Son Haberler

Yeni ekonomi yönetimi ne yapmak istiyor? Hedefi nedir?

– Yeni hükümette Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine atanan Sayın Mehmet Şimşek, görevi devir aldığında yaptığı konuşmada “Hükümetimizin temel hedefi toplumsal refahı artırmaktır. Bu hedefe ulaşmada şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uygunluk temel ilkelerimiz olacaktır. Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında başka bir seçeneği kalmamıştır.  Kurala dayalı öngörülebilir bir Türkiye ekonomisi özlenen refaha ulaşmamızda anahtar olacaktır.” dedi.

Bizim bu konuşmadan çıkardığımız mesaj; şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik, rasyonel zemine dönme, kurala dayalı öngörülebilir bir ekonomi, makro finansal istikrar, orta vadeli program, mali disiplin ve fiyat istikrarı, orta vadede enflasyonun yeniden tek haneye düşürülmesi, öngörülebilirliğin artırılması ve cari açığın azaltılmasıdır. Bütün bu konularda Sayın Şimşek’le mutabıkız. Bu hedeflere ulaşmada kendilerini ve hükümetimizi canı gönülden destekliyoruz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, seçimi kazandıktan sonra yeniden oluşturduğu hükümette ekonomi yönetimini, yeni Hazine ve Maliye Bakanı olarak belirlediği ve teklif götürdüğü Sayın Mehmet Şimşek’e emanet etti. Sayın Mehmet Şimşek, görevi devir aldığında yaptığı konuşmada özet olarak şunları söyledi: “Hükümetimizin temel hedefi toplumsal refahı artırmaktır. Önümüzdeki süreçte, bu hedefe ulaşmada şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uygunluk temel ilkelerimiz olacaktır. Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında başka bir seçeneği kalmamıştır.  Kurala dayalı öngörülebilir bir Türkiye ekonomisi özlenen refaha ulaşmamızda anahtar olacaktır. Küresel zorlukların, jeopolitik gerginliklerin arttığı bir konjonktürde, kurumsal kalite ve kapasitemizi güçlendirerek makro finansal istikrarı önceliklendireceğiz. Vakit kaybetmeden orta vadeli program çalışmalarımıza başlayacağız. Sürdürülebilir yüksek büyüme için mali disiplinin ve fiyat istikrarının sağlanması temel hedefimiz olacaktır. Orta vadede enflasyonun yeniden tek haneli rakamlara düşürülmesi, öngörülebilirliğin artırılması, cari açığı azaltacak yapısal dönüşümün hızlandırılması ülkemiz için hayati önem taşımaktadır.”

HEDEFLERE ULAŞMADA HÜKÜMETİMİZİ CANI GÖNÜLDEN DESTEKLİYORUZ

Yukarıdaki konuşmadan çıkardığımız mesaj ise, şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik, rasyonel zemine dönme, kurala dayalı öngörülebilir bir ekonomi, makro finansal istikrar, orta vadeli program, mali disiplin ve fiyat istikrarı, orta vadede enflasyonun yeniden tek haneye düşürülmesi, öngörülebilirliğin artırılması ve cari açığın azaltılmasıdır. Bütün bu konularda bakanımız Sayın Mehmet Şimşek’le mutabıkız. Bu hedeflere ulaşmada kendilerini ve hükümetimizi canı gönülden destekliyoruz.

Yine sayın bakanımız Mehmet Şimşek, Millet Meclisi’nde yemin ettikten sonra yaptığı kısa konuşmada “Hükümetimizin üstesinden gelemeyeceği hiçbir sorun yoktur. Plan ve program dahilinde, belirlediğimiz ilkeler çerçevesinde emin adımlarla çıktığımız bu yolda hedeflerimize inşallah herkesin desteğini alarak ulaşacağız. Ancak biraz sabır ve zamana ihtiyacımız var” dedi.

Tabii ki sabır ve zamana ihtiyaç var. Akşamdan sabaha ekonomideki sorunlar çözümlenemez. Sabırlı olmalıyız.

“İSTİKRAR, GÜVEN VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK HEDEFE ULAŞMADA OLMAZSA OLMAZ”DIR

Sayın bakanımız Şimşek açıklamalarına devamla, “Türkiye Yüzyılının temel felsefesi üç kavramla somutlaşmıştır: İstikrar, güven, sürdürülebilirlik… Önümüzdeki dönemde izleyeceğimiz ekonomi politikamız da bu kavramlar ekseninde şekillenecek. 85 milyon vatandaşımızın ve gelecek nesillerimizin huzur ve güven içinde daha müreffeh yaşamasını sağlamayı, bireylerin ve bir bütün olarak toplumun mutluluğa ulaşmasına imkan tanıyacak ekonomik çerçeveyi inşa etmeyi vizyon edinecektir.” dedi.

