinin 18 Mart’ta atılması planlanıyor. Karadeniz’i Marmara’ya bağlayacak “Çılgın proje” diye nitelendirilen Kanal İstanbul projesine de bu yıl içinde başlanması planlanıyor. Türkiye tüm zorluklar rağmen yolunda ilerlemeye ve büyümeye devam ediyor. Mali disiplin sürdürülüyor. Bankacılık sistemimiz güçlü ve sağlam. Türkiye enerji geçiş üssü ve ticaret merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. İhracatta yeni Pazar arayışları sürüyor. İstanbul’u en önemli küresel merkezlerden biri hedefi yapma doğrultusunda İstanbul Finans merkezi hizmet binalarının temelleri atıldı. Türkiye 2023 hedeflerine uygun dünyanın en büyük 10 ekonomisinden bir olma yolunda yapısal reformlarını sürdürüyor, mega projelere yenilerini ekleyerek yoluna devam ediyor.

ORDU ZİRVESİ

Yılın son ayında benim de katıldığım bir proje daha var ki sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim. Ordu Valiliği ve TIG Grup Yatırım Organizasyon’un ev sahipliğinde Ordu ilinde uluslararası şirket temsilcilerinin,yazarların ve akademisyenlerin de katıldığı Türk-Arap İş Dünyası Zirvesi yapıldı. Bildiğiniz gibi Türkiye, Dünya fındık üretiminde ilk sırada yer alıyor. Türkiye’de üretilen fındıkların çoğunluğu Karadeniz Bölgesi’nden sağlanıyor. Ordu ilimiz ise Türkiye fındık üretiminin en önemli merkezlerinin başında geliyor. Nüfusunun önemli bir kısmı gelirini fındıktan karşılamakta.Son yıllarda denizin üzerine inşa edilen yeni hava alanının da devreye girmesi ile birlikte turizm açısından da önemli bir potansiyele kavuştu. Hakikaten dereleri, deniz ve yeşilin içiçe geçtiğidoğal güzellikleriyle insana huzur veren çok güzel bir ilimiz.

ORDU VE GİRESUN

Hava alanları ortak olan Ordu ve Giresun aynı zamanda fındık üretiminde Türkiye’nin ilk iki ilini oluşturuyor. Birçok konuda ortak özelliği olan bu komşu iki ilimizin bir elin nesi var iki elin sesi var misali “Ordu Giresun el ele”sloganı ile hem turizmde hem de fındıkta beraber ilerlemeleri daha verimli olur diye düşünüyorum.

İNOVATİF ÜRÜNLER

Fındığın kullanım sahalarının birçok alanda artırılabilirse çok iyi olur. Yoğun olarak çikolata ve şekerlemede kullanılıyor. Bunların dışında örneğin simit’imiz Simit Sarayı ile dünyaya açıldı. Birçok ülkede var. Dışı susamlı içi fındıklı simit neden olmasın, ya da sadece Ordu fındığından üretilen çok kaliteli bir fındık ezmesi bu ürünlere yurt dışından talep gelirse Ordu fındığıyla, ezmesi ile dünyada tanınır ve aranır hale gelir. Vali beyin anlattıklarına göre Ordu, balı ile de meşhur en fazla kovan sahibi illerden biriymiş. Bal ile fındığı birleştirip inovatif çalışmalarla harika bir tat üretilebilir diye düşünüyorum. Bu ve benzeri katma değeri yüksek yeni ürünler üreterek dünya markası olmuş THY ile tüm dünyaya tattırılıp sevdirilirse Ordu fındığı ile dünyada aranır tanınır hale gelebilirdiye düşünüyorum. Unutmayalım tanıtım olmadan, pazarlama olmadan, reklam olmadan en iyi ürünü bile üretseniz kimse tanımazsa satmanız çok zor bu her işin geçerli.

DÖVİZ GİRDİSİ ARTACAK

Fındık ihracatı da ne kadar artırılırsa ülkemize döviz girdisi de o denli artacaktır. Bu durum Türk ekonomisi için ciddi kazanımlar sağlayacaktır. Döviz getiren kazandıran il olarak ayrıca devletten teşvikler de alınabilir. Orduiçin benim naçizane önerilerim şimdilik bu kadar. Ordu’da bizi ağırlayan başta valimiz olmak üzere diğer tüm yetkililere Karadeniz çayını yudumladığımız Boztepe turistik tesislerine, gerçekten birbirinden lezzetli balıklarını ve yöresel mezelerini tatma fırsatı sunan Perşembe’deki botanik bahçeye ve otellerinde bizi ağırlayan Anemon otel yetkililerine teşekkür ederim.Memleketimizin her yeri bir başka güzel, her yeri bizim evimiz Ordu’ya selamlar, sevgiler…

Alper Nergiz

GCM Menkul Kıymetler

Yorum yok

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Haritası