Ekonomi politikasında, bakanımız Şimşek’in de değindiği gibi, istikrar, güven ve sürdürülebilir olmak hedefe ulaşmada olmazsa olmazdır.

Temel ekonomik prensipleri açıklamaya devam eden Sayın Mehmet Şimşek “Refah ve kalkınma için sürdürülebilir büyüme vazgeçilmez önkoşuldur. Sürdürülebilir büyüme bir yandan yatırımlar ve istihdam artışı, diğer yandan da verimlilik artışı ile sağlanır. Yatırım ve istihdam kararları için en önemli belirleyici etken öngörülebilirliktir. Finansman koşulları çok elverişli de olsa, karlılık cazip de görünse öngörülebilirlik olmadan kalıcı yatırım ve istihdam artışı sağlamak mümkün değildir. Öngörülebilirliği sağlayacak olan ise güvendir. Güven, ancak kurala göre politikalar uygulanarak temin edilir.” sözleriyle hedeflere ulaşmada uygulanacak politikalara açıklık getirdi.

Sürdürülebilir büyümeyi sağlayabilmek için gerçekten öngörülebilirlik olmazsa olmaz ön koşuldur. Öngörülebilirlik, ancak güvenle sağlanır.

“DOLARİZASYON BELASINDAN KURTULMAK İÇİN PARAMIZIN İSTİKRARLI VE GÜCENLİ OLMASI LAZIM”

Açıklamalarına devam eden Sayın Şimşek, “Fiyat istikrarına odaklanan ve finansal istikrarı gözeten kurala dayalı para politikası, kamu kesimi mali dengesinde istikrarlı bir yapıyı ve sürdürülebilir bütçe finansmanını hedefleyen kurala dayalı öngörülebilir maliye politikası, piyasa ekonomisi, serbest kambiyo rejimi, dışa açık ekonomi ilkelerine dayalı politika çerçevesi. Türkiye çok ciddi miktarda sermaye akımı sağlayacaktır. Bu ise yatırımların ve üretimin finansmanını çok daha kolay hale getirecek, Türk lirasının yeniden istikrar kazanmasını, güvenilir bir para birimi haline gelmesini sağlayacaktır. Paramızın istikrarlı ve güvenli olması, dolarizasyon belasından kurtulmak için en etkili çözümdür.” diyor ki buna  hiç bir itirazımız olamaz.

“FELSEFEMİZİN TEMELİ; TEŞEBBÜS HÜRRİYETİ, PİYASA EKONOMİSİ, DALGALI KUR SİSTEMİ”

Hazine ve Maliye Bakanı’mız Sayın Şimşek’in temel hedefler konusundaki son değerlendirmesini alıp kendi önerilerimizle birlikte yazımızı sonlandırmaya çalışacağız. Sayın Şimşek açıklamalarına devamla; “2002 yılından beri iktidarda olan hükümetlerimizin hükümet programlarındaki ekonomi politikalarında yer aldığı ve en son seçim beyannamemizde de ifade edildiği üzere ekonomi felsefemizin temeli; teşebbüs hürriyeti, piyasa ekonomisi, dışa açık serbest kambiyo rejimi, dalgalı kur sistemi ve enflasyon hedeflemesi modeli ilkeleri tarafından belirlenen çerçeveye dayanmaktadır.” diyor.

BAŞARININ ÖN KOŞULU, SAĞLAM BİR İSTİKRAR PROGRAMININ OLUŞTURULMASI VE UYGULANMASIDIR

Hazine ve Maliye Bakanı’mız Sayın Mehmet Şimşek’in görevi devir aldığından bu yana yaptığı yazılı ve sözlü açıklamaların tümünün makul bir süre içinde sağlam ve tutarlı bir ekonomik programla, Türkiye’nin enflasyon, cari açık, büyüme ve istihdam dahil ekonomik sorunlarını büyük oranda çözeceğine inanıyorum. Başarının ön koşulu; sağlam, uygulanabilir bir istikrar programının oluşturulması ve titizlikle uygulanmasıdır. Tabii ki hükümetin siyasi iradesi ve halkın programa inancının sağlanması başarı şansımızı artıracaktır.  Ülkemizin kalkınması ve refah artışı hepimizin hayrınadır.

Osman AKYÜZ

akyuz@turcomoney.com

 

 

Yorum yok

Yorum Yazın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

*

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Site Haritası